יו"ר ועדת הכספים לרשות המיסים: "הציגו תוכנית לפתרון החסמים בענף הקריפטו"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני הורה לרשות המיסים להציג תוך שלושה שבועות תוכנית מסודרת לפתרון החסמים בענף הקריפטו בישראל

 

 

 
יור ועדת הכספים משה גפני / צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת, עיבוד: פאנדריור ועדת הכספים משה גפני / צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת, עיבוד: פאנדר
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
19/06/2024

בדיון שנערך בוועדת הכספים של הכנסת על החסמים המשמעותיים הניצבים בפני חברות בתחום הקריפטו, בלוקצ'יין והווב3 התריעו בכירי התעשייה בפני יו"ר הוועדה ח"כ גפני על מצבה של התעשייה בישראל. במהלך הדיון הודגש כי לאור החסמים הניצבים בפני חברות ומשקיעים מצד הבנקים ורשויות המסים, יזמים ישראלים נאלצים לחפש מדינות אחרות בהן החקיקה בתחום מתקדמת ומאפשרת את פיתוחו. 

הדיון התקיים לבקשת חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, וביניהם ח"כ דן אילוז (הליכוד), ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד), ח"כ אוהד טל (הציונות הדתית), ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) וח"כ יצחק קרויזר (עוצמה יהודית). 

החלטת יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני, להורות על רשות המיסים להציג תוך 3 שבועות תוכניות לפתרון החסמים של ענף הקריפטו, הגיעה לאחר סדרת תגובות בדיון מצד נציגי הגופים הרגולטורים שלטענת גפני, גלגלו את האחריות למצב בתעשייה אחד על השני. בין המשתתפים בדיון בוועדת הכספים היו נציגי רשות המיסים, המפקח על הבנקים ובנק ישראל. כמו כן, הוצג לחברי וועדת הכספים נתון כי מאז פרסום הנוהל החדש לתשלום מיסים בתחילת חודש ינואר, התקבלה אך ורק פנייה אחת מאזרח שביקש לשלם מס על רווחי קריפטו, וגם במקרה הבודד הזה עדיין לא התקבל אישור לתשלום מס. 

"אפשר וצריך למצוא פתרונות. יש כאלה המעוניינים להשקיע בענף, הגיע הזמן להגיש להם יד", אמר ח"כ ינון אזולאי (ש"ס). "המדינה לוקחת אזרחים שרוצים לשלם מיסים והופכת אותם לעבריינים. יש כאן כשל מרכזי והתפקיד שלנו, כמי שמעוניינים שכלכלת ישראל תתפתח ותהיה כלכלה יציבה – הוא לדאוג לחקיקה שתאפשר את זה". אמרה ח"כ שרן השכל (הימין הממלכתי).

"בזמן שבארה"ב מעבירים חוקים שמאפשרים לתעשייה לפרוח ואירופה מקדמת במהירות את הווב3, ישראל ממשיכה לעמוד במקום ולמעשה מבריחה מכאן תעשייה טכנולוגית-פיננסית של 174 חברות, כ- 3,800 עובדים עם למעלה מ- 3.85 מיליארד דולר בהשקעות." אמר בוועדה ניר הירשמן, מנכ"ל פורום חברות הקריפטו, בלוקצ'יין והווב 3. "בלית ברירה, ולמרות הרצון להישאר כאן בארץ, כולם נאלצים לחפש מדינות אחרות לפעול מהן אם הם רוצים להמשיך ולהתקיים. הגיע הזמן, לפתור את החסמים הקיימים ולפעול למען התעשייה ועתידה, ולא לחסל מנוע צמיחה משמעותי, ואפילו קריטי בימים שכאלה, לישראל."

x