ההסתדרות הלאומית לשר בן גביר: הכשרת חרדים כמאבטחים הוא צו השעה

יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי פנה בקריאה בהולה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר על מנת שיפעל לקיצור תהליכים ויכשיר חרדים מגיל 21 כמאבטחים נושאי נשק. מהלך זה יענה על המצוקה במאבטחים חמושים בחברות האבטחה, שגויסו למילואים בעקבות "חרבות ברזל"

 

 

 
Photo Bluraz Dreamstime.comPhoto Bluraz Dreamstime.com
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
22/10/2023

שמחי: "אבטחת העורף דווקא בעת הזו וניהול שגרה במידת האפשר היא הכרחית. אני פונה לשר לביטחון לאומי להתאים ללא דיחוי את תנאי הסף לקבלת רישיון נשק ולאפשר הכשרת מאבטחים רבים – זה צו השעה 

את המשק חייבים להחזיר לעבוד, בכדי שזה יקרה יש לגייס מאבטחים במהלך חירום.

* אלפי חרדים המבקשים להצטרף למאמץ הלאומי יכולים להשתלב בענף האבטחה.

מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" נגד החמאס מקומות עבודה רבים במשק בישראל מושבתים. כשבועיים לאחר תחילת הלחימה, חלק מהמשק חוזר לתפקוד יחסי אך כעת, יותר מתמיד, יש צורך בהחזרת תחושת הביטחון האישי והמוגנות לאזרחים. אלא שבעקבות גיוסם של מאבטחים רבים למערך המילואים נוצר ואקום ומצוקת כוח אדם חמוש לאבטחת ישובים, לאבטחת מקומות עבודה ולאבטחת עסקים. מבדיקה שנעשתה על ידי ההסתדרות הלאומית, ארגון עובדים המייצג עשרות אלפי עובדי אבטחה מהחברות הגדולות במשק,  עולה כי נכון להיום חסרים במערך האבטחה האזרחי כ-300 אלף מאבטחים חמושים.

נכון להיום, כל המשק זקוק להגנה חמושה ויש צורך לאבטח את התחבורה הציבורית, מוסדות החינוך, המוסדות ברשויות מקומיות, מוסדות החינוך ועוד. 

לכן, על מנת לשמור על הרצף התפקודי במשק בישראל, יש פתרון באמצעות הכשרה מהירה של מאבטחים בכלל והורדת גיל הזכאות לנשק מהגיל הקיים היום (27) עבור מי שלא שירת בשירות צבאי ובתוך כך ניצול משאבי האוכלוסייה החרדית וצירופם למערך האבטחה האזרחי, שהוא, לא פחות, צורך לאומי. בעניין זה פנה יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי, פנה בקריאה בהולה זה לשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר וביקש ממנו לפעול מיידית להגמשת תנאי הסף לקבלת רישיון לנשיאת כלי ירייה בשל המלחמה. "אנו סבורים כי הגמשת תנאי הסף ותהליך ההכשרה באופן שניתן יהא לגייס כוח עבודה איכותי, הדרוש למשק הישראלי בעתות חרום אלו, בתוך פרק זמן קצר יחסית, מתבקשת ומוצדקת וזהו למעשה צו השעה", כתב שמחי לשר בן גביר.

לדברי שמחי, "ההסתדרות הלאומית מקיימת קשרים ויחסים קיבוציים עם מספר חברות שמירה ואבטחה המעסיקות עשרות אלפי עובדים ומאבטחים, בימים כתיקונם. כתוצאה מהמצב המלחמתי שנכפה עלינו, ובעיקר בשל גיוס חלק נכבד של עובדי חברות השמירה והאבטחה, המשמשים בימי שגרה כמאבטחים נושאי כלי ירייה, קיים חוסר משווע במאבטחים מסוג זה, לצרכים שוטפים. חוסר אשר הולך ומתעצם לנוכח הימים הקשים שעוברת מדינת ישראל".

שמחי הוסיף עוד וכתב כי הוא "עומד בקשר עם גורמים שונים המשתייכים להנהגת הקהילה החרדית, שהביעו נכונות לעודד חברים מקהילה זו, לשמש כמאבטחים בתקופה זו בה מצוי המשק. ברם, תנאי הסף הקיימים כיום, ואשר נקבעו על ידי חטיבת האבטחה באגף המבצעים במשטרת ישראל, מאפשרים הגשת בקשה לאזרחים בני 27 שנים, בעלי פטור משירות צבאי, שעה שרובם של המועמדים בקרב הקהילה החרדית הנכונים לשמש כמאבטחים נושאי כלי ירייה, הינם אזרחים שגילם נמוך מגיל 27 ובעלי פטור משירות צבאי". 

מעבר לדרישתו של שמחי להוריד את תנאי הסף להכשרת חרדים כמאבטחים חמושים לגיל 21, חשוב לציין שתנאי הסף הנוספים הם: אזרחות ישראלית, מגורים בישראל בשלוש השנים האחרונות וידיעת עברית (קרוא וכתוב) ברמה בסיסית. לדברי שמחי, ומבדיקה שנערכה, חברות האבטחה יודעות לסייע בחימוש החרדים שיוכשרו הן בהקצאת כלי ירייה והן בקליטתם המיידית לעבודה וההסתדרות הלאומית כמובן תלווה את העסקת המאבטחים החרדים בכל הנוגע לתנאי העסקתם ושכרם אל מול מעסיקם הישיר. 

x