מדד מנהלי הרכש ספטמבר 2023 - עדיין מצביעה על התכווצות

מדד מנהלי הרכש עלה ב- 1.1 נקודות בחודש ספטמבר 2023, אך רמתו עדיין מצביעה על התכווצות

 

 

 
צילום סניף בנק הפועלים, קרדיט: אביב גוטליבצילום סניף בנק הפועלים, קרדיט: אביב גוטליב
 

כלכלני הפועלים
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/10/2023

מדד מנהלי הרכש לחודש ספטמבר עלה ב-1.1 נקודות לרמה של 49.2 נקודות. רמת המדד בישראל דומה לממוצע העולמי ומצביעה על התכווצות בפעילות התעשייתית. חשוב לציין שהסקר הוא לחודש ספטמבר, טרם פרוץ המלחמה. רכיב ההזמנות ליצוא עלה ב-4.1 נקודות, אך הוא עדיין נמצא מזה שמונה חודשים במגמת התכווצות. רכיב התעסוקה נמצא אף הוא שמונה חודשים מתחת לרמה של 50 נקודות. רכיב ההזמנות המקומיות ירד ב-0.3 נקודות, רכיב זה נמצא מזה שמונה-עשר חודשים במגמת התרחבות. 


מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, עלה במעט לרמה של 49.1 נקודות מ-49.0 בחודש הקודם. המדד נמצא מזה 13 חודשים מתחת לרמה של 50 נקודות. בארה"ב מדד ה-ISM עלה לרמה של 49.0 נקודות מ-47.6 נקודות. מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ירד במעט לרמה של 43.4 נקודות מ-43.5 נקודות, ומדד מנהלי הרכש בסין (Caixin) ירד לרמה של 50.6 נקודות מ-51.0 נקודות בחודש הקודם. 


כלכלני בנק הפועלים: מדד מנהלי הרכש היה קרוב בחודש ספטמבר לגבול המפריד בין התרחבות להתכווצות בפעילות. התמונה בענף התעשייה לא הייתה אחידה עוד בחודש ספטמבר, וסביר להניח שעם פרוץ המלחמה היא אף מקוטבת יותר. התעשיות הביטחוניות נהנות מגל של הזמנות מהארץ ומהעולם, כשמנגד נפגע הייצור של מפעלים בדרום, חלק מכוח האדם גויס למילואים ועצירת הפעילות בענף הבנייה משליכה אף היא על חלק מהמפעלים.
 

x