אושרה להפקדה תוכנית להקמת יח"ד ומסחר בבאר שבע

התוכנית שאושרה להפקדה כוללת הקמת 278 יח"ד, שטחי מסחר ומבני ציבור במתחם מורדי הגטאות בעיר העתיקה

 

 

 
מימין: תמר פוריה, צילום: רז רוגובסקי; קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית בבאר שבע, צילום: הדר לזר; תמונת רקע - הדמית מתחם מורדי הגטאות, הדמיה מילובלבסקי אדריכליםמימין: תמר פוריה, צילום: רז רוגובסקי; קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית בבאר שבע, צילום: הדר לזר; תמונת רקע - הדמית מתחם מורדי הגטאות, הדמיה מילובלבסקי אדריכלים
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
06/06/2024

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום אישרה להפקדה תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות הנושק לעיר העתיקה בבאר שבע. התוכנית קודמה ביוזמת מנהלת ההתחדשות העירונית של עיריית באר שבע ורשות מקרקעי ישראל.

התוכנית משתרעת על שטח כולל של כ-21 דונם הממוקם בתפר שבין העיר העתיקה לשיכון דרום. במסגרת התוכנית ייבנו כ-280 יחידות דיור במבני מגורים של 5-8 קומות ובמגדל בן 20 קומות. בנוסף כוללת התוכנית כ-2,700 מ"ר של שטחי מסחר בקומת הרחוב, כ-1,650 מ"ר עבור שטחי ציבור שישולבו בקומות הקרקע של מבני המגורים ובמגרש שיוקצה לצורכי ציבור, וכן הרחבת בית הספר "בית יעקב" הקיים.  התכנית קובעת גם מתחם לשימור הכולל מבנה היסטורי ואלמנטים נוספים לשימור ומגדירה את שטחם כמגרש למבנים ומוסדות. התוכנית נערכה על ידי משרד מילוסלבסקי אדריכלים.

תמר פוריה מהנדסת העיר באר שבע, ציינה כי בשטח התוכנית קיימת היום בנייה צמודת קרקע לא מוסדרת של כ- 14 יח"ד  ומדובר במבנים במצב תחזוקתי ירוד. למרות שחלה תוכנית בשטח משנת 2005 המאפשרת הגדלת זכויות ל – 144 יח"ד עם תוספת שצ"פ וחניות ציבוריות, היא לא יצאה אל הפועל, והמנהלת להתחדשות עירונית החליטה בתאום עם התושבים ועם רמ"י המחזיקה בחלק ניכר מהקרקעות במתחם, לקדם תכנון חדש ועדכני שיחבר את המתחם לעיר העתיקה באמצעות הסדרת רשת רחובות המשכית לרחובות הסמוכים בעיר העתיקה ובאמצעות הוראות לבינוי מרקמי עם דופן רחוב פעילה, מסחר בקומות הקרקעת וגינות משותפות פנימיות התואמות את הוראות הבינוי בעיר העתיקה. 

קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית, מציין כי ישנה חשיבות חברתית רבה בקידום המתחם. צוות המנהלת נמצא בקשר שוטף עם התושבים לאורך תהליך התכנון ופועל לייצר תוכנית שניתן יהיה להוציא אל הפועל בהקדם האפשרי, בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל. התוכנית מהווה נדבך נוסף ומשלים בהתחדשות העיר העתיקה בבאר שבע ומהווה מחבר חשוב בין העיר העתיקה לבין פארק נחל באר שבע ודופן שד' אימבר בעיר. התוכנית מצטרפת לתוכניות התחדשות חשובות באזור שיצרו דופן עירונית איכותית, פעילה ואטרקטיבית. 

הדמיית מתחם מורדי הגטאות בבאר שבע, מילוסלבסקי - אדריכלים

x