קרן נאמנות במוקד || פוקוס אג"ח (!) || קרן אג"חית מצויינת שהגיוסים בה מביעים את התלהבות המשקיעים

היא לא וותיקה אבל בעלת ניהול הכולל כל סוגי האג"ח, כולל נגיעה בחו"ל

 

 

 
Dreamstime ImagesDreamstime Images
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
07/07/2024

אחרי שסקרתי כמה מהקרנות המנייתיות המעניינות והראויות להיות בתיק המעקב, חשבתי שהגיע הרגע לצלול לכיוון האג"ח. זה הקונצרני, יחד עם אפשרות לכלול בתיק אג"ח פחות מדורג (סימן הקריאה). הקטגוריה נקראת : "אג"ח כללי בארץ ללא מניות עם סימן קריאה" והיא מבטיחה דבר אחד: מבט כולל על כל ההזדמנויות שיש בשוק האג"ח הישראלי. כולל אג"ח ממשלתי ואף התייחסות לאג"ח בחו"ל.

הבה נחשוב לרגע על המצב הנוכחי בשוקי ההון בעולם: אין ספק ששוקי המניות עשו מעשה מגמה חיובית ארוכת טווח. ובמיוחד, העליות מאז נובמבר 2023 ייכנסו לספרי ההיסטוריה כבין החזקות, והעקביות ביותר שהיו. כמות הנקודות שהושגו, ובמיוחד הדרך שהן הושגו, כל זה גם יהיה בספרי ההיסטוריה. כל זה כאשר מסתכלים על העולם, ובמיוחד על המדדים האמריקאיים.

ומה עם האג"ח? שם וכאן, העניין די זהה: אחרי העלייה הדרמטית בריביות (2022) הן נשארו גבוהות כל התקופה, וחוץ ממקרים בודדים, לא הורדו. לכן, במקרה ותהיה סוג של האטה קטנה בכלכלה האמיתית (צריכה, צמיחה, תעסוקה), וככל שהבנקים המרכזיים ירצו להקל על הסביבה העסקית, שוק האג"ח ייהנה מאוד מירידות הריבית (תשואות) ומהעלייה שתנבע מכך במחיר האג"ח.

אגב, חלק מהעליות נעשו בציפייה לתהליך הזה. הנה קרן מעניינת, עם פוטנציאל ועם ביצועים, בתחום הזה של התמחות באג"ח הרחב. קרן אשר נבחרה לא רק בגלל תשואתה היחסית אלא גם בגלל הגידול בהתעניינות בה (גיוסים) על ידי הציבור. הבה נתחיל.

פרטי הקרןהקרן מגיעה אלינו בשילוב איילון כמנהל הקרן ופוקוס כמנהל ההשקעות. הקרן יחסית חדשה, ונולדה בסוף 2022 כאשר לא היה מאז שינוי מדיניות. קשה להניח שיהיה כזה עם וותק כזה... בכל אופן, גודלה עומד על 44.1 מיליוני שקלים, הממקמים אותה במקום ה-24 מתוך 27 הקרנות שבקטגוריה. תראו בהמשך שהחלק הזה של גורל הקרן נמצא בשיפור בהחלט.

דמי הניהול שלה הם 0.79%, הממקמים אותה במקום ה-8 מבין אותן 27 קרנות (מהיקרה לזולה). גם כאן יש צורך בשיפור, אבל, יש להדגיש שדמי ניהול של פחות מאחוז (חוץ מאשר בקרנות כספיות וכו...) אינם מהווים בעיה אם הקרן מצליחה להשיג תשואה נאותה. במקרה הזה, היא הצליחה להביא 7.45% שנתית (מול ממוצע של 5.46% בקטגוריה), וזה מבטל בהחלט כל טרוניה לגבי דמי הניהול.

סטיית התקן של 0.35% נמוכה במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את האופי של חלק נכבד מהאג"ח הפחות מדורג שבתיק. לסיום אציין את ה-3.65% חשיפה למט"ח, שמצביעים על מיעוט מבוטל של פנייה לחו"ל למרות ש-84.33% חשיפה לאג"ח יכלה לרמוז על קצת יותר. הדירוג הממוצע לא הפתיע אבל המח"מ הארוך קצת כן: 3.91 שנים. באמת יחסית ארוך.

ביצועי הקרןהגרף השנתי שלפניכם מראה היטב את העקומה היפה, מאז נובמבר 2023. לאחרונה, הסקטור קצת נרגע ועומד לו בדשדוש אופקי, אבל הקרן עדיין מצליחה להיות בין הטובות. יש לנו שתי השוואות לצורך המחשת יכולות הקרן. מול שתי קרנות סל: עבור תל-בונד 60 (אג"ח קונצרני), ועבור האג"ח הפחות מדורג (HY). ההשוואה תהיה עבור שנתיים, שנה ושלושה חודשים:

מכל התצוגות האלו אנו רואים שהקרן קרובה הרבה יותר למחקה של הדירוג הנמוך. אבל, יש בה את היציבות של האג"ח הטוב, כמו שראינו בסטיית התקן הנמוכה היחסית. גם עבור הטווח הקצר של שלושה חודשים, היא נמצאת באמצע, כאשר כל המערך של הקרנות נמצא בדשדוש יורד. והנה ההשוואה מול התחרות (קרנות של איילון, פורטה, קסם, הראל), עבור אותם טווחים:

חוץ מאשר בגרף הראשון, שבו הקרן של פוקוס נמצא ממש מתחרה בחלק המוביל עם הקרן של איילון, אנו רואים שהקרן של איילון מנותקת מהשאר, כאשר הקרן של פוקוס מצליחה להוביל את הקבוצה שנותרה. יש כנראה אג"ח, או כמה כאלו, שעושים את ההבדל בקרן של איילון בצורה מרוכזת. בכל מקרה, הקורלציה הכיוונית די טובה וברורה.

גיוסים ופדיונותהחלק המשמח ביותר בניתוח הזה, אם יורשה לי לומר זאת, הוא נושא הגיוסים. לפניכם מה שעשתה הקרן מאז היווסדה, ואין ספק שהתצוגה מרשימה. רוב מוחלט של חודשי גיוס ולא פדיון, למרות כל מה עבר על שוק ההון הישראלי מאז. במיוחד מרשימים הגיוסים של התקופה האחרונה. עקומת נכסי הקרן מצביעה על העניין בצורה בולטת במיוחד. יש לה עדיין מרחק להגיע לגודל של הגדולות בתחום, ולכן כאשר משווים מול התחרות, לא רואים עדיין את השינוי החיובי הדרמטי:למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5136361
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/317

המון הצלחה לכולם!


 
x