דיסקונט: בנק ישראל שם דגש על עלייה ברמת אי-הוודאות הגיאופוליטית

הכלכלנית הראשית בדיסקונט מתייחסת להחלטת הריבית של בנק ישראל: "המדיניות המוניטרית תתמקד בייצוב והפחתת אי-הוודאות בשווקים, לצד יציבות מחירים ותמיכה בפעילות הכלכלית"

 

 

 
/Photo-Oleg-Dudko-Dreamstime.com/Photo-Oleg-Dudko-Dreamstime.com
 

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
09/07/2024

תגובה להחלטת נגיד בנק ישראל - הפחתת הריבית נדחית

כצפוי, בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 4.5%. בנק ישראל שם דגש על עלייה ברמת אי-הוודאות הגיאופוליטית, עלייה בפרמיית הסיכון של המשק, עלייה בסביבת האינפלציה, הפיחות בשקל לצד תנודתיות גבוהה והצורך במדיניות פיסקאלית אחראית.  

המדיניות המוניטרית תתמקד בייצוב והפחתת אי הוודאות בשווקים, לצד יציבות מחירים ותמיכה בפעילות הכלכלית.

בדומה לתחזית שלנו, תחזית הצמיחה עודכנה מטה ל-1.5% ב-2024 ו-4.2% ב-2025. על אף זאת, תוואי הורדת הריבית צפוי להיות מתון יותר מאשר צפו כלכלני חטיבת המחקר קודם לכן, כאשר ברבעון השני של 2025 תעמוד הריבית על 4.25%. כלומר: במקום שלוש הפחתות ריבית עד הרבעון הראשון של 2025 (ל-3.75%), בתחזית מאפריל, מדובר על הפחתה אחת בלבד, עד הרבעון השני של 2025.

הצורך במדיניות פיסקאלית אחראית תופס מקום נכבד, לרבות אי דחיה של העברת התקציב ל-2025, התאמות משמעותיות, מבלי לפגוע בסעיפים תומכי צמיחה, וכל זאת על-מנת שהשווקים ייווכחו שאכן מדובר באחריות פיסקאלית.

באשר לאינפלציה, בנק ישראל מוטרד מהעלייה בסביבת האינפלציה ומהבלימה בהאטה בעליית המחירים הבלתי סחירים, דהיינו: המחירים המונעים מגורמים פנימיים.

אנו מוסיפים להעריך כי הריבית בסוף השנה תעמוד על 4.5% ועל 4.25% בעוד שנה. 

x