ועדת הכנסת אישרה לקריאה שניה ושלישית את העלאת המע"מ ל-18%

העלאת המע"מ החל מה-1 בינואר 2025

 

 

 
מימין: מאור אוחנה, מנכ״ל רשת ייעוץ המשכנתאות דרכנו, צילום: אדיר אסרף; אוהד אסרף, מנכ״ל ובעלים ארי מגורים שיווק נדל״ן, צילום: רז רוגובסקימימין: מאור אוחנה, מנכ״ל רשת ייעוץ המשכנתאות דרכנו, צילום: אדיר אסרף; אוהד אסרף, מנכ״ל ובעלים ארי מגורים שיווק נדל״ן, צילום: רז רוגובסקי
 

מיכאל לוי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
20/02/2024

ועדת הכספים של הכנסת החליטה היום כי שיעור מס ערך מוסף בישראל יעלה ב-1 בינואר 2025 באחוז אחד ל- 18%  והיא תועבר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

אוהד אסרף, מנכ"ל קבוצת ארי מגורים לשיווק נדל"ן מציין כי ההחלטה להעלות את המע"מ ל – 18% מהווה פגיעה כפולה ברוכשי הדירות והיא תאיץ את עליית מחירי הדירות בשנה הקרובה.

לדבריו, בשלב הראשון, הציבור יקדים רכישת דירות לפני עליית מע"מ מה שעשוי לעלות הביקושים ולהאיץ את עליית מחירי הדירות שאת ניצניה ראינו במדד מחירי הדירות לחודש דצמבר. בשלב השני, בינואר 2025 היזמים ייקרו את הדירות ב – 1% על מנת לא לספוג את עליית המע"מ.

אולם ההשפעה היא לא רק על מי שיקנה דירה אלא גם ובעיקר על מי שכבר קנה דירות. מרבית רוכשי הדירות כיום משלמים תשלום התחלתי נמוך על הדירה (עד 20%) ואת היתרה הם משלמים בעת האכלוס. כלומר התשלומים העתידיים שלהם במידה וישולמו אחרי ינואר 2025 יכללו מע"מ של 18% ( במידה והם לקחו הלוואת קבלן סכום ההלוואה לא יספוג את העלאת המע"מ ) המשמעות היא שרוכשים ינסו להקדים את התשלומים לפני 2025.

מאור אוחנה מנכ"ל רשת דרכנו לייעוץ משכנתאות מציין כי ההחלטה תשפיע גם על שוק המשכנתאות. כיום רוב רובם של רוכשי הדירות החדשות לא נוטל משכנתא בעת הרכישה בגלל לוח התשלומים המאפשר תשלום נמוך מאוד בעת הרכישה ואת היתרה בעת אכלוס הדירה. העלאת המע"מ משמעותה שהתשלומים העתידיים יגדלו וייתכן וחלק מהרוכשים יבחרו להקדים את נטילת המשכנתאות. במקרה כזה רצוי להתייעץ עם יועץ משכנתא כי למערכת השיקולים צריך להכניס את גובה הריבית באותה תקופה והאם נכון יותר לספוג את המע"מ או לדחות את נטילת המשכנתא מתוך הנחה שהריבית על המשכנתאות תמשיך לרדת.

x