מנהל השקעות ראשי, מגדל "יש מקומות אטרקטיביים להיות בהם היום בשוק ההון הישראלי"

ליאב ברזילי, מנהל ההשקעות הראשי במגדל ניהול תיקי השקעות, אמר במסגרת כנס לקוחות: "ניתן להניח שכשהמלחמה תסתיים הבורסה בישראל תציג ביצועי יתר, אבל גם בסיטואציה הנוכחית אנחנו מזהים בישראל הזדמנויות השקעה"

 

 

 
ליאב ברזילי / צילום: אלירן אביטל, עיבוד: פאנדרליאב ברזילי / צילום: אלירן אביטל, עיבוד: פאנדר
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/06/2024

"הסיטואציה הנוכחית היא לא המצב התמידי בישראל, והדבר יוצר הזדמנות בשוק ההון המקומי, אחרי ביצועי החסר שהוא הציג בשנה האחרונה" – כך העריך ליאב ברזילי, מנהל ההשקעות הראשי במגדל ניהול תיקי השקעות, במסגרת כנס לקוחות שקיים בית ההשקעות. 

ברזילי הוסיף, כי "להערכתנו, בשוק ההון הישראלי יש מקומות אטרקטיביים להיות בהם היום. ניתן להניח שכשהמלחמה תסתיים הבורסה בישראל תציג ביצועי יתר, אבל גם בסיטואציה הנוכחית אנחנו מזהים בישראל הזדמנויות השקעה". ברזילי הזכיר כי ב-2022 שהייתה שנה שלילית בשווקים, הבורסה המקומית ירדה פחות מהבורסות בארה"ב וב-2021 הבורסה בתל-אביב עלתה יותר מהעליות שנרשמו בשוק האמריקאי. 

בין הסקטורים בהם מזהה ברזילי פוטנציאל נוכח אתגרי המלחמה, ובהם שיקום יישובי העוטף והצפון והתשתיות שנהרסו בהם הוא הזכיר את חברות התשתיות והנדל"ן – שיבצעו את עבודות השיקום, והבנקים, שיסייעו במימון העבודות.  

בעניין הבנקים הוסיף ברזילי, כי "מפרוץ המלחמה בישראל משקיעים זרים מכרו מניות בנקים בתל-אביב – אחת ההחזקות המרכזיות של משקיעים זרים בבורסה המקומית, בזכות נזילות גבוהה יחסית של אותן מניות. בתקופה זו, מדד הבנקים נשחק קלות, לעומת עלייה של כ-8% שמציג ת"א 35". 

לדבריו, נוכח כך "נוצרה סיטואציה בה מניות הבנקים הציגו ביצועי חסר ביחס למדדי הדגל בבורסה, וגם ביחס לעולם. אולם, כשבוחנים את שווי המניות ביחס לשווי ההיסטורי שלהם, ורואים את התוצאות הכספיות החיוביות שהציגו הבנקים בסיכום הרבעון הראשון של השנה וטרם לכך, אפשר לראות שיש פה הזדמנות השקעה משמעותית – כך לראייתנו". 

מדד ה-S&P500 התעוות

בעניין שוק ההון האמריקאי ציין ברזילי, כי "סטטיסטית, שנים של בחירות לנשיאות בארה"ב הן שנים טובות יותר לבורסות, עם עליות בשיעור גבוה יותר מהממוצע – כשלאחר הבחירות המגמה החיובית מובהקת יותר, בזכות הוודאות שהתוצאות מייצרות". 

"ההנחה שלנו היא שהשקעה במניות בארה"ב היא השקעה טובה. אפיק האג"ח האמריקאי מעלה קצת יותר סימני שאלה, ויש עדיפות לרכישת אג"ח במח"מ קצר – שם פוטנציאל ההפסד מעליית תשואות יהיה קטן, אם בכלל יהיה קיים". 

ברזילי התייחס גם למדד ה-S&P500, אחד מאפיקי ההשקעה הלוהטים בקרב משקיעים ישראלים כבר תקופה ממושכת וציין, כי "בעבר, כמחצית מהחברות הנכללות במדד הציגו בסיכום שנתי תשואות משופרות ביחס אליו. בשנה שעברה, שיעור החברות ש'הכו' את ה-s&p500 כבר ירד לפחות מ-30%, בראשן '7 המופלאות' (אמזון, אפל, טסלה, מיקרוסופט, אנבידיה, אלפבית, מטא) – שהשיאו ל-S&P500 כ-80% מהתשואה השנתית שהניב. כיום המדד הזה מעוות במידה מסוימת, משום שמשקל עשר החברות הגדולות בו מהווה כשליש מכלל המדד". 

עוד בקשר לשוק האמריקאי ציין ברזילי, כי "קיים קשר בין שיעור אבטלה נמוך לבחירה חוזרת של נשיא. הסקטור הממשלתי כולל כ-30% מכל העובדים בארה"ב, אולם בשנת 2023 כ-60% מהמשרות החדשות שנוצרו בשוק האמריקאי היו משרות ממשלתיות, וזאת משום שלהערכתנו, הממשל לא רוצה שהאבטלה תעלה ולכן מייצר עבודות חדשות. עניין זה משפר את הביטחון התעסוקתי ואת ציפיות הצמיחה וגם תומך באינפלציה גבוהה יחסית – וכך מקשה על הפד להוריד ריבית". 

בינה מלאכותית מסייעת לזיהוי כשלים פיננסיים

עוד בכנס הלקוחות סיפר ד"ר יוסי שווימר, הכלכלן הראשי של מגדל שוקי הון, על השימוש שעושה בית ההשקעות בכלים של בינה מלאכותית. לפי שווימר, במגדל שוקי הון מסתייעים בכלי בינה מלאכותית בחיזוי נתונים שונים במודלים לא לינאריים – בהם סטיות תקן במדדים, נתוני מאקרו דוגמת מדד המחירים לצרכן, כדאיות השקעה באג"ח קונצרניות, בחירת ענפי השקעה מועדפים בתקופה נתונה בשוק ועוד. 

לדבריו, "בתחום המימון, גופים מנסים באמצעות כלי בינה מלאכותית לשפר כל הזמן את הפעילות השוטפת, ובין היתר לזהות אנומליות בשווקים ומגמות מאקרו כלכליות, לצפות כשלים במתן הלוואות ובדירוגי אשראי ולהציע ללקוחות מוצרים פיננסיים מותאמים אישית". 

ליאב ברזילי הינו בעל רישיון ניהול תיקים במגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, מקבוצת מגדל שוקי הון. ד"ר יוסי שווימר, סמנכ"ל כלכלה ומחקר של קבוצת מגדל שוקי הון, אינו בעל רישיון ניהול תיקים (רישיונו מותלה מרצון). אין באמור בדברים שהובאו לעיל התחייבות להשגת תשואה/רווח ו/או למניעת הפסדים. האמור אינו תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בצרכים המיוחדים לכל אדם. לקבוצת מגדל שוקי הון ו/או למי מטעמה עשוי להיות עניין אישי בנושא ו/או אחזקות בנכסים ו/או בסקטורים ו/או באפיקים ו/או במדינות שהוזכרו, והם מנהלים ו/או עשויים לנהל נכסים מהסוג שהוזכר ו/או מכשירי השקעה בסקטורים/אפיקים/מדינות אלה ו/או שהשקעותיהם עשויים לכלול נכסים המשתייכים לסקטורים/אפיקים/מדינות אלה. ההערכות בכתבה, מהוות מידע צופה פני עתיד ולכן התממשותן אינה וודאית, ואינה בשליטת קבוצת מגדל שוקי הון ו/או מי מטעמה. 

x