ארבעה שלבים לבינה מלאכותית ואנבידיה היא רק ההתחלה

חברות רבות מקבלות מינוף עצום מבינה מלאכותית והשיפור הפוטנציאלי בפריון עבודה מבשר טובות עבור הכלכלה כולה

 

 

Photo Digital Rokas Tenys Dreamstime.comPhoto Digital Rokas Tenys Dreamstime.com

עמית י.
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/03/2024

אנבידיה היא ללא ספק תמונת השער של הייפ ההשקעות בבינה מלאכותית ועלתה ב-73% רק בשנה הזו. אבל יש הרבה יותר בבינה מלאכותית מיצרנית השבבים הפופולרית הזו. אנליסטים בוול סטריט מזהים ארבעה שלבים נפרדים בכל הקשור להתפתחות בינה מלאכותית והשקעות כך שככל הנראה, אנבידיה היא רק פרק א'. אז בואו נסתכל על השלבים האלה, ועל החברות שצפויות להצליח בכל אחד ממהשלבים.

שלב א - אנבידיה

שלב א' זה התחיל לפני פחות משנה וחצי, עם ההשקה של ChatGPT של , OpenAI בוט הבינה המלאכותית שכבש את העולם בסערה, והביא לעלייה בביקוש למניות של אנבידיה, ששבבי מחשב הבינה המלאכותית שלה הפכו אותה לחברת הבינה המלאכותית המובהקת ביותר שיש בשוק.

למרות עליית מחיר המניה של אנבידיה, הערכת השווי הנוכחית שלה אם לשפוט לפי יחס המחיר לרווח קדימה הוא  כמעט ללא שינוי. וזה בגלל שהרווח המשוער שלה למניה (EPS) גם הוא עלה במהירות.

אבל חשוב לציין שככל שהחברות גדלות, לרוב קשה להן להמשיך להשיג את אותה צמיחה מהירה. אבל נכון לעכשיו, נראה שעדיין אפשר להנות ממנה בתנאי שמודעים לכך שבסופו של דבר, אפילו אנבידיה תראה את הצמיחה שלה מאטה.

שלב ב' – תשתיות בינה מלאכותית  (AI) 

אפשר לחשוב על בינה מלאכותית כעל עולם קטן משלה, עם המון חברות שמעורבות בתשתית שלה. זה כוללו חברות מוליכים למחצה שהשבבים שלהן הם הרכיבים הקריטיים שצריכים אותם לאימון ושימוש בבינה מלאכותית. בנוסף, יש גם תתי-סקטורים בתוך מוליכים למחצה, כולל חברות עיצוב כמו ARM וכאלה שמעצבות אך לא מייצרות כמו ,Broadcom ו-AMD  ויש גם חברות שעוסקות בזיכרון כמו מיקרון ואפילו חברות ציוד שמייצרות מוליכים למחצה כמו AMAT ו- ASML.

בנוסף, ישנן חברות מרכזי נתונים כמו Equinix שמחזיקות ומתפעלות מקומות פיזיים שמכילים את השרתים שצריכים אותם לאימון בינה מלאכותית וכדי להפעיל מודלים של  בינה מלאכותית וישנן חברות חומרה וציוד, כמו Vertiv שמספקות את הדברים הדרושים לבניית ותפעול מרכזי הנתונים. 

ספקי ענן, כמו מיקרוסופט, אמזון ואלפבית עוזרים לאימון, הפעלה ותיחזוק מודלים של בינה מלאכותית באמצעות פתרונות מחשוב ואחסון הנתונים שלהם. וחברות אבטחה כמו CrowdStrike פועלות כדי לשמור על בטיחות הנתונים. וזה לא מסתיים כאן, אך נעצור.

חברות מתאימות להשקעה ועשויות להיות אטרקטיביות יותר למשקיעים הן אלה שיש להן צמיחת רווח צפויה גבוהה יותר ביחס להערכות ה-P/E שלהן כגון: TSMC, Intel ו-Global Foundries.

TSM, INTEL - מניות עם צמיחת רווח צפויה גבוהה יותר ביחס להערכות ה-P/E , גרף שבועי מאת TradingView

שלב ג: מכירות שתומכות בבינה מלאכותית.

החברות שירוויחו בשלב זה הן אלו שיכולות להוסיף בינה מלאכותית להיצע המוצרים שלהן כדי למנף את מה שהן מוכרות. הרבה מהן אלה חברות תוכנה ושירותי טכנולוגיית אינטרנט (IT).

בהקשר זה, הרבה חברות תוכנה ושירותי טכנולוגיית אינטרנט כבר תיארו איך הן מתכוונות להשתמש בבינה המלאכותית. אך חשוב לחפש בתעשיה הזו חברות שיש להן בטא גבוה וגם כאמור, חברות שהזכירו במפורש AI בשיחות הרווח הרבעוניות האחרונות שלהם עם משקיעים. יש הרבה כאלה אך הנה חמשת המובילות: Meta, MongoDB, Intuit, Nutanix, ServiceNow  ו-Uber. כמובן שאפשר להשקיע בחברות באופן נפרד אך גם להשיג חשיפה רחבה יותר באמצעות תעודת סל מתאימה.

שלב ד: פרודוקטיביות בינה מלאכותית.

בסופו של דבר, המסחר של הבינה המלאכותית יתמקד בחברות שמשתמשות בבינה מלאכותית כדי לשפר את פריון העבודה במגוון רחב של תעשיות.

השלב הזה עוסק בחזון הגדול של הטכנולוגיה הזו ובמילים אחרות, הדרך בה דברים משתנים כשחברות רבות מאמצות בפועל את הבינה המלאכותית. חברות תוכנה ושירותי IT, וחברות שירותים מסחריות ומקצועיות ייושפעו מאד כי האימוץ של בינה מלאכותית צפוי לשפר את פריון העבודה שלהן ולצמצם באופן משמעותי את עלויות השכר שלהן. שתי דוגמאות מצוינות הן: Match Group ו-News Corp.

ולבסוף, מבט על התמונה הגדולה יותר

הדבר שחשוב לזכור הוא שאנחנו עדיין בשלבים הראשונים עם AI. אנבידיה שהיא כוכבת השלב ראשון היא הבולטת מכולן, אבל היו עוד מניות שנהנו מהמגמה הזו וכאמור, צפויות להיות עוד רבות אחרות. 

ידוע שככל שלוקחים סיכוי גדול יותר, כך גדל הסיכוי לקבל תשואה גדולה יותר. ובדרך כלל בחירת מניות ומגזרים היא מסוכנת יותר מאשר בחירה במדד השוק הרחב יותר. ואם בינה מלאכותית אמורה לשפר את הפרודוקטיביות במספר עצום של מגזרים ובכלכלה הרחבה כפי שמתואר בשלב רביעי, אז ה-S&P 500 באמצעות SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) או תעודת הסל Invesco S&P 500 Equal Weight (RSP) יכולים בהחלט להיות הימור טוב להשקעה לטווח ארוך.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של המניות המופיעות בכתבה. ככלל, חובה על הקורא/ת לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

105 קרנות נאמנות שמחזיקות סה"כ 123.57 מיליון ב-NVIDIA Corporation
קרנות נאמנות שמחזיקות את NVIDIA Corporation. לרשימה המלאה

שם קרן

אחוז מהקרן

בשקלים

הראל מחקה אינדקס Top10 Tech

9.98%

976304.44

MTF סל אינדקס T10 Tech 

9.93%

1042707.5

אנליסט ATF מחקה אינדקס מניות ארה"ב Large Cap מומנטום ענפי

7.4%

244076.11

אנליסט ATF מחקה אינדקס מניות ארה"ב Large Cap מומנטום ענפי מנוטרלת מט"ח

7.37%

245870.79

קסם אקטיב מניות טכנולוגיה גלובלי

6.25%

114859.35

אביב מניות גלובלי חלאל

6.1%

25125.48

איילון מניות בלוקצ`יין וכרייה

5.1%

762737.84

איילון מחקה אינדקס Global Manufacturers מנוטרלת דולר

5.08%

751969.78

אנליסט טכנולוגיות חו"ל

4.8%

17411958.97

איילון מחקה אינדקס Global Semiconductors מנוטרלת דולר

4.67%

2306160.3


39 קרנות נאמנות שמחזיקות סה"כ 29.38 מיליון ב-Intel Corporation
קרנות נאמנות שמחזיקות את Intel Corporation. לרשימה המלאה


74 קרנות נאמנות שמחזיקות סה"כ 87.73 מיליון ב-Taiwan Semiconductor Mfg. Co. Ltd.
קרנות נאמנות שמחזיקות את Taiwan Semiconductor Mfg. Co. Ltd. לרשימה המלאה
x