שר האוצר לשעבר אברהם בייגה שוחט הלך לעולמו

בייגה, בן 88 במותו, היה נשוי לתמה ז"ל, הותיר אחריו שלושה ילדים ו-7 נכדים

 

 
בייגה שוחט / צילום מתוך ויקיפדיה בייגה שוחט / צילום מתוך ויקיפדיה
 

דניאל דותן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/02/2024

שר האוצר לשעבר אברהם בייגה שוחט נפטר היום (רביעי) בגיל 88. המרכז הרפואי תל אביב איכילוב הודיע בצער על מותו ומשתתף בצער המשפחה.

שוחט היה ממייסדי קיבוץ נחל עוז, מהנדס אזרחי בוגר הטכניון אשר כיהן כראש מועצת העיר ערד במשך 22 שנים. הוא היה חבר כנסת בין השנים 1988–2006, כיהן כיו"ר ועדת הכלכלה וועדת הכספים של הכנסת ופעמיים שר האוצר בממשלות רבין ופרס ובממשלת אהוד ברק.

בממשלתו השנייה של יצחק רבין 1992-1995 מונה שוחט לשר האוצר. ב-1994 שימש הנציג של מדינת ישראל במשא ומתן וכן בחתימה על הפרוטוקולים הכלכליים של פריז ב-1994, שהיוו את הנספח הכלכלי להסכמי אוסלו.

בתקופת כהונתו הראשונה של שוחט כשר האוצר, עלה התוצר המקומי הגולמי בשיעור ממוצע של כ-5.8% לשנה, הואץ פיתוח התשתיות וגדל בשיעור ניכר היקף התחלות הבנייה. שיעור האבטלה ירד מכ-11.5% לכ-6.5%, נוספו כ-400,000 מקומות עבודה והואץ במאות אחוזים קצב הגידול בהשקעות הון זר. 

למרות ההתנגדות התקיפה של הפקידות הבכירה במשרד האוצר תמך ברפורמה במערכת הבריאות ובחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (שיזם שר הבריאות חיים רמון) והעמיד את התקציב הדרוש לכך. סקטורים רבים במגזר הציבורי זכו לתוספת תקציבית. הורדת המיסוי על מוצרי יבוא רבים הביא להוזלות ניכרות במוצרים. שוחט הוביל את המו״מ של הממשלה עם ועדי העובדים של רפא״ל והתעשייה האווירית לאחר קריסת פרויקט הלביא. שוחט נאלץ לגנוז את תוכניתו להטיל מס על הרווחים בבורסה בשל התנגדותו של ראש הממשלה רבין.


אחד הדברים שוותיקי שוק ההון זוכרים את שוחט, היה הנסיון להטיל מס על הבורסה, בתקופת כהונתו הראשונה כשר אוצר. הניסיון בוצע בזמן שרבין היה בנסיעה בארה"ב, ועורר התנגדות רבתי וזעזוע בשווקים וירידות חדות בבורסה. עד כדי כך, שרבין בראיון טלפוני, הודיע שהטלת המס תישקל מחדש לאחר שובו מארה"ב, ובפועל ביטל את הטלת המס.

בקדנציה השנייה שלו בממשלת ברק פעל להרחבת נטל המס גם על ההון ונקט מדיניות כלכלית פחות מרחיבה.

בייגה, בן 88 במותו, יליד העיר תל אביב, נשוי לתמה ז"ל, הותיר אחריו שלושה ילדים ו-7 נכדים. 

ילדיו של שוחט מוסרים: "אנו מודים למרכז הרפואי על המסירות והטיפול באבינו. היה לו אמון גדול במערכת הרפואית ובצוות של איכילוב, שליווה אותו עד רגעיו האחרונים. "זכינו ואנו גאים להיות ילדים של אבא אוהב, שהיה חלוץ ומנהיג אמיתי. הוא היווה מופת ליושרה ולהתנהלות ערכית ופעל ללא ליאות לבנייתה של הארץ שלנו ולהשגת שלום בר קיימא״.

יהי זכרו ברוך.

x