קרנות כספיות הדור הבא - החקיקה בכנסת הושלמה

התחרות לפקדונות בבנקים יצאה לדרך: שר האוצר: ״אנחנו מייצרים תחרות על הכסף של הציבור הרחב שמחפש אפיקי חיסכון סולידיים לטווח קצר ובינוני ועד היום היה שבוי של פיקדונות הבנקים״

 

 

 
שר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳, קרדיט: דוברות משרד האוצרשר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳, קרדיט: דוברות משרד האוצר
 

רשות ניירות ערך
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
03/07/2024

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של שר האוצר להרחבת פעילות קרנות כספיות. החוק, שקודם על ידי רשות ניירות ערך ומשרד האוצר, נועד לקדם תחרות בשוק הכסף ולאפשר לציבור הרחב להשיג תשואה גבוהה יותר על חסכונותיו לטווח קצר.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ:

״למרות לא מעט צעדים שבוצעו בשנים האחרונות, המערכת הבנקאית בישראל עדיין ריכוזית מאוד, ובהעדר תחרות המחירים יקרים והציבור מפסיד. יעידו על כך רווחי העתק של הבנקים גם במחצית השנה האחרונה, שנשארו אסטרונומים גם לאחר המס העודף שהטלתי עליהם לראשונה בהיסטוריה. החוק שהעברנו אתמול נועד ליצור תחרות על הכסף של הציבור הרחב שמחפש אפיקי חיסכון סולידיים לטווח קצר ובינוני ועד היום היה שבוי של פיקדונות הבנקים, שגובים מאיתנו ריביות עתק על האשראי שהם נותנים לנו אבל נותנים לנו ריביות קטנטנות על הכסף שלנו שאנחנו מפקידים אצלם ומהפער הזה מרוויחים על הגב שלנו הון עתק. עכשיו יש חלופה מחוץ לבנקים ואני קורא לציבור להשוות ולקבל יותר על הכסף שלו. נמשיך בעזרת השם להפוך כל אבן כדי לקדם תחרות בכל הסקטורים של הכלכלה הישראלית כדי להוזיל מחירים ולהקל על יוקר המחיה של אזרחי ישראל.״

"הרפורמה תאפשר לציבור הרחב ליהנות מתשואות גבוהות יותר על חסכונותיו בטווח הקצר," אמר יו"ר רשות ניירות ערך, ספי זינגר. "במצב הנוכחי, הציבור נאלץ להסתפק בריביות נמוכות על פיקדונות ובנקאיים ועל חשבונות עו"ש, ואיננו יכול למצות את הפוטנציאל המלא של השוק."

לדברי מנהלת מחלקת ההשקעות ברשות, ענבל פולק, "הקרנות הכספיות שיקודמו יציעו למשקיע מוצר השקעה שקוף, פשוט ואטרקטיבי. הן תנהלנה השקעות סולידיות לתקופה קבועה, ויוצגו למשקיע תשואות צפויות - בדומה לריבית על פיקדון בנקאי."

במסגרת הרפורמה, יורחבו סוגי הקרנות הכספיות הקיימות, כולל הקמת קרנות מועדים קבועים המקבילות לפיקדונות בנקאיים. כמו כן, יורחב מעגל הגופים המפוקחים שיוכלו להפיץ קרנות כספיות לציבור הרחב.  

"יתרונה הגדול של הקרן הכספית הוא שהיא מציעה תנאים אחידים ושוויוניים לכלל המשקיעים, ללא צורך בהתמקחות," הוסיפה פולק. "כך נבטיח נגישות רחבה לכלל משקי הבית."

על אף העלייה בריבית בתקופה האחרונה, ניכר כי הציבור הרחב אינו נהנה מהתשואה הפוטנציאלית האפשרית הנובעת מכך באופן מלא. כאשר בוחנים את אחזקות הציבור בישראל במוצרי שוק הכסף, המוגדר בעולם כשוק של מוצרים נזילים קצרי טווח, עד שנה, בעלי סיכון נמוך, מוצאים כי ההשקעה היא בעיקר בפיקדונות בנקאיים ובחשבונות עו"ש הנושאים ריבית נמוכה יחסית בהשוואה לאלטרנטיבה של קרנות כספיות.

קרנות כספיות אמנם מנהלות כיום כספי ציבור בהיקף הולך וגדל, העולה כבר על 125 מיליארד שקלים, אולם אפשר וצריך לפתח עוד אפיק השקעה זה ולקדם הנגשה של הציבור הרחב להשקעה בו. הצעת החוק שאושרה היום על-ידי הכנסת חותרת לפיתוח כאמור במספר דרכים:

* גיוון הקרנות הכספיות – בין היתר באמצעות אפשרות להקים קרנות מועדים קבועים שיהיו מקבילות לפקדונות בנקאיים לתקופות קצובות והשקעתן תוכל להיעשות בהתאם.

* תשואה צפויה - הצגת תשואה צפויה לתקופת ההשקעה המוגדרת במטרה לשקף למשקיעים את התשואה האפשרית בהשוואה לריבית על פקדון.

* הרחבת מסלולי ההפצה של קרנות כספיות – מתן אפשרות לגורמים נוספים המפוקחים על-ידי רשות ניירות ערך, אף אם אינם בעלי רישיון ייעוץ השקעות או שיווק השקעות, ליתן שירות זה לציבור ביחס לקרנות הכספיות והרחבת אפשרויות התגמולבגין הפצתן .
 
פיתוח מוצר הקרנות הכספיות באופן האמור יספק למשקיע מוצר השקעה אטרקטיבי, שקוף ופשוט. הקרנות הכספיות שיפותחו יוכלו לנהל השקעות סולידיות לתקופה קבועה וקצובה ובהתאם להציג למשקיע תשואה צפויה לתקופת הקרן, בדומה לפיקדון אשר מציג ריבית. יתרון נוסף לקרן הכספית החדשה הינו בכך שהמוצר מספק למשקיע תנאים אחידים ושוויוניים, מבלי שהוא נדרש להתמקח בהתבסס על כוחו הצרכני ובכך מוצר זה מעניק נגישות רבה לכלל משקי הבית.

כצעד משלים, על מנת להנגיש את הקרנות הכספיות לציבור ולהביא לידיעתו את חלופת ההשקעה, בנק ישראל בשיתוף עבודה עם הרשות פועל לפרסם הוראות בעניין הגילוי הנדרש ללקוחות הבנק.

x