קולומביה תגביל ייצוא פחם לישראל: האם התעשייה הישראלית בסכנה?

משרד המסחר המקומי בקולומביה מבקש לעצור באופן זמני את ייצוא הפחם לישראל עד לסיום המלחמה בעזה. כשמחצית מייבוא הפחם לישראל הוא מקולומביה – האם התעשייה שלנו עומדת בפני משבר פחם?

 

 
רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי במזרחי טפחות / צילום: מזרחי טפחות, תמונת רקע: Dreamstime, עיבוד: פאנדררונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי במזרחי טפחות / צילום: מזרחי טפחות, תמונת רקע: Dreamstime, עיבוד: פאנדר
 

דניאל דותן, עורכת משנה
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
07/06/2024

על פי דיווח בבלומברג אמש, משרד המסחר המקומי בקולומביה הגיש בקשה לוועדה בעלת סמכות לקביעת מכסים והסדרת סחר חוץ, לעצירת ייצוא הפחם לישראל באופן זמני, עד לסיום המלחמה בעזה, כסנקציה על ישראל.

ממשרד המסחר המקומי בקולומביה נאמר, על פי הפרסומים, כי הגבלות הפחם נועדו "לעזור לסיים את הסכסוך, וצריכות להישאר בתוקף עד לסיומו". ההחלטה אם להגביל את ייצוא הפחם תתקבל ככל הנראה עד יום חמישי, כפי שדיווח בעל ידע ישיר בנושא, על פי בלומברג.

בקשת עצירת ייצוא הפחם מקולומביה, מגיעה בהמשך לניתוק הקשרים הדיפלומטיים בין בוגוטה ותל אביב שהוכרזה על ידי בוגוטה ב-1 במאי. כמו כן, לאחר שממשלתו של נשיא טורקיה, ארדואן, עצרה כמעט לחלוטין את הסחר עם ישראל בחודש שעבר.

כשמחצית מייבוא הפחם לישראל היא ממדינת קולומביה, האם התעשייה הישראלית עומדת בפני סכנה של מחסור בפחם?

לדברי רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי במזרחי טפחות, מובן שאין מדובר בהתפתחות חיובית. יחד עם זאת, מציג מנחם מספר הסתייגויות בעניין.

"הראשונה היא, שמדובר בהתפתחות אחת בלבד מתוך מספר התפתחויות שהתהוו לאחרונה ביחסים של ישראל עם מדינות דרום אמריקה (למעט ארגנטינה), אשר 'מעטפת של קרירות' עוברת ביניהן. אי לכך, הצעד של קולומביה לא אמור להתקבל כהפתעה. כל שכן, כאשר קדם לכך ניתוק היחסים הדיפלומטים", אומר מנחם, "ניתוק היחסים הכלכליים הם צעד נוסף בהתקררות היחסים. וברגע שמהלך פחות 'מפתיע', המשק נערך לכך עם ביצוע צעדים מראש".

הסתייגות נוספת בחומרת ההשלכה של עצירת ייצוא הפחם לישראל מקולומביה, לדברי מנחם, היא נושא ההתחממות הגלובלית והיעדים להפחתת הפליטות, שישראל לוקחת חלק בהם.

"ישראל נמצאת בתהליך רב-שנתי של מעבר לאנרגיות ירוקות שאינן מזהמות, כשהיעד הממשלתי הוא להגיע לכך ש-30% מהייצור תעשייתי ייעשה באנרגיה מתחדשת עד 2023", הוא אומר, "אנחנו נמצאים בירידה מתמדת בשיעור השימוש בפחם לצורך ייצור תעשייתי. כבר היום ישנה ירידה משמעותית בשימוש בפחם לתעשייה, לטובת אימוץ מקורות אנרגיה אחרים.

"לכן הפחתה בייבוא הפחם, יכולה לשמש כתמריץ למדינה להאיץ מעבר למקורות אנרגיה חלופיים. 

"דרך נוספת להסתכל על זה, הוא שהצעד שנוקטת קולומביה מהווה השפעה מצטברת על הכלכלה הישראלית, השפעה שהולכת ונעשית משמעותית יותר, ומצריכה מציאת פתרון מדיני על מנת למנוע נזק מאקרו כלכלי כבד יותר".

כלומר?

"ישראל מוגדרת כ'משק קטן' שפתוח לתנועות ומסחר, והתוצר שלנו נסמך הרבה מאוד על ייצוא -  הייטק, תעשייה, שירותי תיירות, ידע, ויש חשיבות רבה למציאת פתרונות שימתנו את הנזק שנגרם לסחר החוץ של ישראל, על ידי צעדים שעושות מדינות כמו קולומביה, טורקיה, וגם צרפת למשל. אמור להתקיים בשבוע הקרוב, יריד של חברות ביטחוניות בצרפת, וישראל לא הוזמנה להשתתף ביריד הפעם. זה שלב נוסף בהחרמת ישראל".

מה הפתרון לדעתך, לצעד הנוכחי של קולומביה, הגבלת ייצוא הפחם לישראל?

"כפי שציינתי, אני מניח שההנחתה הזו לא הגיעה בהפתעה. הממשלה והתעשיינים נערכו למצב כזה והם אפילו ציינו שיש חלופות למהלכים האלו. זה תהליך שיש בו אתגרים פתירים.

"מלבד זה, יש לזכור שהצעד של קולומביה מובא כצעד זמני, עד לסיום המלחמה של ישראל בעזה, וכשתסתיים המלחמה המגבלות הללו יוסרו. כשמדובר בצעד זמני, ההשפעה שלו היא אחרת וכך גם ההיערכות כלפיו. ההתקשרות עם ספק אחר באופן זמני, עשויה להיות בעלויות מופחתות יותר לעומת מצב של חרם קבוע. 

"כך או כך, מאחר וזהו צעד חדש, אנחנו חייבים לעקוב אחרי התגובות של התעשיינים, של משרד הכלכלה ושל משרד המסחר והתעשייה, ולבחון את התוצאות". אומר רונן מנחם.


 

x