יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון בכנס הכלכלי השנתי לתאגידים: "אין מנהיגות במדינה, דור שלם כאן חסום ולא יכול להתקדם"

"חייבים לפרק את מונופול מנהל מקרקעי ישראל ואת קבוצות הריכוזיות; רפורמה נדחית היא רפורמה שלא תקרה לעולם"

 

 
משה כחלוןמשה כחלון
 

עומר רגב
FacebookTwitter Whatsapp
16/12/2014

"אתם שואלים את עצמכם  למה דברים לאו קורים במדינה? כי אין מנהיגות. אין מנהיגות כלכלית, אין מנהיגות חברתית ואין מנהיגות ציבורית. אנשים מתעבים את הסטטוס קוו אבל לא רוצים שינוי. רפורמה היא דרך אחת דרכה ניתן לעשות שינו, דרך שמטיבה עם רוב האזרחים.
 
כשמגיע מנהיג לעשות רפורמה בשלב הראשון לועגים לו. הוא פותח את העיתונים ושומע בתקשורת כמה שהוא לא מבין, כמה שניסו לפני וזה לא עבד. אם אתה מנהיג שמסוגל לצלוח את זה השלב הבא הוא שיתקפו אותך על חוסר אחריות, שתמוטט את המשק. מנהיג שמקור ההישרדות שלו הוא הציבור ורואה שכל בוקר הציבור קורא שהוא מסוכן הוא מתחיל לחשוב, למה אני צריך את זה? אחת הביקורות שחטפנו על הרפורמה בסלולאר היא על למה זה היה מיד חד ועכשיו. רפורמה נדחית היא רפורמה שלא תתקיים לעולם.
 
עד שלא יהיו רפורמות בישראל המדינה לא תזוז, גלגלי הכלכלה מתחילים לחרוק וצריך לעשות רפורמות בכמעט כל תחומי חיינו – רפורמות בדיור, בריכוזיות ובתחום המדיני. אני לא יודע אם מישהו מרגיש נוח לחיות במדינה שמחצית מהתושבים שלה מרוויחים 5000 שקל, זה לא מוסרי ולא נכון.
 
אנחנו מדינה עשירה. התוצר לנפש שלנו הוא מהגדולים בעולם, מ-84 עד היום אוכלוסיית מדינת ישראל הוכפלה. התוצר עלה פי עשר. הוצאות הביטחון שלנו ירדו מעשרים אחוז לחמישה אחוז. התוצר לנפש גדל פי חמש באופן טבעי. זאת אומרת שמ-84 עד 2014 אנחנו צריכים לקבל פי חמש חינוך, תשתיות, שירותים ועוד. ומה אנחנו מקבלים? צמצומי שירותים, תשתיות וכו' – זה אומר שמשהו בשיטה לא עובד. השיטה לא נכונה.
 
הייתי שר רווחה, נסעתי לסיור במרום גליל. אני נכנס לראש המועצה ואדם מבוגר אמר לי "תשמע, אנחנו כאן באזורים קרים ו-500 השקלים שנותנת לנו המדינה למענק חימום לא מספיק, הסולר נגמר ואחרי חודש קר לנו". האמת, הייתי בשוק. מדינת ישראל, עם החדשנות והיי טק והצבא – הקשישים שלהם קר להם בלילה וצריכים להתכסות עם שמיכות. הוא אמר שכשנגמר החימום משתמשים בשמיכות. חזרתי לירושלים ושאלתי את מנכ"לית הביטוח הלאומי – אם נכפיל להם את מענק החימום, כמה כסף זה יעלה למדינה באזורים הקרים למעוטי יכולת? עשרה מיליון ומאתיים אלף ש"ח. קופה קטנה של אחד המשרדים. אלפי קשישים קופאים מקור בגליל ובירושלים על עשרה מיליון שקל. הצרה הגדולה ביותר שלנו היא שהמדינה עשירה וזה לא מגיע למטה.
 
הוועדה לצמצום ריכוזיות פרסמה השבוע ש-31 קבוצות שולטות ב-2542 חברות. זה 82 חברות לכל קבוצה. השוק פה הוא ריכוזי. שוק ריכוזי זה מכה לכלכלה. השוק חייב להיפתח.
 
הדיור
גם הגורם המרכזי ליוקר הדיור הוא הריכוזיות. השוק מורכב משיווק קרקע, תכנון קרקע והיתרים. מי משווק את הקרקע במדינת ישראל? מנהל מקרקעי ישראל, 94% ממנה. הם כ"כ מצטיינים שהם משווקים גם את האדמות של קק"ל וגם נכסי נפקדים. גם בתכנון והזמנה מנהל מקרקעי ישראל הוא מונופול.
 
חייבים מנהיגות אמיצה שתקבל את ההחלטות האלה עם אחריות גדולה. היו המון ביקורות על זה שהרפורמה בסלולאר לא אחראית. הרפורמה הכניסה למשק 3.7 מליארד שקל למשק.
 
חייבים לפתוח את המשק בפני כולם ולא בפני קבוצות מרוכזות שמשחקות בניהן ואם אתה לא מחובר בניהן אין לך סיכוי להיכנס פנימה – זה הסיכון של הכלכלה שלנו. אנחנו צריכים להגיע למצב שזוג צעיר יוכל לקנות דירה. זה לא בשמיים. אנחנו רוצים להגיע למצב שהחבר'ה שלנו ששירתו בצבא ניתן להם הזדמנות שווה.
 
יש דור שלם שהכל חסום בפניו ויש דור לידו שהכל פתוח בפניו. הדור החסום מרגיש שאם הוא לא יהיה מחובר במקומות הנכונים ובהקשרים הנכונים אין לו סיכוי. הדור החסום מנסה להתקדם אבל מרגיש חסום. את הדבר הזה צריך לפצח."
 
 הדברים נאמרו בכנס הכלכלי השנתי לתאגידים של פירמת  PwC


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.