השקעות בתשתיות אנרגיות מתחדשות צפויות להגיע השנה לשיא של כ-2 טריליון דולר

בשנים האחרונות ההשקעות הללו מואצות וכך הן גדלו מ-1.2 טריליון דולר ב-2020 לצפי של כ-2 טריליון דולר השנה

 

 

 
מיטל בר דוד / צילום: מזרחי טפחות, תמונות: Canva, עיבוד: פאנדרמיטל בר דוד / צילום: מזרחי טפחות, תמונות: Canva, עיבוד: פאנדר
 

מיטל בר דוד, אנליסטית אנרגיה מזרחי טפחות
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/06/2024

השבוע התבשרנו על החלטתה של קולומביה לא למכור לישראל פחם מזהם.

המשק, כמובן, יצטרך להיערך לכך, אך דווקא ידיעה זו צריכה לגרום לנו לחשוב פעם נוספת על הנזק הסביבתי הנגרם כתוצאה מהשימוש בו.

רבים טוענים כי קצב ההתקדמות לקראת עתירות השימוש במקורות אנרגיה נקיים וירוקים יותר איטי, אך אני מזהה בכל זאת וחושבת שהמאמץ בנושא דווקא כיום – חשוב עוד יותר. בטור זה אראה למה.

אפתח בכך שאצטט הערכות מעודכנות של הסוכנות לאנרגיה בינ"ל.

לפי הסוכנות, תוצאותיו העגומות של משבר האקלים, שקשור בפליטות ובאנרגיות מזהמות, ניכרות כמעט מידי יום במקומות רבים בעולם.

לא זו בלבד. הן אף מחריפות לאחרונה. 

בתוך כך הולכים ותופסים להם מקום עקרונות ההשקעות האחראיות (Environmental, Social & Governance, או פשוט ESG) .

לתאגידים בינלאומיים ניתנים כיום תמריצים רגולטוריים ותמריצי מס מצד ממשלות על מנת לשלב את ההשקעות הללו בפעילותן.

גם מבחינת המשקיעים בחברות הללו נושא ההשקעות האחראיות זוכה לחשיבות גדלה והולכת.

בנוסף, אנו עדים להשפעה העצומה של מהפכות מחשוב הענן והבינה המלאכותית (Artificial Intelligence), או AI). הטכנולוגיות הללו מציתות את הדמיון ומלהיבות את המשקיעים, אך הן לא מגיעות בלי מחיר. מסתבר שהן מצריכות יכולות אדירות של מרכזי עיבוד נתונים ואחסון (Data Center)  ולכן הן "זוללות חשמל" 24/7 לאורך כל השנה.

לא פלא שהשנה צפויות ההשקעות בתשתיות אנרגיות מתחדשות להגיע לסכום שיא אדיר של כ- 2 טריליון דולר! למעשה, בשנים האחרונות ההשקעות הללו מואצות וכך הן גדלו מ-1.2 טריליון דולר ב-2020, לצפי של כ-2 טריליון דולר השנה.

מדובר בקצב חסר תקדים, פי 2 מסך כל ההשקעה  באנרגיה פוסילית (מתקני הפקת גז ונפט, זיקוקו, צנרת הולכה ותעשיות המשך כגון הפטרוכימיות).

על חשיבות ההשקעות הללו תעיד העובדה שהן צמחו כך למרות שהעולם עבר את מגפת הקורונה, האינפלציה זינקה ובעקבותיה גם הריבית ועלות גיוסי ההון.

את ההשקעה בתשתיות האנרגיות המתחדשות מובילה טכנולוגיה המנצלת את אנרגית השמש (PV) ולהערכת הסוכנות ההשקעות בפלח זה תסתכמנה בשנת 2024 בכ- ½ טריליון דולר. זו האחרונה צומחת במהירות, לאחר שעמדה על 250 מיליארד דולר השקעה  רק לפני 3 שנים!

גם בישראל, למרות התנאים המאתגרים, הודיעו לאחרונה מספר  תאגידים ציבוריים ופרטיים על קבלת מימון בנקאי ומוסדי לפרויקטים גדולים להפקת אנרגיה פוטו וולטאית בהספק של מאות מגה וואט ואגירתה באמצעות סוללות.

בדרך זו ינוצל טוב יותר היצע אנרגית השמש, המוגבלת לכ-6 שעות אור ביום, לטובת הביקוש בשעות הערב המאוחרות. זאת, תוך ניצול פערי ארביטרז' בתעריפים, באופן שיאפשר ליזמים השונים בתחום חדירה גם למכירת חשמל לסקטור הביתי הפרטי.

נשמע טוב, אך צריך להיות ערים גם לסיכונים ומהמורות בדרך. הנה, רק השבוע שמענו על ניצחון גדול של מפלגות הימין בבחירות לפרלמנט האירופי. מפלגות הירוקים והסוציאל דמוקרטים נחלו מפלה ואילו לא חדשות טובות לאחד הנושאים החשובים ביותר שהאחרונות מקדמות - מדיניות האקלים.

מיטל בר דוד הינה אנליסטית אנרגיה בבנק מזרחי טפחות 

x