פעילות מסחר של מאות אלפי ₪ בחודש למטבע הביטקויין בישראל - האם מדובר בפעילות תקינה או שמא בפעילות שחלים עליה הוראות חוק איסור הלבנת הון ?

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

אדם כהן
29/03/2013

הכסף הוירטואלי עושה כותרות- מה מעמדו המשפטי של הביטקוין?
 
בארה"ב החילו על הכסף הוירטואלי את כללי איסור הלבנת הון, בישראל ממתינים לעמדת הרשויות 
המטבע הוירטואלי, שמוכר בארץ בשם "ביטקוין", עולה לכותרות בארצות הברית. הוול סטריט ג'ורנל דיווח ערב החג, כי בארצות הברית מתכוונים להחיל על הכסף הוירטואלי, שהיקף הפעילות בו גדל, את כללי איסור הלבנת הון כפי שחלים על חברות כמו Western Union.
על פי הוול סטריט ג'ורנל, גופים שיסחרו במטבע הוירטואלי און-ליין, יידרשו לעמוד בכללים המחייבים רישום ודיווח על כל העברה בהיקף של מעל 10 אלף דולר.
יתרה מכך, מי שסוחר בשמו של אחר, יידרש לעמוד בכללים המקובלים, כאילו היה זה מטבע רגיל ולא וירטואלי.
מהו ביטקוין? 
ביטקוין הוא מוצר דיגיטלי מבוזר המנוהל באופן שיתופי באמצעות רשת מחשבים. הביטקוינים נשמרים על המחשב וניתן להעביר אותם דרך האינטרנט. ביטקוינים עומדים בפני עצמם ואינם מייצגים מטבע או התחייבות פיננסית כלשהם. עם זאת, לביטקוינים יש ערך צף הנקבע לפי היצע וביקוש בזירות המסחר.
כיום 1 ביטקויין  = 49$, כאשר רק לפני מספר שבועות עמד על 25$.
בעקבות הפרסומים בארץ ובחו"ל שערו עולה, ככל שהעניין בו גדל. 
ערב חופשת הפסח, קיים הזכיין הישראלי של המטבע הוירטואלי, מנחם (מני) רוזנפלד, כנס ראשון מסוגו בארץ של משקיעים במטבע הוירטואלי.
משרד עורכי הדין גולדמן ושות', משמש כיועץ משפטי של חברת ביטקויל, שהוא 
"זכיין" הביטקויין הישראלי הותיק והמשמעותי ביותר (כרגע גם היחיד). רוזנפלד מוביל את ארגון הביטקוין הישראלי, ואת הליך הטמעתו בישראל.
הסיבה שהזכיין הישראלי שכר את שירותיו של משרד עורכי דין המתמחה, בין היתר, בתחום איסור הלבנת הון, נובעת מהעובדה כי לאור נפחי הפעילות הגדלים והולכים בשל התחזקות מוסד הביטקוין בעולם, הזכיין הישראלי הרחיב את היקפי פעילותו לסדרי גודל של מאות אלפי ₪ בחודש. 
הבנקים, הרגישים לסוגיות הנובעות מחוק איסור הלבנת הון, החלו לשאול שאלות אודות פעילות הזכיין, מקור הכספים שנכנסים לחשבונו מרוכשי המטבע, וביקשו חוות דעת משפטית – האם מדובר בפעילות תקינה או שמא בפעילות שחלים עליה הוראות חוק איסור הלבנת הון.
במשרד גולדמן ושות' דנו בסוגיה, והגיעו למסקנה, המגובה בחוות דעת משפטית,  כי הביטקוין אינו מהווה "מטבע", ולכן לא ניתן לרשום אותו אצל רשם נותני שירותי מטבע במשרד האוצר, האחראי לרישום ופיקוח על הצ'יינג'ים בישראל כ"נותן שירותי מטבע".
משרד גולדמן ושות' גורס, כי מאחר ומדובר בתחום חדשני, מתנהל כרגע מו"מ להסדרת השימוש החוקי במטבע בוירטואלי מול בנק ישראל, רשם נותני שירותי מטבע והרשות לאיסור הלבנת הון. 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. 
לקבלת הצעה משתלמת לקרן השתלמות >>> https://www.yourcall.co.il/Investments/Register.aspx?CxId=3&ref=gemelLInk
להרשמה לעיתון האלקטרוני ולניוזלטר >>> https://www.funder.co.il/newsletter.aspx 
להרשמה לתיק אישי >>> https://www.funder.co.il/login.aspx
להרשמה לפייסבוק >>> https://www.Facebook.com/Funder.co.il 
לתוכנה לניתוח טכני >>> https://www.fxg.co.il/funder
קבל הצעה מושלמת לניהול תיק השקעות >>> https://www.yourcall.co.il/Investments/Register.aspx?CxId=5