פסגות: מתחזקות הערכות כי בנק ישראל יפעל בקרוב להפחתת ריבית

מדד המחירים לצרכן הפתיע בחודש ספטמבר כאשר ירד ב-0.1% (צפי 0.3%+) וקצב האינפלציה השנתי ירד מ-4.1% ל-3.8%

 

 

 
גיא בית אור, צילום: רמי זרנגרגיא בית אור, צילום: רמי זרנגר
 

גיא בית אור, פסגות בית השקעות
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
15/10/2023

מדד המחירים לצרכן הפתיע בחודש ספטמבר כאשר ירד ב-0.1% (צפי 0.3%+) וקצב האינפלציה השנתי ירד מ-4.1% ל-3.8%. מדד הליבה ירד בחודש ספטמבר ב-0.2% והקצב השנתי התמתן ל-3.58% לעומת 3.91% בחודש שעבר.

הפתעה זו רק מחזקת את ההערכה שלנו כי הסיכוי להפחתת ריבית על ידי בנק ישראל עלה משמעותית – בין אם בהחלטת הריבית, או בהחלטה שלא מן המניין.
 
ההפתעה במדד הגיעה כמעט כולה, שוב, מסעיף נסיעות לחו"ל אשר ירד בספטמבר בחדות ב-11.5% וזאת בניגוד לתחזית שלנו שעמדה על עליה של 0.2%.

עוד סעיף שהפתיע במעט כלפי מטה היה הדיור אשר עלה בחודש ספטמבר ב-0.2% בלבד ומאותת על התקררות הדרגתית בשוק השכירות. מדובר כאן על ירידת מדרגה שתתעצם בחודשים הבאים ותסייע להוריד משמעותית את האינפלציה הכללית.

עוד נתון מפתיע במדד זה היה מחירי הדירות (שאינן במדד) – כאשר נתוני החודשים הקודמים עודכנו כלפי מטה. בחוזים אשר נחתמו בין החודשים יולי-אוגוסט, מחירי הדירות ירדו ב-0.4% ובמבט על 12 החודשים האחרונים מחירי הדירות עלו ב-0.8% לעומת קצב שנתי של 3.0% בחודש שעבר.
 
ישראל נכנסה למלחמה כאשר מומנטום הצמיחה נחלש בחודשים האחרונים ונטל הריבית החל לגבות מחיר ממשקי הבית. במקביל, מגמות האינפלציה בישראל מתמתנות. המלחמה אליה ישראל נכנסה צפויה להיות ארוכה ותגבה מחיר משמעותי מהביקוש המצרפי במשק. 

בנוסף, צרכי המימון של הממשלה צפויים לזנק באופן משמעותי ולכן, על מנת לשמור על היציבות הפיננסית ולספק תמיכה למשקי הבית בעת זו, אנו מעריכים כי בנק ישראל צפוי לפעול להפחתת ריבית ואף ייתכן כי בשלב כלשהו יכריז על תוכנית מוגבלת של הרחבה כמותית – כתלות בהתפתחויות בגזרה המלחמתית בשעות ובימים הקרובים.
x