בנק לאומי: זאת התחזית שלנו למחיר חבית נפט בצל המלחמה

 

 

 
Image by John R Perry from PixabayImage by John R Perry from Pixabay
 

ד״ר גיל מיכאל בפמן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/10/2023

התפתחות מחיר הנפט

מחיר הנפט עלה בשבוע האחרון מכ-86 דולר לחבית לקרוב ל-93 דולרים לחבית. הרקע לעליית המחירים הוא המתקפה הרצחנית על ישראל וכניסה למלחמת "חרבות ברזל", זאת תוך חשש בשווקים מן האפשרות להתרחבות האלימות לחלקים נוספים של המזרח התיכון והמפרץ הפרסי. נראה שגם על רקע זה בוצעו מהלכים להזזת כוחות צי ניכרים של ארה"ב ושל מדינות אחרות למזרח הים התיכון.


הביקוש וההיצע


התשומות לבתי הזיקוק של ארה"ב היו 15.2 מיליון חביות ביום בשבוע שהסתיים ב-6 לאוקטובר 2023, 399 אלף חביות ליום פחות מאשר בשבוע הקודם. בתי הזיקוק פעלו בירידה נוספת של שיעור הניצולת לכ-85.7% נצילות. ייצור הבנזין עלה ב-9.7 מיליון חביות ליום, זאת בניגוד לירידה שנרשמה לאחרונה. ייצור התזקיקים עלה אף הוא ב-4.7 מיליון חביות ליום, זאת בניגוד לירידה שנרשמה לאחרונה. 

יבוא הנפט הגולמי של ארה"ב נותר כמעט ללא שינוי ברמה של כ-6.3 מיליון חביות ליום בשבוע שעבר ובמקביל היצוא ירד בצורה ניכרת לכ-3.1 מיליון חביות ליום. כתוצאה, היבוא נטו עלה במידה ניכרת, בכ-2 מיליון חביות ליום, לכ-3.3 מיליון חביות ליום, דבר אשר בא לידי ביטוי בעליית המלאי המסחרי בכ-10 מיליון חביות. עלייה זו משקפת גם את הירידה בביקוש לנפט גולמי מצד בתי הזיקוק. רמת המלאי המסחרי, של כ-424 מיליון חביות, נמוכה במקצת מן הרמה בתקופה המקבילה בחמש השנים האחרונות. 

הביקוש לבנזין בארה"ב ממשיך להיות נמוך יחסית לרמה העונתית הממוצעת. נראה שרמת המחירים הגבוהה הובילה לנסיגה בצריכה. הפגיעה בביקוש מגיעה בעקיפין גם מן הריביות הגבוהות יותר והדאגות מפני האטה כלכלית. צריכת הדלק ירדה בהתמדה מאז סיום "עונת הנהיגה" בקיץ האחרון עם ירידה בביקוש לכ-8.4 מיליון חביות ליום בשבוע שעבר, הרמה הנמוכה ביותר, על בסיס עונתי, מאז 1998. להבדיל מן הבנזין, חלה עלייה בביקוש לדלק סילוני למטוסים.


על פי הערכות ה-EIA, המשרד למידע על אנרגיה של ארה"ב, הביקוש לדלק סילוני צפוי להמשיך ולעלות בכ-6% נוספים בשנת 2024, תוך שמספר הטסים בארה"ב הולך ועולה מעבר לרמות השיא מלפני מגפת הקורונה. עם זאת, שיעור עליית מספר הטסים עולה על זה של שיעור העלייה הצפוי בביקוש לדלק סילוני, זאת בין היתר הודות למעבר למטוסים גדולים יותר, עם רמת יעילות גבוהה יותר מבחינת היקף צריכת דלק הממוצע לקילומטר טיסה לנוסע.

מבחינת צד ההיצע הגלובלי, הרי שלהערכת ה-EIA, קבוצת OPEC+ תפחית בשנת 2024 את ההיצע בכ-0.3 מיליון חביות ליום בממוצע מצרפי. על רקע זה כבר נרשמה במחצית השנייה של 2023 ירידה במלאי הגלובלי המסחרי של נפט גולמי. מדובר בעיקר בהשפעת צעדי ערב-הסעודית. הפקת הנפט בארה"ב צפויה לעלות בשנה הבאה, אך במידה מתונה. מדובר בתנאי רקע של צד ההיצע התומכים בשמירה על רמת מחירים גבוהה יחסית של הנפט הגולמי, סביב כ-95 דולר לחבית לפי הערכת ה-EIA.


משק הגז הטבעי 

מחיר הגז הטבעי בארה"ב המשיך ועלה בשבוע החולף לרמה של מעבר לכ-3.4 דולרים ל-MMBTU ולקראת סוף השבוע ירד במעט. עליית מחירי הגז באירופה הייתה חריפה יותר מאשר בארה"ב, זאת תוך עליית מחיר ה–TTF מפחות מ-30 אירו למגה-ווט/שעה אל כ-54 אירו למגה-ווט/שעה.

עליית המחירים החדה יחסית משקפת זעזועים בצד ההיצע. באירופה, מדובר בפגיעה משמעותית בצינור הולכה תת ימי של גז. עלו חשדות באשר לאפשרות של חבלה בצינור, במקטע של אסטוניה-פינלנד (77 ק"מ), אשר לו יש תפקיד חשוב באספקת הגז לאירופה מנורבגיה. לעת עתה, מדובר בצפי לפרק זמן של מספר חודשים עד אשר הפגיעה תתוקן וצינור ההולכה יחזור לפעילות. עוד בצד ההיצע, מאגר תמר הישראלי הפסיק באופן יזום את הזרמת הגז, מה שהביא להפסקת הזרמת הגז למצריים דרך צינור ה- EMG. מדובר בהתפתחות הצפויה להשפיע על יצוא הגז הטבעי המונזל של מצריים לאירופה ולמדינות נוספות. מצריים איננה יצואנית LNG גדולה, כך שמודבר בהשפעה מצרפית שלילית, אך לא גדולה מאוד. בהמשך לאמור לעיל, במידה וההחרפה הגיאופוליטית תשפיע גם על מדינות המפרץ, כמו קאטר שהינה יצואנית גז גדולה, אז הדברים יבואו לידי ביטוי בהמשך העלייה במחירי הגז בעולם.


הצפי לטווח הבינוני

המלחמה שפרצה כבר באה לידי ביטוי במחירי האנרגיה בעולם. התפשטות הלחימה לזירות נוספות, תוך כדי מעורבות של גורמים נוספים במזרח התיכון מהווה סיכון של ממש למחירי האנרגיה. במידה וארה"ב תבקש לפעול כנגד איראן עקב מעורבותה המובהקת באזור, הדבר צפוי יהיה לבוא לידי ביטוי בצמצום של מידת היכולת של איראן לייצא נפט, בין אם בדרכים חוקיות ובין אם באמצעות שיטות "עוקפות סנקציות".  מדובר בהתפתחות שתוביל להקטנת ההיצע העולמי המצרפי של נפט גולמי. 

סיכון נוסף נוגע ליחסי ארה"ב-סעודיה, התלויים במידה מסוימת במידת ההתקדמות לקראת הסכם שלום עתידי עם ישראל. במידה ותהליך זה ייעצר, הדבר עלול להוביל למתיחות בין ארה"ב לבין ערב הסעודית, שיתכן ותגיב בהפחתה נוספת של תפוקת הנפט ובכך תפגע עוד בהיצע העולמי. התערערות אזורית של המצב הגיאו-פוליטי, ובכלל זה התפתחויות הנוגעות למעבר חופשי של מכליות במצרי הרמוז, עלול לפגוע גם כן בהיצע המצרפי העולמי. במבט כולל, המחיר לחבית מסוג ברנט צפוי להיות בהמשך 2023 סביב רמה של כ-90-95 דולר לחבית. 

x