יוליוס בר בהתייחסות לעדכון דירוג ה-S&P להודו מיציב לחיובי

סוק יין יונג, מחקר הכנסה קבועה אסיה יוליוס בר: "העדכון של S&P לתחזית הדירוג הריבונית של הודו ל׳חיובי׳ מ׳יציב׳ מציין כי המשך יציבות המדיניות ורפורמות כלכליות עשויים להוביל לשדרוג הדירוג בשנתיים הקרובות"

 

 

 
Photo-Funtap-P-Dreamstime.comPhoto-Funtap-P-Dreamstime.com
 

סוק יין יונג, מחקר הכנסה קבועה אסיה, יוליוס בר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
06/06/2024

העדכון של S&P לתחזית הדירוג הריבונית של הודו ל'חיובי' מ'יציב' מציין כי המשך יציבות המדיניות ורפורמות כלכליות עשויים להוביל לשדרוג הדירוג בשנתיים הקרובות.
 
מפלגת בהאראטיה ג'נאטה (BJP) בראשות ראש הממשלה נרנדרה מודי, הברית הלאומית הדמוקרטית (NDA), הבטיחה כהונה שלישית אך עם רוב פרלמנטרי קטן יותר (293 מושבים). לאחר שלא חצתה את רף 272 המושבים עם 240 מושבים, BJP השיגה את תמיכת בעלות בריתה ומודי צפוי להישבע כראש ממשלת הקואליציה בפעם השלישית ב-8 ביוני. ניצחון הרוב הדחוק של הברית של מודי העלה חששות כי ממשלת קואליציה חלשה עלולה לפגוע ביכולתה לקדם רפורמות כלכליות קשות.

ההתמקדות כעת תהיה בהרכבת הממשלה ובתקציב 2025 כדי לאמוד את כיוון המדיניות. בעוד שחלק מההוצאות עשויות לעבור לרווחה, ההתמקדות ב-Capex ציבורי ובקונסולידציה פיסקלית, אם כי אולי בקצב איטי יותר, צפויה להימשך, ומסלול הרפורמות הכלכליות לא צפוי להשתנות. גם המדיניות המוניטרית צפויה לראות השפעה מוגבלת מתוצאות הבחירות.

היסודות הכלכליים של הודו נותרו איתנים, וצמיחת התמ"ג ברבעון הרביעי של שנת הכספים 2024 (רבעון מרץ ינואר) הייתה גבוהה מהצפוי ועמדה על 7.8% y/y, אם כי הקלה מעדכון כלפי מעלה של 8.6% y/y ברבעון השלישי של שנת הכספים 2024.

צמיחת הערך המוסף הגולמי (GVA), שנתפסה כמדד טוב יותר לצמיחה כלכלית, הייתה צנועה יותר ועמדה על 6.3% y/y ברבעון הרביעי של שנת הכספים 2024 (Q3 FY 2024: 6.8%). זה מביא את צמיחת התמ"ג השנתית של הודו ל -8.2% בשנת הכספים 2024 (FY 2023: 7%), הגבוהה ביותר מבין הכלכלות הגדולות. הגירעון הפיסקלי של הודו לשנת הכספים 2024 השתפר ל-5.63% מהתמ"ג, נמוך מהיעד של 5.8%. הממשלה שואפת ליעד גירעון פיסקלי של 5.1% תוצר לשנת הכספים 2025 ולהגיע אל מתחת ל-4.5% עד שנת הכספים 2026.

ב-29 במאי הפתיעה סוכנות הדירוג P&S את השווקים לקראת הבחירות עם עדכון תחזית הדירוג הריבונית של הודו BBB לחיובי מיציב, וציינה כי המשך יציבות המדיניות ורפורמות כלכליות, יחד עם שווי ציבורי גבוה יותר, יתמכו בסיכויי הצמיחה ארוכי הטווח. S&P הוסיפה כי ההתמקדות של הודו בקונסולידציה פיסקלית, יחד עם החוסן הכלכלי, עשויים להוביל לשדרוג הדירוג בשנתיים הקרובות.
x