למי שחיפש חדשות מרגיעות, אז עונת הרווחים הזו סיפקה את זה

על רקע מאתגר, וכנגד כל הציפיות, נראה ש-2023 תהיה שנה של צמיחה ברווחים בחלק גדול מה-S&P 500 החברות האמריקאיות הוכיחו שהן מתפקדות טוב

 

 

 
Photo American Companies Breakers Dreamstime.comPhoto American Companies Breakers Dreamstime.com
 

עמית י.
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/11/2023

למי שחיפש חדשות מרגיעות, אז עונת הרווחים הזו סיפקה את זה, לפחות עד עכשיו.

תוצאות הרבעון השלישי של חברות בספיי היו חזקות מהצפוי, ונכון לסוף השבוע שעבר, ייצגו את הרבעון הראשון של צמיחת רווחים (רווח למניה) בשנה. בעוד שהמכירות עלו על ציפיות המשקיעים, המניע הגדול ביותר לצמיחת הרווחים היה שולי רווח גבוהים מהציפיות...והאנליסטים מצפים שימשיך גם במהלך הרבעונים הקרובים.

עונת הרווחים כמעט לגמרי הסתיימה, וחייבים להודות שהדברים לא נראים רעים בכלל כפי שחלק חששו שהיא תהיה. כ-82% מחברות S&P 500 היכו את הציפיות, ועברו את הממוצע לחמש שנים של 77%, למרות הדאגות של כולם. ואנליסטים מצפים עכשיו שחברות אמריקאיות יניבו רווח של 1% לשנה – זה די מדהים בהתחשב בכמות האנליסטים שחזו צניחה ברווחים. נראה ששווה להתעכב על זה, במיוחד בגלל מה שמניע את העוצמה הזו: ביצועים טובים ופונדמנטל. ואם האנליסטים בוול סטריט צודקים, אז 2024 תהיה אפילו טובה יותר.

עד כמה חברות אמריקאיות הצליחו?

חלק גדול מחברות ה-S&P 500 ראו את הרווחים שלהן גדלים השנה. שמונה מתוך 11 סקטורים הצליחו להגדיל את הרווח, ולכל השמונה האלה היו ביצועים  טובים יותר מהמדד עצמו.

כשנכנסים לפרטים, רואים בבירור שרק מעט חברות מגה מקדמות את הביצועים הכוללים. תנו מבט  על שירותי התקשורת ומגזרי שיקול הדעת של הצרכנים ותמצאו שיעורי הצמיחה של בסביבות 40% בעיקר מקומץ של חברות גדולות, כמו מטא (שירותי תקשורת) ואמזון (בשיקול דעת צרכני). ולמעשה, אם נוציא מהמשוואה רק את שני אלה, שיעורי הצמיחה הללו יורדים ל-29% ו-23%, בהתאמה ועדיין מדובר בגידול רווח די מדהים. חברות אחרות, שאינן מגה, במגזרים כמו תעשיה ומוצרי צריכה גם הפגינו צמיחה יציבה. ויש כמובן את המגזר הטכנולוגיה עצמו שרשם צמיחת הרווח של 11% שהיא גם דיי טובה.

שבעת המפוארות של היום (אלפבית, אמזון, אפל, מיקרוסופט, מטא, אנבידיה וטסלה) כנראה אחראיות לחלק גדול מהעליות של שוק המניות בארה"ב השנה, אבל יש להניח שהחוזקות בתחומים אחרים של השוק מתפשט מעבר לשבעת מובילות הללו ובסיכומו של דבר, תמונת הרווחים היא באמת די טובה. 

מה הטייק אווי כאן?

ידוע שחברות אמריקאיות התמודדו השנה עם אתגרים רבים. אמנם המיתון לכאורה עדיין לא התממש, אבל זו בכל זאת הייתה שנה מדאיגה. העניין הוא שכשהתחזיות נראות מדאיגות מה עושים מנהלי עסקים? הם ממהרים לייעל את העסק, לשפר את היעילות ולקצץ איפה שהם רק יכולים, סוג של להתכונן לפני שמגיעה הסערה הקרובה. ואז מאוחר יותר, לאחר שהסערה חולפת (או אולי משנה מסלול), ההכנסות מתחילות להגיע על בסיס עלויות נמוכות יותר. ואם חלק מאותן הוצאות שקוצצו היו עלויות קבועות כלומר, שלא היו קשורות לצמיחה ממכירות, אז אלו היו חיסכון קבוע בעלויות, וכל הכנסה חדשה תהפוך ליותר רווחית. אז חשבו על זה: שיפורי השוליים שחברות סיפקו השנה, כנראה יישארו בשנה הבאה, ובשנה שלאחר מכן. זה דבר חיובי מבחינת הפוטנציאל לצמיחה עתידית.

לגבי העתיד האמור, אז כבר ראינו שאנליסטים חושבים ש-2023 תהיה שנה של צמיחה מפתיעה גם אם היא תהיה צנועה מבחינת רווחים. נותרו פחות משלושה חודשים לסיום השנה ויש סיכוי סביר מאד שהתחזית שלהם תצא נכונה. ובשנה הבאה, הדברים עשויים להיראות מעניינים אפילו יותר. התרשים הבא מראה מה האנליסטים מצפים מצמיחת הרווחים ב-2024.

תחזית הרווחים לשנת 2024 ל- S&P 500. מקור: FactSet

אם הם צודקים, צמיחה של 12% ברווחים תסמן את אחד המהלכים המהירים ביותר בעשר שנים האחרונות. הנתונים מראים שרק ב 2018 הייתה צמיחה מהירה יותר  (אם מתעלמים מהקפיצה של 2021 לאחר המגיפה) וזה מדהים במיוחד כשחושבים על כך שהריבית גבוהה יותר, תנאי הסחר העולמיים קשים יותר ויש שתי מלחמות חמות שמתחוללות ברקע.

לפעמים צריך לקחת צעד אחר לאחור מכל רעשי השוק המבלבלים. חברות אמריקאיות אלופות בכל הקשור לצמצום עלויות ומציאת דרכים להגדיל את הרווח לאורך זמן, לא משנה מה הכלכלה עושה. כדאי לזכור בפעם הבאה שהשוק ירד לתחתית.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי על בסיס הפרשנות המתוארת בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

x