רונן מנחם "בפד צופים כעת שהורדת הריבית תהייה הדרגתית ומתמשכת יותר"

בנק מזרחי בתגובה להודעת הריבית של הפד - בחינת הודעת הריבית לעומת ההודעה הקודמת מתחילת מאי, מראה ניסוח קצת משופר יותר כלפי האינפלציה

 

 

 
Interest-rate-Image-by-freepik / רונן מנחם, צילום: יח״צInterest-rate-Image-by-freepik / רונן מנחם, צילום: יח״צ
 

רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/06/2024

בהתאם להערכות השוק, הודיע הפד כי הריבית תישאר על ¼5 עד ½5 אחוזים.

בחינת הודעת הריבית לעומת ההודעה הקודמת מתחילת מאי מראה ניסוח קצת משופר יותר כלפי האינפלציה. בהודעה נאמר כי  חלה התקדמות צנועה לקראת יעד האינפלציה של 2 אחוזים, בעוד בפעם הקודמת נאמר כי אין התקדמות.  עדיין,  חזר הפד על אמירתו החשובה כי אין הוא צופה  שיהיה נכון להפחית את הריבית כל עוד אין די ביטחון שהאינפלציה אכן נעה בכיוון. בתווך, תימשך מדיניות תלוית  נתונים והפד  יקבל  החלטה מדי פגישה, ללא אג'נדה.

בתחזית החדשה של הפד נרשמה עלייה של 2 עשיריות באינפלציה הצפויה ל-2024 (מ-2.4% בתחזית הקודמת מחודש מרץ ל-2.6%). התחזית לליבת האינפלציה (בניכוי מזון ואנרגיה) עלתה בדומה מ-2.6% ל-2.8%. בשני המקרים צפויה האינפלציה לרדת ל-2.3% בשנה הבאה. תחזית הריבית עודכנה בצורה משמעותית יותר: לגבי 2024, מ-4.6% ל-5.1% (הורדה אחת בלבד עד סוף השנה); ולגבי 2025, מ-3.9% ל-4.1% (4 הורדות). ירידת הריבית תתעכב, לפיכך, ותתרכז בשנה הבאה. תחזית הצמיחה נותרה ללא שינוי, סביב 2% השנה ובשנה הבאה.

עקומת התפזורת של תחזיות חברי הפד לריבית מראה יותר תצפיות לריבית של ¾4 עד ½5 השנה בהשוואה לתפזורת מחודש מרץ. לגבי 2025, רוב התצפיות הן לריבית של 4 עד ½4 אחוזים, בעוד בפעם הקודמת היו רובן לריבית של ½3 עד 4 אחוזים. כלומר, בפד צופים כעת שהורדת הריבית תהייה הדרגתית ומתמשכת יותר.

בדבריו אמר יו"ר הפד פאוול כי האינפלציה אמנם ירדה משמעותית מרמות השיא, אך עדיין גבוהה מדי. זו כנראה הדרך הטובה ביותר לתאר את נקודת המצב הנוכחית מבחינתו. נתוני מדד המחירים לצרכן, שפורסמו כמה שעות קודם, הלהיבו את השוק, אך במבט להמשך מבהיר הפד כי תידרש לו סבלנות ואורך רוח עד שהריבית תרד – ומשמעותית.
x