מחירי הדירות: מחיר הדירה הזו, באזור המרכז, ירד ב 30%

מכירות דירות חדשות בספטמבר | שחרור מהסכמי תמא-38 | פטור מארנונה למפוני העוטף ועוד -מבזקי נדל"ן

 

 

 
איור: פאנדראיור: פאנדר
 

מוטי קפלן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
21/11/2023

בעל הבית השתגע 

ירידות מחירי הדירות גם באזורים שנחשבו יוקרתיים ו'חסינים' לירידות, ברעננה ברח' חפץ חיים, דירה 4 ח', ק' 4, 121 מ"ר, מחיר מקורי: 5,480.000 ₪, מחיר כיום: 3,350.000 ₪ , ירידה של יותר מ- 30%! ("מדלן" מצ"ב המודעה).


2160 דירות חדשות נמכרו בספטמבר

בחודש ספטמבר 23' נמכרו 2,160 דירות חדשות, ירידה של 30.8% לעומת אוגוסט השנה. 30% מהדירות החדשות שנמכרו במהלך חודש ספטמבר היו בסבסוד ממשלתי. בסוף ספטמבר 23' מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה עמד על כ-61,450 דירות, ומספר חודשי ההיצע היה 21.5 חודשים. יותר ממחצית מהדירות שנותרו למכירה התרכזו במחוזות תל אביב (30.7%) והמרכז (25.0%).

מחירי הדירות החדשות נותרו ללא שינוי

מדד המחירים לצרכן עלה באוקטובר ב0.5%, קצב האינפלציה השנתי ירד ל-3.7%. מדד תשומות הבניה למגורים עלה באוקטובר ב-0.2% מתחילת השנה עלה המדד ב-1.9%. מחירי הדירות החדשות נותרו ללא שינוי מהחודש שעבר.

מתפנים לתל אביב 

מאות ממפוני עוטף עזה יעברו למגורים זמניים באזור ת"א והמרכז, עד לפתרון דיור קבע עבורם. עיריית ת"א מנסה לסייע בפתרונות חינוך לילדים ומסגרות בתקופת השהייה בעיר. גם חלק מהמפונים מהצפון צפויים להתגורר במרכז עד מציאת פתרונות קבע.

מחירי השכירות בירידה

לא רק מחירי הדירות בירידה שמתקרבת ל10% לפחות בשטח, (בניגוד לנתוני הלמ"ס שעדיין אינם מעודכנים), גם מחירי השכירות בירידה בת"א ובמרכז, לפחות ב5%. רבים מהצעירים חזרו לגור עם ההורים, שוכרים ברחבי הארץ בדגש על הדרום והצפון, אך גם במרכז מעדיפים לשכור דירות עם ממ"ד, ולא מחדשים שכירות בדירות ללא ממ"ד.

מינהל התכנון מקדם הקלות 

כדי לזרז בניית ממ"דים ודיור למפונים המועצה הארצית דנה בתיקונים בחוק התכנון והבנייה, ביניהם פטור מתוכנית והיתר למבנים זמניים למפונים. בנוסף ביטול האפשרות להתנגדויות או קבלת פיצוי על ממד"ים שפוגעים בערך הנכס, וביטול חובת פרסום תוכניות בנייה באמצעות שלטים. זאת בהמשך למסלול המואץ לבניית ממ"דים שכבר אושר.

היתרים חדשים לקבוצת חג'ג'

קבוצת חג'ג' דיווחה לבורסה על שני היתרים חדשים ל-460 יח"ד בצפון ת"א: בפרויקט בבלי 3 התקבל מעיריית תל-אביב היתר לחפירה ודיפון, ובפרויקט איינשטיין 33 התקבלה החלטת ועדה להיתר חפירה ודיפון. בבבלי מתוכנן להיבנות מגדל בגובה 49 קומות הכולל 247 יחידות דיור, במתחם איינשטיין 33 מגדל בגובה 30 קומות ושני בנייני בוטיק, במתחם זה צפויות 215 יחידות דיור.

פטור מארנונה לתושבי העוטף

שר הפנים, משה ארבל
, חתם על תיקון שמעניק פטור מלא מארנונה למגורים עבור תושבי יישובי העוטף ויישובי הצפון שפונו מבתיהם.

ביטול הסכם בהתחדשות עירונית 

ביום 17.11.23 נכנס לתוקף תיקון חקיקה, שיאפשר לבעלי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית שלא מתקדמים לבטל את ההסכם. מדובר בתיקון חקיקת ההתחדשות העירונית בחוק ההסדרים משנת 2021, לפיו החל מיום 17.11.23 בעלי דירות שהתקשרו עם יזם בכל סוג של עסקת התחדשות עירונית, פינוי בינוי או תמ"א 38 וחלופותיה, יוכלו לבטל את העסקה. זאת אם היזם לא עמד בלוח הזמנים המינימלי שנקבע בחוק לקידום פרויקט, באופן שימנע את כבילתם לעסקאות והסכמים שאינן מקודמים בלוח זמנים סביר.

x