בנק EFG: בחירה מחדש של מודי תיתן את האות לראלי בשווקים

בנק EFG השוויצי מתייחס לבחירות הקרבות בהודו, ומעריך כי בחירתו מחדש של מודי עשויה לתת את האות לראלי לשווקים עם המשך המדיניות התומכת בחברות הודיות המעורבות בייצור ובפיתוח תשתיות: "יש להכיר בכך שיש מקום לשיפור מדיניות, אבל הודו נותרה בדרך הנכונה לעתיד משגשג"

 

 

 
Photo-India-Elections-Annegordon-Dreamstime.comPhoto-India-Elections-Annegordon-Dreamstime.com
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
03/06/2024

סקרים מראים כי מפלגת בהרטיה ג'נאטה (BJP) בראשות נרנדרה מודי צפויה לנצח בבחירות הכלליות בהודו, מה שיבטיח לראש הממשלה כהונתו השלישית. ניצחון זה מעורר עניין רב לגבי ההשלכות הכלכליות של חמש השנים הבאות תחת הנהגתו של מודי. 

סם ג'וצ'ים, כלכלן הבנק השוויצי EFG Asset Management, שפועל גם בישראל, ניתח את ההשפעות הפוטנציאליות של כהונתו השלישית של מודי על כלכלת הודו. הוא צופה כי מודי ימשיך במדיניות שלו, תוך התמקדות ברפורמות מבניות, פיתוח תשתיות וקידום יזמות. גישות אלו צפויות לתרום לצמיחה כלכלית מואצת וליצירת מקומות עבודה נוספים. עם זאת, ג'וצ'ים מדגיש גם את הצורך לטפל באתגרים כלכליים משמעותיים, כגון אי-שוויון הולך וגובר, אבטלה גבוהה וחוב ציבורי גדל. הוא מציין כי מודי יצטרך למצוא איזון בין יישום רפורמות פרו-מסחריות לבין התמודדות עם בעיות חברתיות אלו.

חיזוק מגזר הייצור: אחת המטרות המרכזיות של מודי בקדנציה השלישית שלו היא להצעיד קדימה את מגזר הייצור ההודי באמצעות יוזמת "Make in India". יוזמה זו שואפת למשוך השקעות זרות ישירות (FDI) ל-14 מגזרים אסטרטגיים. עד כה, יוזמת "Make in India" רשמה תוצאות מעורבות. אמנם חלה התקדמות משמעותית בייצור סמארטפונים, אך ה-FDI הכולל במגזרים הממוקדים נותר מאכזב. 

כדי לשפר את התחרותיות ולמשוך השקעות נוספות, הודו זקוקה להפחית את מכסי היבוא באופן משמעותי יותר.  צעד חיובי בכיוון זה הוא ההפחתה האחרונה במכס היבוא על רכיבי טלפון סלולרי. עם זאת, נדרשות הפחתות נוספות ורחבות יותר כדי לשמור על המומנטום ולממש את מלוא הפוטנציאל של יוזמת "Make in India" . 

המשך השקעה בתשתיות לקראת עתיד בר קיימא: פיתוח תשתיות ימשיך להיות בראש סדר העדיפויות של ממשלת הודו תחת מנהיגותו של מודי. בקדנציות קודמות הוגדרו יעדים שאפתניים לסלילת כבישים וחשמול רכבת, וניתן לראות התקדמות משמעותית בתחומים אלה. עם זאת, לא כל היעדים הושגו במלואם. 

בהמשך, צפוי שתהיה התמקדות רבה יותר בפיתוח תשתית לרכב חשמלי (EV) ותמיכה ביוזמות של אנרגיה נקייה. מדיניות ה-EV החדשה וההכרזה הפוטנציאלית על "אימוץ וייצור מהיר יותר של כלי רכב היברידיים וחשמליים" (FAME) שלישית הן עדות לשינוי זה. השגת יעד פליטות אפס נטו עד 2070 תדרוש התקדמות משמעותית בייצור אנרגיה נקייה. צעד מרכזי יהיה גידול משמעותי בקיבולת האנרגיה של דלק לא מאובן.

רפורמות בשוק העבודה: טיפול באבטלה והשתתפות נשים האבטלה, במיוחד בקרב בני נוער, נותרה נושא קריטי. ממשלת מודי תהיה חייבת להתמודד עם חוקי עבודה מיושנים שמעכבים יצירת מקומות עבודה והשתתפות נשים בכוח העבודה. רפורמות מקיפות בחוקים הללו עשויות לשפר משמעותית את האטרקטיביות של הודו למשקיעים זרים ולהגביר את הזדמנויות העבודה. בנוסף, שיפור החינוך והכשרה במיומנויות באמצעות מדיניות החינוך הלאומית עשוי להניב יתרונות ארוכי טווח לשוק העבודה. 

הערכה היא שמדיניותו של מודי תמשיך להתמקד בחיזוק מגזר הייצור, תוך דגש על יוזמת 'Make in India' ו-PLIs (תמריצים מקושרים לייצור) חדשים. השקעה בתשתיות, עם התמקדות באנרגיה נקייה, תהיה כנראה נדבך מרכזי נוסף במדיניות מפלגתו (BJP) בשנים הקרובות. הצבת יעדים שאפתניים ואי עמידה בהם הייתה אחת הסוגיות המרכזיות בשתי הקדנציות הראשונות של מודי. עם זאת, חשוב לציין שיעדים שאפתניים אלה הביאו גם להאצה משמעותית בהתקדמות. רפורמות פשוטות, כגון הפחתת מדיניות פרוטקציוניסטית ועדכון חוקי עבודה מיושנים, יכולות להגביר את האפקטיביות של המדיניות הקיימת. צעדים אלה עשויים גם לסייע בהתמודדות עם אתגרים כמו אבטלת נוער והשתתפות נשים נמוכה. השוק של הודו נראה מבטיח בטווח הארוך, עם תחזיות צמיחה של תוצר ריאלי של כ-6% בשנה לחמש השנים הבאות. מדד המניות של MSCI India רשם שיעור צמיחה שנתי מורכב של 10.1% בין השנים 2014 ל-2023, בהשוואה ל-3.0% עבור מדד המניות של השוק המתעורר של MSCI בארה"ב. להערכתנו, בחירתו מחדש של מודי עשויה להוות אות חיובי עבור השווקים, ומאותתת על המשכיות במדיניות התומכת בחברות הודיות המעורבות בייצור ובפיתוח תשתיות. אמנם יש מקום לשיפור המדיניות, אך הודו נותרה בדרך הנכונה לעתיד משגשג.

עתיד הודו תחת מנהיגותו של מודי נראה מבטיח, אך ישנם גם אתגרים משמעותיים שיש להתמודד איתם. הצלחה תלויה במידה רבה ביכולת ליישם מדיניות יעילה ולעודד צמיחה כלכלית ופיתוח בר קיימא.

x