יו"ר ועדת המשנה לענייני ניירות ערך, ח"כ בועז טופורובסקי: "בחודשים הקרובים יושלם תיקון התקנות אשר יסדיר את הפיקוח על זירות המסחר"

 

 
 

קרן מרדכי
FacebookTwitter Whatsapp
13/08/2013

חה"כ בועז טופורובסקי: "הדיונים לגבי התקנות החלו כבר מ-2010 כאשר חוקק תיקון 42 לחוק ניירות ערך והתקנות הונחו על שולחן הועדה כבר ב-2012. לא בטוח שהמסמך שנכנסו איתו זהו המסמך שנצא איתו מהדיונים הפעם אך הפעם נביא זאת לסיום- התקנות תאושרנה בחודשים הקרובים"

 היום, יום א' (11.8.13) התכנסה לראשונה ועדת המשנה בראשות חה"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) בנושא תקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי). בדיון הבוקר הוצגה עמדת רשות ניירות ערך וחלוקת הפרקים בתקנות, לאחר מכן נשמעה עמדתם של נציגי זירות המסחר והתקנות הנדרשות לשינוי על פי נקודת מבטם.

הפרקים שכבר היום עלו על המוקד כסעיפים השנויים במחלוקת הם פרק המינוף (פרק 2) ופרק ההון העצמי (פרק 10).

לדעת נציגי זירות המסחר, הרשות לני"ע הרחיקה לכת בדרישותיה לשינוי רמת הגבלת המינוף. זירות המסחר, לדעתם, מביאות חלופה לכל לקוח ולקוח ולא רק ללקוחות גדולים כפי שהבנק מאפשר כיום, כך זירות המסחר מהוות תחרות למערכת הבנקאית. הזירות אף טוענות כי שיעור המינוף המוצע על ידי הרשות לני"ע יביא לכך שהציבור לא ירצה לסחור בהן ויפנה לזירות אחרות ללא רגולציה ופיקוח. לטענת הנציגים, ביפן, הורד שיעור המינוף ונוצרה תופעה של בריחת כ-70% מלקוחות הזירות הללו.

הפרק העוסק בהון העצמי המזערי מטרתו, על פי הרשות לני"ע, ליצור כרית ביטחון באמצעות דרישה להון עצמי מזערי, על פי התחשיב של זירות המסחר היקף ההון העצמי שיידרש מהן הוא היקף הגבוה מהיחס לפוטנציאל העסקי במדינת ישראל, ולכן לא יראו רווחים מהעסקאות ולא ישתלם להם לפעול בישראל.

חה"כ טופורובסקי ביקש לשמוע את ההצעות הנגדיות של זירות המסחר. לשמוע את המספרים והאחוזים המדויקים לבקשתם אך נציגי הזירות (למעט נציגות אחת) הייתה כי יעבירו את המספרים בהמשך כאשר הסעיפים הספציפיים ידונו. בתגובה לכך אמר חה"כ טופורובסקי: "אינכם יכולים לצפות שנתחשב בהצעה נגדית שתעלו בדקה ה-90, יש צוות שלם שעובד על התקנות הללו, משנת 2010 יש בידיכם את עמדת הרשות לני"ע ולכן הגיוני כי תעמידו בפנינו את הצעתכם האלטרנטיבית לעניין ההון העצמי, דברים אשר יבואו בהפתעה נתקשה להתגמש איתם. במידה וההצעה הנגדית שלכם, בכל נושא שהוא תגיע ברגע האחרון, לא נוכל לבדוק אותה לעומק ועל כן לא נתחשב בה-קחו זאת בחשבון".

כמו כן, עלו לדיון גם הפרק העוסק בניגוד העניינים המובנה בין החברה ללקוחותיה מכיוון שהזירה היא למעשה הצד שכנגד בעסקאות. פרק נוסף שעלה הוא הפרק הנוגע לפרסום והשיווק של החברות, אשר מטעה את הלקוחות הפוטנציאלים ואגרסיבי יתר על המידה.

יו"ר הרשות לני"ע, פרופסור שמואל האוזר אמר בוועדה: "אני מברך את ח"כ טופורובסקי על הובלתו ועל נחישותו להשלים האסדרה במהירות האפשרית לאור החשיבות הרבה של הנושא ולאור כך שכל יום שחולף ללא פיקוח, הוא על חשבון ציבור המשקיעים".הדיון אשר התקיים היום כלל את הצגת עמדות הצדדים והעלאת הנקודות העיקריות על סדר היום, החל מהישיבה הבאה יחל הדיון על סעיפי התקנות עצמן ותתקבלנה החלטות.
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי וביןבהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.