ועדת הכלכלה דחתה את יום התחילה של חוק שירותי מידע פיננסי - למתי ?

ועדת הכלכלה אישרה אתמול את צו שירות מידע פיננסי אולם דחתה את יום התחילה של חוק שירותי מידע פיננסי לעניין מקור מידע שהוא גוף מוסדי בעל רישיון למתן שירותי פקדון ואשראי

 

 

 
נמרוד ספיר, צילום: רז רוגובסקינמרוד ספיר, צילום: רז רוגובסקי
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
14/11/2023

לידיעתך ועדת הכלכלה אישרה אתמול את צו שירות מידע פיננסי ודחתה את יום התחילה של חוק שירותי מידע פיננסי לעניין מקור מידע שהוא גוף מוסדי בעל רישיון למתן שירותי פקדון ואשראי, התשפ"ד – 2023 מה-14.11.23 ל-14.5.24 (דחייה של 6 חודשים).
 
במסגרת הדיון תמך מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות, עו"ד נמרוד ספיר בהצעת האוצר לדחות את יישום החוק, שכן המערכות התפעוליות של הגופים המוסדיים אינן ערוכות. הגופים אינם ערוכים גם עקב המורכבויות הנובעות מהמלחמה וגם מאחר והרשות פרסמה רק באחרונה את מרבית הכללים לפיהם יעבדו המערכות. אי לכך נדרש זמן היערכות משמעותי נוסף.
 
עו"ד ספיר, אף העלה את התנגדות איגוד בתי ההשקעות לאופן שבו האוצר מבקש ליישם את החוק. משרד האוצר מבקש להקים מערכת העברת מידע חדשה יקרה ומורכבת, במקום להישען על המערכת הקיימת של המסלקה הפנסיונית. ההתעקשות של האוצר להטיל עלויות נוספות בהקמת מערכת חדשה אינה מובנת כאשר קיים פתרון זול ויעיל באמצעות המסלקה. זאת לאור העובדה שהמידע שבבתי ההשקעות ברובו, כבר היום פתוח לשימוש באמצעות המסלקה. כזכור, המסלקה הוקמה לפני למעלה מעשור ומאז הביאה להגברה משמעותית של תהליכי העברת המידע בשוק הפנסיוני ולהגברת התחרות בשוק זה. הגופים המוסדיים השקיעו במערכות הקיימות המתממשקות עם המסלקה הפנסיונית עשרות מיליוני ש"ח, ולכן אין שום הצדקה בדרישה להקים מערכת חדשה ויקרה, אלא לבצע את ההתאמות הנדרשות במערכת הקיימת. 
 
יו״ר הועדה, חה"כ דוד ביטן, הנחה את האוצר לבוא בדברים עם האיגוד ועם השוק ולבחון את הערות האיגוד ואת הצורך בהקמת מערכת חדשה וכן הנחה לקיים דיו בועדת הכלכלה בנושא זה בהמשך במסגרת הדיון על תקנות הפטור.
 
x