האם המדד הנמוך יספק את הפד?!

בחודש מאי נותר מדד המחירים לצרכן בארה"ב ללא שינוי ומדד הליבה עלה ב-0.2%. שני הנתונים היו נמוכים בעשירית האחוז מציפיות השוק ונמוכים בהשוואה לנתוני אפריל

 

 

 
האם המדד הנמוך יספק את הפד / רונן מנחם, צילום: יח״צ, איור: Dreamstime, עיבוד: פאנדרהאם המדד הנמוך יספק את הפד / רונן מנחם, צילום: יח״צ, איור: Dreamstime, עיבוד: פאנדר
 

רונן מנחם, מזרחי טפחות
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
12/06/2024

בחודש מאי נותר מדד המחירים לצרכן בארה"ב ללא שינוי. המדד ללא מזון ואנרגיה (מדד הליבה) עלה ב-0.2%. שני הנתונים היו נמוכים בעשירית האחוז מציפיות השוק וכמו כן נמוכים בהשוואה לנתוני אפריל. בנוסף, המדד ללא מזון, אנרגיה ודיור נותר ללא שינוי גם כן.

בהשוואה לחודש מאי אשתקד עלו המדד הכללי ומדד הליבה שני המדדים ב-3.3% ו-3.4%, בהתאמה, גם כן עשירית אחת פחות מציפיות השוק. קצב עליית המדד ללא מזון ואנרגיה היה הנמוך ביותר זה 3 שנים, אך נותר רחוק מיעד האינפלציה של 2%.

סעיף הדיור עלה ב-0.4% בחודש מאי וב-5.4% ב-12 החודשים האחרונים. סעיפי השירותים ללא אנרגיה  עלו ב-0.2% בחודש מאי, אמנם האטה של ממש בהשוואה לחודשים קודמים, אך ב-12 החודשים האחרונים קצב עלייתם עומד על 5.4% ועדיין גבוה למדי.

שני הסעיפים, הדיור והשירותים ללא שירותי אנרגיה, ממשיכים לעלות מהר יותר מהקצב הכללי של האינפלציה ולכן היא עדיין "דביקה" מבחינת הפד.

האינפלציה בירידה איטית יותר ורחוקה מלהתכנס לרמת היעד של 2 אחוזים

הנתונים מראים כי סביבת המחירים הנוכחית נמשכת: האינפלציה אמנם ירדה מדרגה, בהשוואה לשנה שעברה, ואין צורך בהעלאות ריבית נוספות, אך כעת ירידתה איטית יותר והיא רחוקה מלהתכנס לרמת היעד של 2 אחוזים, מה שיקשה על הורדת הריבית.

עם זאת, עצם זה שהנתונים היו נמוכים מהציפיות לכל אורך השורה עשוי לעודד את השווקים. לא בכדי אנו עדים כעת לפיחות ניכר של הדולר (כ-7 עשיריות) מול האירו ולירידה של תשואות הפדיון על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב. גם החוסים על המניות מזנקים לאור הנתון. אין ספק, השוק צמא מאוד לחדשות טובות וכשהן מגיעות, הן משפיעות מידית ובחוזקה, גם אם הן מוגבלות בהיקפן.

יצוין כי העליות פוקדות בעיקר את איגרות החוב לטווח בינוני וארוך לפדיון, כי לנתון לא אמורה להיות השפעה מידית על תוואי הריבית.

בפני הפד ניצב כעת משולש מאתגר – אינפלציה עיקשת, המשך תעסוקה גבוהה ומנגד סימני היחלשות מסוימת של הצריכה הפרטית בחודשיים האחרונים.

אני מעריך כי הפד יהיה שבע רצון מהנתון החדש, אך הריבית תישאר, הערב, ללא שינוי והפד ירצה לראות עקביות ולהשתכנע כי האינפלציה אכן יורדת בעקביות. מכל מקום מספר ההפחתות בהמשך השנה יהיה מצומצם.

עם זאת, יהיה חשוב לעקוב אחר דברי ההסבר, הדגשים של הנגיד פאוול במסיבת העיתונאים והתחזית הכלכלית הרבעונית החדשה שתפורסם בצד ההודעה. מעניין גם אם ועד כמה ישפיע הנתון החדש על תחזית האינפלציה.
x