נתוני התעסוקה בארה"ב תומכים בהעלאת ריבית

 

 
 

תמיר פישמן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
12/08/2015

דו"ח התעסוקה לחודש יולי התפרסם ונתוניו מצביעים על המשך המגמה שנצפתה זה מכבר ולפיה, שיעור האבטלה הינו נמוך וזאת לצד שיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה. בנוסף, בחודש יולי המשק האמריקאי ייצר 215 אלף משרות וזאת לעומת התחזית ל-225 אלף. יש לציין כי שיעור האבטלה נותר בהתאם לציפיות על רמה של 5.3%, הנחשבת לרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת 2008. הבעיה העיקרית אשר ממשיכה את המגמה היא שיעור ההשתתפות הנמוך בשוק העבודה, אשר עומד כיום על 62.6% ומהווה רמת שפל מאז שנות ה-70. שכר העבודה הממוצע עלה בחודש יוני ב-0.2% ל-24.99 דולר לשעת עבודה ובכך משקף  גידול של כ-2.1% ב-12 החודשים האחרונים. נתונים אלו תומכים בציפייה הקיימת להעלאת ריבית הפד בחודש ספטמבר הקרוב. יחד עם זאת, תשואות ה- Treasuries הבינוניות והארוכות ירדו בסוף שבוע המסחר ושער הדולר נחלש בעקבות הערכת השווקים, אשר לפיה גם אם הפד יתחיל להעלות את הריבית בחודש ספטמבר, קצב העלאות הריבית יהיה מתון מאוד.
 

ישראל: שיא במספר העסקאות בשוק הנדל"ן

משרד האוצר פרסם מספר נתונים ולפיהם עולה כי בחודש יוני נרשמה הרמה הגבוהה ביותר אי-פעם של עסקאות בשוק הנדל"ן.  בתוך כך, סך הדירות שנרכשו עמד על 16.1 אלף דירות, נתון המהווה גידול של 42% בהשוואה לחודש מאי ונתון הגבוה ב-15% מרמת השיא הקודמת אשר נרשמה בחודש דצמבר 2013. יש לציין כי רמת השיא נרשמה בעקבות הקדמת רכישות של משקיעים וזאת טרם העלאת שיעור מס הרכישה שנכנסה לתוקף בסוף חודש יוני.מספר המשרות והשכר הריאלי במגמת עלייה מתונה השכר הריאלי הממוצע למשרת שכיר עמד בחודש מאי על 9,168 ש"ח ובכך משקף עלייה בשיעור שנתי של 3.3%. בנוסף, מספר משרות השכיר, מנוכה עונתיות, עמד בחודש מאי על 3.3351 מיליון ובכך משקף עלייה בשיעור שנתי של 1.6%. 

אירופה: גידול במדד מנהלי הרכש של סקטור רשתות השיווק
בשבוע שעבר הנתונים שפורסמו הצביעו על התרחבות בייצוא מגוש האירו ועל עלייה בביקוש לאשראי עסקי ובשבוע החולף, הנתונים שפורסמו מהווים המשך ישיר של מגמה זו המעידה על התרחבות מתונה בפעילות הכלכלית. בתוך כך, בחודש יולי מדד מנהלי הרכש של סקטור רשתות השיווק בגוש האירו הגיע לרמה של 54.2, רמה המשקפת שיעור גידול של כ-0.8% ונחשבת לרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2011. השיפור נרשם בצרפת, איטליה, ובעיקר בגרמניה.  


סין: צמיחה מתונה בכלכלה הסינית
מדדי מנהלי הרכש בסין מציגים המשך צמיחה מתונה בכלכלה הסינית ברבעון השלישי. מדד מנהלי הרכש של Caixin, המכסה את ענפי הייצור והשירותים בסין, רשם בחודש יולי רמה של 50.2 נקודות, מעט מעל רמה של 50 נקודות, אשר הינה הרמה המבדילה בין התרחבות להתכווצות בהיקפי הפעילות. בחודש יוני המדד  רשם רמה של 50.6 נקודות ולכן ניתן להסיק כי זהו קצב ההתרחבות המתון ביותר ב -14 החודשים האחרונים. 


 
מדדי אג"ח – ביצועים:
 
אג"ח ממשלתי וקונצרני:מדדי האג"ח הממשלתי נסחרו השבוע  בירידות של עד כ-0.65% ובעיקר באג"ח במח"מ ארוך. יש לציין כי הירידות מגיעות לאחר עליות נאות שנרשמו בשבוע המסחר הקודם.  בנוסף, מדדי האג"ח הקונצרני סיימו את שבוע המסחר בתשואה שלילית של עד 0.3%-.


ישראל

המדדים המובילים בארץ סיימו את השבוע במגמה חיובית כאשר מדד ת"א 25 עלה בשיעור של 0.24% בהובלתה של מניית "נייס", אשר עלתה השבוע ב-9.07%. בנוסף, המכפיל הנוכחי של המדד עומד על 18.34והמכפיל העתידי עומד 15.43. מדד ת"א 75 עלה השבוע ב-0.78%, כאשר את העליות מובילות מניית "סאפיינס" שעלתה ב-12.72%ומניית "פריון נטוורק" אשר עלתה ב-11.56%. השקל נחלש השבוע אל מול הדולר ב-1% והתחזק אל מול האירו ב-0.14%. הנתונים המרכזיים שהתפרסמו השבוע הצביעו על גידול של 27% במכירות רכבים, ביחס לרבעון המקביל אשתקד ובנוסף, מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ירד ב-1.9 נקודות, אך  עדיין שומר על יציבות ברמה גבוהה במהלך החצי שנה האחרונה.
 
אל על- החברה פרסמה השבוע את דוחותיה לרבעון השני של השנה וזאת על רקע הירידה החדה במחירי הנפט, ורשמה רווח נקי של 17.3 מיליון דולר, לעומת רווח של 16.3 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. יחד עם זאת, הכנסותיה של החברה הצטמצמו ל-510 מיליון דולר וזאת לעומת 571 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הירידה בהכנסות נובעת מירידה של 15%בתיירות הנכנסת לישראל, וכן בשל עיתוי חג הפסח אשר יצא השנה ברבעון הראשון, לעומת  העיתוי שלו ברבעון שני בשנת 2014. בתוך כך, החברה הודיעה כי החלה במשא ומתן עם חברת "בואינג" לרכישה וחכירה של 15 מטוסי "בואינג דרימליינר", בסכום של 800-900 מיליון דולר.  בנוסף, מנכ"ל החברה ציין כי מטוסים אלו עתידים להחליף בחמש השנים הקרובות את צי מטוסי ה-747 וה-767 וכי הם מיועדים לטוס לטווח הבינוני והארוך.

שופרסל-  הרשת פרסמה את דוחותיה הכספיים ומהם עולה כי היא ממשיכה את מגמת תהליכי ההתייעלות. בתוך כך, הרשת פרסמה את דוחותיה לרבעון השני ורשמה במגזר הקמעונאות רווח תפעולי של 42 מיליון ש"ח, המהווה 1.5% ממחזור המכירות של החברה. נתון זה עומד ביחס להפסד תפעולי של 183 מיליון ש"ח ברבעון המקביל, אשר נבע מהפרשות של למעלה מ-200 מיליון ש"ח שהוקצו לטובת תכנית ההתייעלות של החברה. יש לציין כי הגידול ברווח נובע בין היתר גם משיפור ניכר ברווחיות הגולמית של החברה, 24.4% לעומת 22.9% ברבעון המקביל,  וכן מקיטון של 28% בהוצאות המכירה והשיווק. לעומת זאת, הכנסותיה של החברה במגזר הקמעונאות ירדו ב-8% , כאשר ירידה זו נובעת  מעיתוי חג הפסח, התחרות הקשה בענף, וכן סגירה וצמצום של שטחי מסחר ברשת . בנוסף, המכירות בחנויות זהות, שפעלו במתכונת מלאה ברבעון השני של שנת 2015 וברבעון השני של שנת 2014,  ירדו גם כן, בניטרול עיתוי החג, ב-2.7%. הרשת מציינת כי הגידול שחל במכירות באמצעות האינטרנט והגידול המשמעותי במכירות המותג הפרטי, הם הגורמים שסייעו לחברה בין היתר להגדיל את הרווחיות הגולמית שלה.  

כלכלית ירושלים-  חברת "מירלנד" אשר נמצאת בבעלות חברת "כלכלית ירושלים", ממשיכה לסבול מהמשבר הכלכלי ברוסיה. "מירלנד" מחזיקה בנכסי נדל"ן ברוסיה וכעת היא מדווחת כי היא צפויה לרשום הפחתת הון של 42 מילון דולר ברבעון השני של השנה, וזאת בעקבות הירידה בשווי הנדל"ן של החברה אשר מהווה 40% מהוון העצמי שלה. בנוסף, התחייבויותיה של החברה מושפעות מפיחות הרובל ביחס לדולר וכן מהריבית הגבוהה במדינה אשר מייקרת את עלויות המימון של החברות, וגורמת להאטה משמעותית בכלכלה. נתונים אלו פגעו בחברה וגרמו לה לרשום הפסד נקי של 12.7 מיליון דולר בהשוואה לרווח של 8.2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. יש לציין כי מדוחות החברה עולה כי היא סובלת מגירעון בהון החוזר של 358 מיליון דולר, תזרים מזומנים שלילי, וכן הפסד נקי, אשר בגינם הוצמדה כעת לחברה הערת עסק חי. 

שפיר הנדסה-  חברת התשתיות הנפיקה אג"ח לראשונה מאז הפכה לחברה ציבורית בשנת 2014. יש לציין כי בשנת 2014 גייסה החברה 400 מיליון ש"ח בהנפקת מניות, לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד ש"ח, ומאז חילקה החברה דיבידנדים של 80 מיליון ש"ח למשקיעים. כעת, החברה גייסה בהנפקת האג"ח סכום של 382 מיליון ש"ח וזכתה לביקושים גבוהים במיוחד של 915 מיליון ש"ח, המהווים פי שלוש מהסכוםשביקשה לגייס. החברה נשלטת בידי משפחת שפירא ובבעלותה פרויקטים של תשתיות נדל"ן, ביניהם הנתיב המהיר לת"א וחניונים רבים בת"א ובירושלים.
חו"ל

המדדים המרכזיים בארה"ב סגרו את השבוע בירידות כאשר מדד ה-S&P ירד ב-1.25%והנאסד"ק נחלש ב-% 1.5.בנוסף, המכפיל הנוכחי של מדד ה-S&P עומד על 18.37והמכפיל העתידי עומד על 17.54. הנתונים הכלכליים המרכזיים שהתפרסמו השבוע כללו את דו"ח התעסוקה אשר הציג נתונים קרובים  לצפי, אולם הגידול בנתון שכר העבודה איכזב כאשר נתוני חודש יולי הצביעו על עלייה שנתית של 2.1% , מתחת לציפיות האנליסטים. בנוסף, נתוני האינפלציה אמנם הפתיעו, אך נשארו ברמה נמוכה בהרבה מתחת ליעדו של הפד. לחיוב יש לציין את מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים אשר זינק בחדות לרמה של 60.3, הנחשבת לרמה הגבוהה ביותר מזה כעשור. המדדים המרכזיים באירופה סגרו את השבוע בעליות שערים, כאשר הדקס הגרמני עלה בשיעור של 1.61% והיורוסטוק 50 עלה.0.26%. יש לציין כי הנתונים הכלכליים באירופה היו בעיקר שליליים וזאת על רקע דעיכת הסאגה היוונית, המכירות הקמעונאיות שירדו בשיעור חד מהציפיות, ובעקבות נתוני תעשייה שליליים, הבאים לידי ביטוי בהתכווצות הייצור התעשייתי בחודש יולי, בגרמניה, איטליה וצרפת. 
 
Zynga– החברה ציינה בדוחותיה הכספיים כי יישבה תביעה בגין הונאה אותה הגישו משקיעיה, וכי כעת תשלם 23 מיליון דולר אשר ישולמו על ידי הביטוח של החברה. בתביעה שהגישו המשקיעים, האשימו את החברה בהסתרה של ירידה במספר המשתמשים של משחקיה וכן בניפוח תחזית הכנסות לשנת 2012, וכל זאת בכדי לאפשר לגורמים בעלי עניין למכור מניות בסכום של 600 מיליון דולר ומבלי למנוע את קריסת המנייה. מניית החברה הונפקה בשער של 9.5 דולר בחודש דצמבר 2011 ומחירה נסק ל-16דולר בחודש מרץ 2012. לאחר כחמישה חודשים בלבד, המנייה צנחה לשער של 3 דולר ובכך מחקה מיליארדי דולרים מכספי המשקיעים. בתוך כך, החברה דיווחה בדוחותיה על ירידה של 32% המהויים ירידה ל- 32 מיליון משתמשים פעילים חודשיים, וזאת בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ובעקבות הקושי של החברה לשחזר את הצלחתו של משחק הדגל שלה "Farmville". כמו כן, החברה רשמה הכנסות של 200 מיליון דולר, עלייה של 30%, וכן ירידה בהפסדיה ל-26.9 מיליון דולר.

Nokia– החברה מכרה את שירות המפות  שלה, הנקרא "HERE", ליצרניות הרכב הגרמניות "BMW", "Audi" ו-"Mercedes", תמורת סכום של 2.75 מיליארד דולר וזאת כאשר החברות יחזיקו נתח שווה מהחברה. מערכת המפות החכמה היא הבסיס עליו מכוניות אוטונומיות, המחוברות לרשתות אלחוטיות, יכולות לבצע פעולות חכמות כגון חישוב מסלול מחדש במידה ויש פקק תנועה או תאונה שיוצרת עומס בכביש. בעתיד שירותי המפות יוכלו לקחת חלק בגילוי תאונות צפויות ופיצ'רים של נהיגה עצמית של המכונית. אנליסטים מעריכים כי שוק המכוניות אוטונומיות והמכוניות המחוברות לרשתות אלחוטיות מוערך ב-50 מיליארד דולר. אחת הסיבות שחברת "Nokia" מוכרת את חטיבת המפות שלה, היא בכדי שתוכל למקד את הפוקוס שלה ברכישת חברת "Alcatel Lucent", אותה ביצעה תמורת 15.6מיליארד דולר. יש לציין כי עסקה זו הפכה את "Nokia" ליצרנית השנייה בגודלה בעולם  הציוד לרשתות.

Fitbit-  יצרנית מוצרי האלקטרוניקה הלבישים מסכמת רבעון ראשון מאז תחילת המסחר בניירותיה והפיכתה לחברה ציבורית. מהנתונים עולה כי מכירות החברה שולשו ביחס לרבעון המקביל אשתקד וזאת כאשר החברה רשמה מכירות של כ-400 מיליון דולר לרבעון ורווח של 21 סנט למנייה. החברה מכרה כ-4.5 מיליון מכשירים, לעומת 1.72 מכשירים ברבעון הקודם, ושיעור הרווח הגולמי שלה נאמד על כ-47%. אולם, למרות הדוחות החזקים שעקפו את תחזיות האנליסטים, המנייה צנחה בכ-15% וזאת בעקבות הצפי של החברה למכירות הנעות בין 335-365 מיליון דולר ברבעון השלישי, אשר תורגמו על ידי המשקיעים כבלימה בצמיחה המהירה של החברה 


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x