אירופה מאותתת הורדת ריבית - הבנק המרכזי של בריטניה רמז על הורדה אפשרית ביוני

הבנק המרכזי של אנגליה (BOE) הותיר את הריבית ללא שינוי, אך רמז לראשונה מזה זמן מה על הורדה אפשרית ביוני

 

 

 
הבנק המרכזי של אנגליה, Photo-Claudiodivizia-Dreamstime.comהבנק המרכזי של אנגליה, Photo-Claudiodivizia-Dreamstime.com
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
09/05/2024

הBOE - השאיר את הריבית על 5.25%, בשיא של 16 שנים, אך אותת על נכונות להפחית אותה בהתאם לנתונים כלכליים חיוביים המצביעים על צמיחה וירידה באינפלציה. עם זאת, ה-BOE עדיין מודאג מהאינפלציה ארוכת הטווח ומלחצים על השכר, ולכן נמנע מלהתחייב לגבי מועד הורדת הריבית.

לפי חואקין ת'ול, כלכלן ב-EFG Asset Management קיימת אפשרות שהריבית תופחת כבר ביוני, כאשר השווקים מעניקים סיכוי של 45% לאירוע זה. הוועדה למדיניות מוניטרית (MPC) הדגישה כי היא תמשיך לבחון את הצורך בהשארת הריבית ברמתה הנוכחית, אך לא סגרה את הדלת בפני הורדה פוטנציאלית ביוני. הועדה הדגישה כי היא מעודדת מההתקדמות בנתונים הכלכליים המרכזיים אך עדיין אינה נמצאת בנקודה שבה יהיה להם נוח להוריד את הריבית . לכן, הוועדה עדיין זקוקה לראיות נוספות לכך שהאינפלציה תישאר נמוכה, וכפי שדווח בדוח המדיניות המוניטרית של מאי, תרד ל"קרוב ל-2% בחודשים הקרובים", לפני שתעלה שוב ל-2.6% ברבעון הרביעי, עקב השפעות בסיס הקשורות לאנרגיה לפני שתתחיל להקל על המדיניות המוניטרית.

הוועדה הדגישה כי למרות שההתפתחויות במזרח התיכון נבלמו במידה רבה ולא תורגמו למחירי נפט גבוהים יותר, הם אינם יכולים לשלול זעזועים עולמיים נוספים שעלולים ליצור לחצים אינפלציוניים נוספים.

ההחלטה הסופית תלויה במידה רבה בהתפתחות הנתונים הכלכליים, ובפרט במדדים של תנאי שוק העבודה, גידול השכר ואינפלציית מחירי השירותים, שעד כה נותרו גבוהים יחסית, אך מציגים מגמת ירידה. בעוד הורדת ריבית באוגוסט נתפסה עד כה כתרחיש הסביר ביותר, עליית הסיכוי להורדה ביוני מחייבת לקחת בחשבון אפשרות זו באופן רציני.
x