"בנק ישראל חושש שהאינפלציה תרים ראש": תגובות למדד המחירים לצרכן

ליאור לייבל - מנהל מרחב צפון בחברת אלדר משכנתאות, אור פוריה - יו"ר פוריה פיננסים, ודרור אוהב ציון - מנכ"ל ובעלים דרא שיווק נדל"ן, מגיבים למדד המחירים לצרכן שפורסם ביום שישי האחרון

 

 
Photo-Putilich-Dreamstime.comPhoto-Putilich-Dreamstime.com
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/06/2024

תגובתו של ליאור לייבל, מנהל מרחב צפון בחברת אלדר משכנתאות, לפרסום מדד המחירים לצרכן ומדד מחירי הדיור:

״עלייה מתונה נרשמה במדד המחירים לצרכן. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את מדד חודש מאי שמציג עלייה של 0.2% אחוזים. עלייה זו עלולה להשפיע בכמה מישורים, לגבי החלטת בנק ישראל לגבי הורדת ריבית, הרי שהעליות האחרונות מונעות מבנק ישראל לבצע מהלך של הורדת ריבית, כפי שניתן לראות בארצות הברית שם הבנק הפדרלי הותיר את הריבית ללא שינוי בפעם השביעית למרות ירידה קטנה באינפלציה השנתית. השפעה נוספת של המדד היא בנושא משכנתאות קיימות ומשכנתאות חדשות. במשכנתאות קיימות הלווים סופגים את ההצמדות במסלולים צמודי מדד באופן שפוגע ביתרת החוב שלהם לבנק, לדוגמא לווים בעלי הלוואה צמודה למדד על סך מיליון שקלים ספגו בשלושת החודשים האחרונים כ20 אלף ש''ח נוספים שהתווספו לחוב הקיים. במשכנתאות חדשות ניתן לראות מאז תחילת חודש מאי עלייה משמעותית של בין 0.3% - 0.5% דבר המשפיע באופן ישיר על ההחזרים החודשים ושוחק את יכולת הקניה.

"למרות הנ"ל ההתאוששות בשוק הנדל״ן נמשכת, כשברבעון הראשון של 2024 נרשמה עלייה של כמעט 90% במכירת דירות לעומת הרבעון האחרון של 2023 כאשר כמעט 50% מסך הדירות שנמכרו היו דירות חדשות מקבלן".

תגובתו של אור פוריה, יו"ר פוריה פיננסים, לנתוני מדד המחירים לצרכן, שפורסמו:

"מדד המחירים לצרכן הפתיע מאוד לטובה, כשעלה ב-0.2 אחוז בלבד, לעומת ציפיות לעלייה של 0.5%-0.6%. הפער נובע במלואו מהפתעה משמעותית לטובה בסעיף "תחבורה ותקשורת" (נסיעות לחול) שבו הפער היה כ-0.4 לעומת התחזית. המדד הנוכחי משאיר את האינפלציה השנתית על 2.8 אחוז, בתוך הטווח הרצוי מבחינת בנק ישראל (1-3 אחוז), אך עדיין איננו מצפים להורדות ריבית, חוסר הוודאות והסיכונים למשק עדיין גבוהים".

תגובתו של דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים דרא שיווק נדל"ן, לפרסום מדד המחירים לצרכן ומדד מחירי הדיור:

"עלייה מתונה של 0.2% היא עלייה מתונה יחסית, מה שמביא את קצב האינפלציה השנתי לעמוד על2.8%, אבל בנק ישראל שתפקידו לשמור על האינפלציה בתוך הטווח שהוגדר, חושש מאוד שהאינפלציה תרים ראש ולכן בחברת דרא מעריכים כי לאור המדדים האחרונים והציפיה למדדים גבוהים גם בחודשיים הקרובים, הסיכוי שנראה הורדות ריבית נוספות בחודשים הקרובים מתרחקת.

"מדד מחירי הדיור עלה בכמעט אחוז וזה מאמת את הערכותינו מתחילת השנה על המשך עליית מחירים בשוק הדיור אשר גם קצב העסקאות בו בסימן עלייה מתמשכת מתחילת השנה. להערכתנו גם ברמת הריבית הנוכחית, המגמה בשוק הנדל״ן למגורים תמשיך להיות מאופיינת בביקושים גבוהים, היצע נמוך יחסית ומחירים בקו עלייה. המגמה זהו תלך ותצבור תאוצה במהלך השנה".
x