ד"ר גל אביב, מייסד ומנכ"ל אתר ההלוואות החברתי BLENDER » "מאגר האשראי יעודד מתן הלוואות גם מחוץ למערכת הבנקאית."

 

 
דר גל אביב דר גל אביב
 

ד"ר גל אביב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
20/05/2015

דו"ח הביניים של הוועדה לקידום חוק נתוני אשראי, שצפוי להתפרסם בימים הקרובים כבר מעורר סערה בענף הבנקאות. חלק טוענים כנגד פרסום דרוג האשראי, כי בעלי הדרוג הנמוך יפגעו וחלק טוענים להפך, כולם ירוויחו מכך כולל ובעיקר החלשים.
לאחרונה הושק אתר חדש בתחום האשראי המפגיש בין לווים ומלווים בשם BLENDER שזוכה לפרסום נרחב בעיתונות הכלכלית ואף נודע כי לאחרונה היו מגעים בין מייסד האתר ד"ר גל אביב לבנק לאומי שהתעניין ברכישתו (פורסם בגלובס).

אתרי אינטרנט המפגישים בין לווים ומלווים הם הלהיט החדש בארה"ב שם אתרים אלו צוברים תאוצה אדירה כאשר חברת Lending Club  הונפקה לאחרונה בנאסדק בשווי של כ 5 מיליארד דולר. לדבריו של מייסד בלנדר, ד"ר גל אביב "אין ספק כי הקמת  מאגר האשראי הינה יוזמה מבורכת, הפועלת לטובת הצרכן והיא תעודד מתן הלוואות גם מחוץ למערכת הבנקאית. אנחנו רואים בעולם היום שני סוגים של משקי אשראי: מדינות שבהן יש דירוג אשראי צרכני ומדינות ללא דירוג אשראי צרכני. במדינות שבהן קיים דירוג אשראי, מתקיים שוק תחרותי ופתוח שמאפשר לאזרח להשיג תנאי אשראי טובים והוגנים, ואילו באלו שבהן אין דירוג אשראי צרכני, כדוגמת ישראל, נוצר שוק אשראי ריכוזי ומונופוליסטי שבו האזרח משלם את המחיר.
 
לדבריו "במהלך השנים אספו הבנקים הררי מידע אודותינו. מידע שניזון מנתוני השכר שלנו, פעילות בכרטיסי האשראי, העדפות שלנו על מה להוציא כסף ועוד.  במידע שנאסף, עשו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי, שימוש מונופוליסטי וריכוזי לטובתם.  בזכות חוסר השקיפות, נחסמו מתחרים ולא נוצר שוק חופשי בתחום האשראי הצרכני. הלקוחות סבלו מנגישות נמוכה לאשראי, ריביות ועמלות גבוהות.

עוד הוא מוסיף כי "בלנדר כבר מזמן זיהתה את הפוטנציאל שטמון בהקמת מערכת אוטומטית העוקפת את מונופול המידע הבנקאי. היכולות הטכנולוגיות הקיימות היום, בשילוב עם פיתוחים ייחודיים של החברה, מאפשרים לנו לתת הלוואה מידית באפליקציה במחירים נמוכים משמעותית מהגופים המסורתיים. כיום אלפי לקוחות משתמשים בבלנדר כאפיק חסכון או הלוואה בטוח ושקוף."

איך זה עובד?
BLENDER מבצע את החיבור בין אנשים המעוניינים לתת הלוואה ולקבל ריבית אטרקטיבית על הכסף הפנוי שלהם, ובין אותם אנשים הזקוקים להלוואה זמינה בקלות ובמהירות. המערכת עושה את החיבור ביניהם, מאמתת את היכולות שלהם, מתאמת בין הציפיות שלהם וגורמת לזה לקרות. התוצאה: ריבית גבוהה יותר לנותני ההלוואה, וריבית נמוכה יותר ללווים.

מה וכמה
BLENDER מאפשרת מתן הלוואות בגובה של עד 30,000 ₪ ל-3 שנים לכל היותר. היא גובה עבור השירות סכום ידוע מראש. ללא עמלות נסתרות, ללא פערי ריבית, וללא המצאות יצירתיות, עמלה שקופה ויחידה. כמו כן את ההלוואה ניתן לפרוע בכל רגע ללא שום עלות.
מעניין יהיה לראות האם תחום ההלוואות החברתיות יהפוך לשחקן משמעותי בישראל כפי שקרה בבריטניה עם חברת ZOPA שאחראית על כ 2.5% מהיקף ההלוואות שם וכפי שקרה עם חברת Lending Club בארה"ב המדווחת על הלוואות בהיקף של כ 9 מיליארד דולרים.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.