יוליוס בר: "האירו נשאר פגיע לחדשות מהחזית הפיסקלית של צרפת"

קספר קוצלי, כלכלן ביוליוס בר, מציין כי שוק האג"ח עדיין עשוי להיות חששני בהתחשב בממשלה הנוטה שמאלה

 

 

 
Photo-Silvabom-Dreamstime.comPhoto-Silvabom-Dreamstime.com
 

קספר קוצ`לי, כלכלן ביוליוס בר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
08/07/2024

האירו נשאר פגיע לחדשות מהחזית הפיסקלית של צרפת.

אחרי שבוע אינטנסיבי של קמפיין ובניית קואליציות, הבוחרים הצרפתים חזרו לקלפיות כדי להכריע את 501 המושבים הנותרים מתוך 577 המרוצים באסיפה הלאומית. בליל הבחירות השלישי בתוך ארבעה שבועות נרשם מהפך מפתיע בסיבוב הראשון, כאשר קואליציית השמאל "חזית העם החדשה" צפויה לזכות במספר המושבים הגדול ביותר מבין הגושים הפוליטיים הגדולים. למרות אובדן של כ-80 מושבים, מפלגתו של הנשיא מקרון נותרה במקום השני והצליחה להימנע מהתוצאה הגרועה ביותר. מפגלת האיחוד הלאומי שבראשה עומדת לה פן נמצאת כעת במקום השלישי, אך עם התוצאה הטובה ביותר בתולדותיה.

"החזית הרפובליקנית" הוכיחה את יעילותה במניעת עליית הימין הקיצוני לשלטון על ידי איחוד זמני של מפלגות שמאל ומרכז מאחורי מועמד אחד. עם זאת, הדיונים אמש הראו בבירור שאין כמעט קונצנזוס ביניהן מעבר לאיחוד נגד המפלגה הלאומית, וכי אי הוודאות שוררת בכל הנוגע למציאת קואליציות להרכבת ממשלה חדשה. שיחות גישוש כבר החלו, מאז הודיע הבוקר ראש הממשלה גבריאל אטאל כי יגיש את התפטרותו לנשיא מקרון. למרות שאטאל אישר כי הוא מוכן להישאר בתפקיד כל עוד התפקיד יידרש (במיוחד בנוגע למשחקים האולימפיים), השבועות הקרובים יהיו מכריעים בהערכה מי יוכל להרכיב ממשלה עם התמיכה הנדרשת בתצורה פוליטית שלא נראתה תחת הרפובליקה החמישית.
 
בעת שהמנהיג של קואליציית השמאל "חזית העם החדשה" הכריז על נכונותו לקחת על עצמו את הנהגת המדינה, ישנם ספקות גדולים אם קואליציית מפלגות השמאל תוכל למצוא קונצנזוס בשורותיהן ולצבור תמיכה מספקת לרעיונותיה ברחבי הפרלמנט. אף על פי כן, היעדר רוב מוחלט של ימין קיצוני או שמאל קיצוני באסיפה הלאומית מפחית את החששות מפני יישום שינויים במדיניות הפיסקלית מונעת ההוצאות. יחד עם זאת, שוק האג"ח עדיין עשוי להיות חששני בהתחשב בממשלה הנוטה שמאלה, שעשויה להטות יותר להוצאות ועשויה לאתגר את ניסיונות הקונסולידציה הפיסקלית בטיוטת התקציב הקרובה לשנת 2025, הנדרשת לחידוש הסכם הצמיחה והיציבות של האיחוד האירופי.
 
עם אי הוודאות הפוליטית הנמשכת ולוח זמנים לא ברור להרכבת ממשלה חדשה, סביר להניח שנראה הפסקה מהידוק המרווחים האחרון שהתרחש לאחר הסיבוב הראשון ביום ראשון שעבר, בעקבות זעזוע בחירות הבזק שגרם לזינוק במרווחים. בהתאם לכך, האירו נשאר במסלולו הנוכחי, נע סביב היעד שלנו EUR/USD 1.08, מצפה לבהירות רבה יותר ונראה כי יישאר פגיע לחדשות מהחזית הפיסקלית של צרפת.

x