מחווה מיוחדת: תחנת הרכבת בבית שאן תיקרא על שם השר דוד לוי

מחווה מיוחדת לשר לשעבר דוד לוי במלאות שלושים לפטירתו: יו״ר הרכבת אישר בדירקטוריון את ההחלטה על הנצחתו של השר לוי בדרך זו, בזכות תרומתו הרבה למדינת ישראל ולעיר בית שאן עימה היה מזוהה

 

 

 
Image-by-Rudy-and-Peter-Skitterians-from-PixabayImage-by-Rudy-and-Peter-Skitterians-from-Pixabay
 

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
08/07/2024

מאות משתתפים בהם שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות, אישי ציבור, בני משפחתו ומוקירי זכרו של השר לשעבר, דוד לוי ז"ל, השתתפו היום (ה') בטקס קריאת תחנת הרכבת בעיר בית שאן, על שמו של השר לשעבר דוד לוי ז”ל, במלאות שלושים לפטירתו. יו״ר הרכבת משה שמעוני אישר בדירקטוריון רכבת ישראל את ההחלטה על הנצחתו של השר לוי בדרך זו, בזכות תרומתו הרבה למדינת ישראל ולעיר בית שאן, עימה היה מזוהה.

בכל שנות עשייתו הציבורית, כתושב בית שאן, חבר מועצת העיר, חבר כנסת ושר, טבע דוד לוי את חותמו במישור החברתי והמדיני כאחד, תוך הובלת מאבק בלתי מתפשר לקידום ערכי הצדק והשוויון, ושילוב כל חלקי האוכלוסייה ונציגיה בשערי הממלכתיות.

"דוד לוי ייזכר כמי שרתם את משאביו המנהיגותיים כדי להעניק תנופה ותקומה לעשרות שכונות מצוקה ועיירות פיתוח, ובכך קירב מאות אלפי ישראלים וסלל את דרכם לשותפות משמעותית בהנהגת המדינה", אמרה השרה רגב.

כשר הבינוי והשיכון, דחף דוד לוי לפיתוח רשתות תחבורה בתוך הפריפריה ובינה לבין מרכז הארץ, תוך שיתוף פעולה פורה עם שרי התחבורה בממשלות השונות. כשר החוץ, ביצר דוד לוי את מעמדה של ישראל בקרב אומות העולם, ביסס וחידש קשרים דיפלומטיים עם מדינות רבות ושילב את ישראל כחברה במוסדות וארגונים בינלאומיים התורמים למעמדה וליוקרתה.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב: "ההחלטה להנציח את שמו של דוד לוי בתחנת הרכבת בבית שאן, העיר אותה כה אהב ואשר עשה כה רבות לקידומה ולפיתוחה, זאת החלטה נכונה ומתבקשת לאור תרומתו של דוד לוי למדינת ישראל בכלל ולפריפריה הגאוגרפית והחברתית בפרט. דוד לוי התבלט בכישרונו ובמחויבותו למאבק בקיפוח, לזכויות העובדים ולקידום הפריפריה כבר מימיו הראשונים בארץ, אליה הגיע כנער צעיר ממרוקו. לא קלה הייתה דרכו של דוד לוי, מהמעברה אל מרכז העשייה הציבורית והחברתית, לתפקיד שר וסגן רה"מ, ולזכייה בפרס ישראל על מפעל חיים.

"דוד לוי היה אחד מהלוחמים החברתיים המשפיעים והבולטים ביותר בתולדות מדינת ישראל, לוחם חברתי,מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפריפריה, שהוביל פרויקטים חברתיים רבים ועמד בראש פרויקט שיקום שכונות. עבורי ועבור בני דורי, דוד ז"ל שימש כסמל של צדק ונחישות. מעשיו ותרומתו למדינה ילוו אותנו עוד שנים רבות, והנצחתו בתחנת הרכבת בעיר בית שאן, היא צעד חשוב ומתבקש. הרכבת בעיר תהיה חלק מפרוייקט 'מחברים את ישראל'. אמרתי לשגריר איחוד האמירויות בישראל שהרכבת בבית שאן תהיה בקרוב השער לשלום שיחבר את מדינת ישראל למפרץ".

שר החוץ ישראל כ"ץ: "כאן, בתחנת הרכבת בבית שאן, אני רואה את דמותו של דוד לוי ניצבת מולי ובכל מדינת ישראל. דוד לוי היה אחד המנהיגים הכי גדולים בתולדות מדינת ישראל, אבל עבורי הוא היה לא רק חבר, אלא גם מורה דרך. הוא לימד אותי ורבים נוספים שאין תקרת זכוכית לכישרון וליכולת של אנשים. הוא חיבר באופן אמיתי את הפריפריה הרחוקה. דוד לוי הוא הישראלי היפה. סיפור חייו היא במידה רבה סיפור חייה של מדינת ישראל. קולו חסר לא רק לבני משפחתו וחבריו, אלא גם לחברה הישראלית כולה. העובדה שתחנת הרכבת, כאן בבית שאן, נקראת על שמו היא אות כבוד לדוד לוי, למשפחתו הענפה, לתושבי בית שאן ולמדינת ישראל כולה".

סגן שרת התחבורה, הרב אורי מקלב: "כיום תחנת הרכבת בבית שאן, היא תחנה פעילה ומצליחה מאוד, היא הראיה שרכבת היא הפתרון התחבורתי הטוב ביותר להנגשת הפריפריה ושיפור התחבורה. אין מתאים יותר מדוד לוי ז"ל, אדם שסימל נסיעות בתחבורה הציבורית כחבר כנסת ותבע את החותם שיהיה פתרונות תחבורה ציבורית בכל מקום בפריפריה לקרוא תחנה על שמו. 

"אנו פועלים לכך שבקרוב יורגשו גם השינויים שנמצאים כרגע בהליכי התכנון במשאבים הגדולים, לפתרונות תעבורתיים בבית שאן ובכל רחבי הארץ".

יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, עו"ד משה שמעוני: "ישראל כולה נפרדה בצער מאחד מבניה ומנהיגיה ההיסטוריים, חתן פרס ישראל שהוענק לו על מסכת הישגים נדירה. אני שמח וגאה על ההחלטה לקרוא לתחנת הרכבת בבית שאן על שם דוד לוי ז"ל, כך שתהיה מפעל הנצחה אחד מיני רבים, לציון מורשתו המפוארת. יהי זכרו ברוך".

מנכ"ל רכבת ישראל, שיקו זנה: "שם התחנה החדשה 'בית שאן - דוד לוי ז"ל' משלב בין ההיסטוריה המפוארת של העיר בית שאן, לפועלו הלאומי והמודרני של חבר הכנסת והשר לשעבר, דוד לוי ז"ל, שהיה לאחד מבניה המוכרים והאהובים של העיר. מורשתו לחיבור וקידום כל חלקי החברה בישראל, קידום הפריפריה וחיבורה לכל חלקי הארץ, היא גם הציווי והמשימה שלנו ברכבת ישראל, ששמה לעצמה למטרה לחבר בין אנשים ומקומות, מרכז ופריפריה כאחד, ולשפר את מרקם החיים של כל תושבי ישראל. יהי זכרו ברוך".

x