יוליוס בר: חרף הפסד המפלגה: עשרות מיליארדי דולרים יזרמו לכלכלה ההודית

מארק מתיוס, ראש מחלקת מחקר ביוליוס בר, אומר כי ב-28 ביוני הודו תיכלל במדד האג"ח של JP Morgan Emerging Market, ובשני מדדי אג"ח נוספים. המשמעות היא שעשרות מיליארדי דולרים יזרמו לכלכלה ההודית מחו"ל בשנתיים הקרובות, למרות ההפסד היחסי של BJP בבחירות האחרונות

 

 

 
מפלגת BJP הודו / תמונות: Dreamstime עיבוד: פאנדרמפלגת BJP הודו / תמונות: Dreamstime עיבוד: פאנדר
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
05/06/2024

מארק מתיוס, ראש מחלקת מחקר ביוליוס בר: "צמיחת התמ"ג ברבעון ינואר-מרץ בשיעור של 7.8% y/y מאשרת מחזור כלכלי שלדעתנו ימשיך עוד מספר שנים. זה אמור להתבטא בצמיחה שנתית ברווחים באחוזים נמוכים בשנים הקרובות".
 
אין ספק שהשינויים שנעשו בעשור האחרון בניהול הכלכלה ההודית הציבו אותה על בסיס יציב וחזק. השינויים כוללים את ביטול השימוש בשטרות כסף ישנים, החלת מס על סחורות ושירותים, קוד פשיטת רגל חדש, חוק הנדל"ן, הפחתת מסי חברות והפרטת חברות ממשלתיות. רבות מהרפורמות הללו לא היו פופולריות בזמנן, אך מפלגת בהאראטיה ג'נאטה (BJP) הצליחה לקדם אותן בזכות הרוב שהיה לה בבית התחתון, שאיפשר לה לפעול ללא תלות באישור שותפותיה הקואליציוניות.
 
עם זאת, בבחירות האחרונות זכתה BJP ב-240 מושבים בבית התחתון, לעומת 282 מושבים בבחירות 2014 ו-303 מושבים בבחירות 2019, מתחת לרף הרוב של 272 מושבים. לפיכך, היא תצטרך את תמיכת מפלגות אחרות בקואליציה שלה כדי להעביר חוקים. שתי המפלגות הגדולות בקואליציה מייצגות כל אחת שתי מדינות עניות יחסית, וייתכן שהן ינצלו את כוחן החדש לבקשת משאבים עבור מדינות אלו. בנוסף, ברור כי ההפסדים הגדולים ביחס לשנת 2019 הגיעו מאזורים כפריים במדינות המאוכלסות אוטר פראדש, מהאראשטרה ורג'סטאן. כתוצאה מכך, השוק חושש כי גידול בהוצאות הרווחה יוביל לפחות משאבים לפיתוח תשתיות נוספות, ויש גם חששות שרפורמות נוספות לא יקודמו.
 
עם זאת, מבחינתנו, התוצאה משקפת שהודו היא דמוקרטיה, וזה משהו שצריך לחגוג. בעוד כוחה של  BJP אולי מדולל, הוא עדיין קיים. המומנטום הכלכלי מהרפורמות הקיימות נותר חזק ולא יעלם במהרה. צמיחת התמ"ג ברבעון ינואר-מרץ בשיעור של 7.8% y/y מאשרת מחזור כלכלי שלדעתנו ימשיך עוד מספר שנים. זה אמור להתבטא בצמיחה שנתית ברווחים באחוזים נמוכים בשנים הקרובות.

לבסוף, ב-28 ביוני, הודו תיכלל במדד האג"ח של JP Morgan Emerging Market ותיכלל גם בשני מדדי אג"ח נוספים. המשמעות היא שעשרות מיליארדי דולרים יזרמו לכלכלה ההודית מחו"ל בשנתיים הקרובות.
x