הוטל מס על תזקיק שעווני

חומר המשמש כתחליף דלק בעיקר כחומר בעירה לרכבים כבדים

 

 

 
Image by d3images on FreepikImage by d3images on Freepik
 

רשות המסים בישראל
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/02/2024

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הטלת מס של 4,349.31 ₪ לטון על תזקיק שעווני, חומר שמופק מנפט הגולמי ומהווה תחליף לסולר שיכול להתאים לכלי רכב כבדים או כחומר בעירה, בפני עצמו או בתוך תערובת עם סולר. בכך, יושווה המס שחל על חומר זה למס שמוטל על תחליפי דלק אחרים.

המס ייכנס לתוקף בחצות הלילה שבין מוצ"ש ליום ראשון ה-03.03.24 ויחול על כל ייבוא או ייצור של תזקיק שעווני. בנוסף, יוטל היטל על מלאי התזקיק השעווני המצוי אצל הסוחרים בסכום זהה למס שהוטל על התזקיק עצמו. לצד הצו המטיל את המס, אישרה הוועדה צו נוסף המרחיב את רשימת המפעלים הפטורים ממס על תחליפי דלק.

מאז ינואר 2022 מוטל מס על תחליפי דלק ושמני סיכה, למעט פטורים שניתנו ליצרנים בתעשיות שעושות שימוש בחומרים אלה כחומרי גלם ושלא להפקת אנרגיה. מטרת המהלך, שגובש ברשות המסים יחד עם משרד האנרגיה, היא למנוע את השימוש בחומרים אלה במקום שימוש בסולר תיקני. 

הייצור הלא חוקי של סולר מהול עם תחליפי דלק, הינו פעילות הפוגעת בהכנסות המדינה ממיסוי דלקים, מסכנת את ציבור הנהגים שלרוב אינם מודעים לכך שהם עושים שימוש בתחליף סולר המזיק לרכב, ומהווה אפיק הכנסה משמעותי לארגוני פשיעה.

x