מנהלת מחלקת השקעות ברנ"ע: "הרפורמה תאפשר לצרכן שליטה רבה יותר בכל המידע הנוגע לתשלומים שלו"

ענבל פולק, מנהלת מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך, אמרה במהלך כנס בנושא רפורמת התשלומים: "אנו מסיימים היום מסע רגולטורי שהתחיל עם הקמתה של ועדת שטרום והתחבר לתהליכים עולמיים של רגולציה מרחיבה בתחום הפיננסי, תוך פריקות של השירותים שעד תחילתו ניתנו רק על ידי התאגידים הבנקאיים"

 

 

 
ענבל פולק, מנהלת מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך / צילום: עמי ארליךענבל פולק, מנהלת מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך / צילום: עמי ארליך
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
09/07/2024

עולם התשלומים החדש יוצא לדרך: בכנס משותף של רשות ניירות ערך ובנק ישראל, שנערך היום (9/7) בראשון לציון, הציגו הרגולטורים הפיננסיים את המהפכה שצפויה להתחולל בזירת שירותי התשלום בעקבות השלמת החקיקה בתחום.  

תחום שירותי התשלום הוא אחד מעמודי התווך של המערכת הפיננסית בישראל. עם זאת, התחום נשלט עד כה בבלעדיות על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי, וזאת בלי ששחקנים חדשים, שבכוחם להתחרות בגופים הקיימים ולהוביל לשיפור השירות ללקוח והוזלת העלויות לצרכן, יכולים להיכנס למקטע פעילות זה. בעקבות כניסתו לתוקף בחודש שעבר של החוק להסדרת העיסוק בשירותי תשלום, תוכל רשות ני"ע להעניק רישיונות לחברות העומדות בכללים שפורסמו, וחברות אלה יוכלו להציע לציבור הצרכנים והעסקים שירותי תשלום יעילים שיתחרו בשירותים הקיימים.

ספי זינגר, יו"ר רשות ני"ע, פתח את האירוע בהצגתו של מתווה החוק להסדרת העיסוק בשירותי תשלום, וציין כי חקיקה זו היא חלק מ"ארגז כלים" שאותו מקדמת הרשות במטרה להגביר את התחרות במערכת הפיננסית ולשפר את השירותים הפיננסיים שמקבלים הצרכנים. החוק החדש מאפשר כניסה לשוק של חברות תשלום, ובהן חברות פינטק, שיוכלו להציע ללקוחות ולבתי עסק שירותי תשלום, כולל ניהול ארנק דיגיטלי שיאפשר קבלת שכר, ביצוע העברות ותשלומים, הנפקת אמצעי תשלום וסליקת פעולות תשלום בין בתי עסק ללקוחות.

זינגר ציין בדבריו: "אנו בפתחו של מפץ גדול - נקודת ציון משמעותית, הפותחת את שערי השוק הישראלי לכניסתן והתפתחותן של חברות תשלומים חדשות. אלה יהיו שירותים מבוססי טכנולוגיה מתקדמת, שיציעו לצרכנים ובתי עסק כאחד שירותים פיננסיים חדשים והצעות ערך פרסונליות, באופן קל, דיגיטלי, ידידותי, מהיר ונוח. אנו מצפים כי עם יישום החוק, נראה גל חדש של חדשנות בתחום התשלומים, שיציב את ישראל כמודל לחיקוי עבור מדינות אחרות בעולם".

ענבל פולק, מנהלת מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך, שהובילה את צוות החקיקה בתחום, הציגה בכנס את המשמעויות הנרחבות של החוק החדש עבור הצרכנים. פולק ציינה כי "חברות בעלות רישיון תשלומים יאפשרו לצרכנים עולם חדש ושלם של מידע ושירותי תשלום תחרותיים, שעד היום הצרכנים לא נחשפו אליו. בפועל, הרפורמה תאפשר לצרכן שליטה רבה יותר בכל המידע הנוגע לתשלומים שלו, נגישות רבה יותר להשוואה בין שירותי תשלום שונים, אפשרות בחירה בשירות המתאים ביותר עבורו וגם שיפור בשירותים המוצעים לו".

פולק הוסיפה: "אנו מסיימים היום מסע רגולטורי שהתחיל עם הקמתה של ועדת שטרום והתחבר לתהליכים עולמיים של רגולציה מרחיבה בתחום הפיננסי, תוך פריקות של השירותים שעד תחילתו, באופן מסורתי, ניתנו רק על ידי התאגידים הבנקאיים. פריקות זו מאפשרת לרגולטור להתרכז בכל תחום בנפרד, ובמקרה שלנו בתשלומים, והתאמת הרגולציה הספציפית עבורו. רגולציה מרחיבה זו באה במטרה לייצר תשתית שתביא לפתיחת השוק המורכב הזה לשחקנים חדשים ולתחרות. כמו בעולם, גם בארץ, הצורך בתחרות בתחום הפיננסי הוביל את הרגולטורים בשנים האחרונות".

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, התייחס בכנס לנושא של השקל הדיגיטלי כפלטפורמה לחדשנות בעולם התשלומים החדש:  "בנק ישראל מוביל וימשיך להוביל צעדים רבים, בזכותם ישראל שדרגה את מערך התשלומים והפכה למדינה מתקדמת בתחום״.

בדיון המסכם של הכנס, שהתמקד בנושא החזון לעתיד של רגולציה מרחיבה ופריקות המערכת הפיננסית, השתתפו ספי זינגר, יו"ר רשות ני"ע, דני חחיאשוילי, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, עו״ד מיכל כהן, הממונה על התחרות, וכן עודד סלומי, מנהל מחלקת מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל.

עו״ד מיכל כהן, הממונה על התחרות, אמרה בכנס: "רפורמת התשלומים היא בגדר תחילתו של שינוי חשוב שיפעל לטובת הצרכנים בעולם הפיננסי, ויאפשר את כניסתם של שחקנים חדשים לשוק. גופים חוץ-בנקאיים שישכילו להציע לצרכן ערך מוסף יהיו אלה שיובילו את השוק כמחוללי תחרות. לצד הצעת הערך חשוב שהשוק יהיה מפוקח ובעל מוניטין חיובי, כדי שהצרכנים ירגישו בטוחים לבחור באותן חברות כמו בבנקים. בדרך הזו נוכל לראות כאן פינטקים שיובילו לשינוי".

המפקח על הבנקים, דני חחיאשוילי, אמר בדיון: "חוק הסדרת העיסוק בשירותי תשלום הוא בעל פוטנציאל עצום לשינוי מבנה השוק, במיוחד כאשר הוא משתלב עם הצעדים האחרים שנעשו בשוק בשנים האחרונות, כדוגמת מהפכת הבנקאות הפתוחה ובעתיד עולם פיננסי פתוח. אחד המדדים להצלחה של הצעד שעליו אנו מברכים היום, יהיה האם גופי התשלומים שיקומו, או לפחות חלקם, יתפתחו לשחקנים משמעותיים יותר בעולם הפיננסי ובעולם הבנקאי. זו גם האחריות שלנו כרגולטורים".

x