יוליוס בר: מסתמן כי הכלכלה הסינית עדיין לא יצאה מהשפל

על סמך רצף האינדיקאטורים הכלכליים האחרונים שפורסמו מסין

 

 

 
Photo China Market Minipig5188 Dreamstime.comPhoto China Market Minipig5188 Dreamstime.com
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
01/11/2023

סוזן ג'והו, כלכלנית בבנק ניהול העושר "יוליוס בר": "הסט האחרון של האינדיקטורים המובילים בסין הראה תוצאות מאכזבות ומסמן כי הכלכלה הסינית עדיין לא יצאה מהשפל".
 
"מדדי מנהלי הרכש הרשמיים מהלשכה לסטטיסטיקה הלאומית בסין (NBS) נחלשו שוב באוקטובר לאחר סימני התייצבות באוגוסט וספטמבר.

אמון נמוך בכלכלה, משבר במגזר הדיור, צריכה פרטית איטית וביקוש עולמי נמוך ליצוא עלולים להוביל לצמיחה חלשה יותר ברבעון הרביעי של 2023 לאחר רבעון שלישי חזק יחסית. עם זאת, הכלכלה הסינית עודנה שואפת לעמוד ביעד של 5% צמיחה כלכלית השנה.

מדדי ה-PMI של הייצור צנחו בחזרה מתחת ל-50, זאת מכיוון שמנהלי רכש נשארים זהירים לגבי הזמנות חומרי גלם וגיוס עובדים. גורם נוסף הוא עודף המלאי גדול מוצרים מוגמרים בסביבה של הזמנות חדשות חלשות. אמון נמוך בכלכלה מעכב את הביקוש המקומי, והביקוש החיצוני צפוי להישאר חלש גם הוא למשך זמן רב יותר בזמן שכלכלות אירופה נאבקות בריבית גבוהה. מפתיעה עוד יותר היא הירידה הגדולה במדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים של ה-NBS. כאן, נראה שהביקוש העצור הולך ודועך לאחר עונת הטיולים בקיץ וחופשת שבוע הזהב הארוכה מהרגיל. בנוסף, בעיות מתמשכות בשוק הדיור ואי ודאות לגבי יציבות שוק העבודה עשויים להסביר את המשך הזהירות בצריכה הפרטית. ירידה מחודשת ברבעון הרביעי עשויה לעורר הקלות כספיות נוספות בשבוע הבא או באמצעות תמריצים ממוקדים אחרים בהמשך".
 
x