קרן נאמנות במוקד || הראל מניות Mid Cap ישראל || קרן מצויינת למניות השורה השנייה

בחודשיים האחרונים נראים בה גיוסים המעידים על אמון חדש מצד המשקיעים

 

 

 
Dreamstime ImagesDreamstime Images
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
24/03/2024

כאשר בוחנים את מדד ת"א 90 בשבועיים האחרונים (מאז ה-12 למרץ – נמוך 2062) ועד כתיבת שורות אלו (20 למרץ – גבוה של 2201) אי אפשר שלא להתרשם שמשהו חיובי דרמטי קורה במדדי הבורסה הישראליים, ובמיוחד, באלו של השורה השנייה. מניות אלו, המכונות גם מניות MidCap, מייצגות את החברות שאינן בדיוק הכבדות, המבוססות, ובעלות שווי השוק המספיק על מנת להיכנס לגוב האריות של המדד העיקרי: ת"א 35. היסטורית, הן יותר תנודתיות, ויותר קורלטיביות למה שקורה בחו"ל מאשר המניות שבמדד הגדול יותר.

בקיצור, כאשר הפסיכולוגיה היא חיובית, הן נעות מהר יותר ומגמתית יותר. אגב, הסימן המובהק לשוק טוב הוא קיום ביצועי יתר של מדד ת"א 90 ביחס למדד ת"א 35, וזה מה שקורה לאחרונה. לכן, היה הגיוני שנסתכל על קרנות המתמקדות במניות מהסוג הזה. הקרן שבחרתי הינה כזו, ובנוסף לביצועים ממש טובים (בזמן כתיבת שורות אלו היא הטובה ביותר בשנה האחרונה), היא גם מצליחה לגייס לאחרונה סכומים מכובדים ביחס להון המנוהל בה. הבה נתחיל.

פרטי הקרן



הקרן מגיעה אלינו מבית הראל, והיא וותיקה מאוד (נולדה בקיץ 2018 ולא היה בה שינוי מדיניות מאז). גודלה בינוני למדי, עם 36.7 מיליוני שקלים תחת ניהול, כאשר גודל זה ממקם אותה במקום ה-16 מבין 31 הקרנות הקיימות בקטגוריה. בנושא דמי הניהול יש בעיה קטנה: הקרן של הראל היא היקרה ביותר בקטגוריה, עם 2.34% לשנה. האם זה מוצדק? יש האומרים שכן ויהיו כאלו שיאמרו שלא.

אני אציג רק שני טיעונים לטובת הקרן: היא הטובה ביותר שנה אחורה, עם 36.97%, והיא חשופה רק לכ-10% למט"ח (לחו"ל). זה אומר שמנהלי הקרן מתמצאים מאוד בתחום שהם החליטו לעבוד בו: מניות דרגה שנייה מקומיות. עדיין, קצת קשה לקבל עלות שנתית כזו, כי היא תיגבה גם כאשר השווקים יירדו. ובכל זאת, הזכרתי כבר שיש כאן גיוסים כך שיש בהחלט משקיעים שלא מפחדים לשלם על מנת לקבל. סטיית התקן גבוהה יחסית, עם 2.26%, אבל לא אסטרונומית ביחס לסקטור.

ביצועי הקרן



הגרף השנתי הזה כבר נותן לנו את התחושה לגבי ביצועי הקרן. היא עלתה המון מעל הרמה שהייתה לפני המלחמה ועשתה את העלייה מהתחתית של המלחמה בצורה מושלמת של 45 מעלות. אבל, בלי השוואות אי אפשר. לכן, נעשה שתיים כאלו:

אחת מול נכס ייחוס רלוונטי, והשנייה מול הקרנות המתחרות בסקטור. הנה ההשוואה הראשונה, מול נכס הייחוס ההגיוני: מדד ת"א 90 (מיוצג על ידי קרן מחקה של תכלית), בטווחים של שלוש שנים, שנתיים, שנה, ומתחילת השנה:






בכל הגרפים, אנו רואים כמה הקרן של הראל הייתה טובה מאז תחילת 2023. לפני כן, זה היה קצת שונה וזו כבר שאלה מעניינת אבל פחות רלוונטית כי ה"טוב" הוא עכשיו, ומה שהיה קודם הוא עניין אקדמי בלבד. והנה ההשוואה מול הקרנות המתחרות (מיטב, פסגות, מגדל, פסטרנק), בטווחים של שנה, ומתחילת השנה:




כאמור, שנה אחורה, הקרן של הראל פשוט שולטת ברמה. מאז תחילת השנה, היא נמצאת באזור של המקום השני כאשר הקרן של פסטרנק אולי מובילה בחלקי אחוז... בכל אופן, הקרן של הראל מצוינת תשואתית כבר תקופה ארוכה וזאת על פי שני האופנים שנבדקו.

גיוסים ופדיונות



יש לומר את האמת: עד לא מזמן, ובמיוחד עד החודשיים האחרונים, אי אפשר היה להלל את הקרן של הראל בחזית הגיוסים. אבל, היה מהפך זוטא באותם חודשיים, וראינו בהם עלייה די דרמטית בכניסה של כספים לקרן. זהו חידוש, או התבססות, אמון של הלקוחות במנהלים וזו נקודה שבהראל צריכים לשמר היטב.

השינוי הדרמטי הזה ניתן להבחנה גם בעקומת שווי נכסי הקרן אשר שינתה כיוון באופן משמעותי בחודשיים האחרונים. לסיכום נאמר: הקרן של הראל נמצאת עכשיו בתנופה של גיוסים וביצועים, כאשר השוק נמצא בתנופה חיובית. זה בהחלט סיבה טובה להכניסה לתיק המעקב שלנו.
 
למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5111299
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/299

המון הצלחה לכולם, ויחד ננצח!

 
x