מה צריך לקרות כדי שנדע ששוקי המניות שליליים?

השוקים חיוביים אבל מה יהיה האיתות שיצביע על שינוי המגמה? ת"א 25 נח קצת לפני המשך עלייה

 

 
 

בועז אילון
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
17/08/2015


ניתוח טכני בנוי על בחינת הגרף וניסיון להעריך מה קורה מתחת לפני השטח על ידי התבוננות בהתנהגות המחיר. נקודות השיא והשפל חשובות מאוד כדי לדעת האם זורם כסף פנימה- מגמה חיובית או שכסף יוצא החוצה- מגמה שלילית. שום דבר אינו מקרי כאשר מתבוננים במדדים הגדולים בעולם ופריצת שיא גבוה יותר או שבירת שפל נמוך יותר אפילו במעט, יש לה משמעות באשר לעתיד. 

כבר שש וחצי שנים עולים שוקי המניות הגדולים ונקודות השיא והשפל שלהם מסודרות בסדר עולה, ללא יוצאים מן הכלל. אפילו הירידות החדות של אוגוסט 2011 שנבעו מהחששות לפירוקו של גוש היורו לא גרמו לשינוי המבנה החיובי ואכן, מאז ממשיכים השווקים לעלות ולשבור שיאים פעם אחר פעם. כאשר תתהפך המגמה, נראה שינוי מבנה של אחד המדדים המובילים ולאחר מכן גם המדדים האחרים יבנו מבנה שלילי. סביר שאם כסף יוצא ממניות, הוא ייצא מכל המדדים במקביל. 

כדי לומר שהמגמה שלילית, יש לראות שתי נקודות שפל יורדות ושתי נקודות שיא יורדות במגמה ארוכת הטווח(לא שיאים שיכולים להיחשב כתיקון). הבעיה היא שאם נמתין עד שזה יתרחש, שוקי המניות ירדו כבר 15%-20% מהשיאים שלהם. קבלת אישור מלא לשינוי כיוון תתקבל בשבירה של שפל נמוך יותר, המתנה לסיום הירידה ולגל העולה כדי לוודא שלא נשבר שיא גבוה יותר, שיתקבל רק בשבירה שוב של השפל שנוצר בשבירה הראשונה כי רק אז יודעים שהשיא אכן לא נשבר. תהליך כזה עשוי לקחת שנה ואפילו הרבה יותר. כדי שלא להמתין זמן רב כל כך, וכדי להתריע על התחלת ירידות מוקדם ככל האפשר, נבחן מהם הרמות הקריטיות בשלושת המדדים החשובים בעולם ששבירה שלהן מטה, תיצור שפל נמוך יותר ותגדיל מאוד את הסיכויים לשינוי כיוון ארוך טווח.

מדד ה-500  P&S, ארצות הברית

הרמה הקריטית שתגרום לשפל נמוך יותר במגמה ארוכת הטווח היא 2000 נקודות.

מדד דאו ג'ונס, ארצות הברית

הרמה הקריטית שתגרום לשפל נמוך יותר במגמה ארוכת הטווח היא 17,070 נקודות.

מדד הדקס, גרמניה

הרמה הקריטית שתגרום לסבירות גבוהה לשינוי המגמה ארוכת הטווח היא 10000 נקודות.

אנחנו יודעים שהשווקים לקראת סוף העלייה אבל אי אפשר לדעת מתי זה יגיע וכל עוד נקודות השיא והשפל מסודרות בסדר עולה, עלינו להניח שהשוק חיובי.

מדד ת"א 25, מחיר אחרון: 1711.66

פער הארביטר'ג עומד על אפס והוא מרמז על התנהלות המדד בפתיחה ללא שינוי משמעותי. החוזים הסינטטיים (המדד הגלום במחירי האופציות) סגרו ברמה גבוהה בנקודה אחת והם מבטאים מדד של 1712.75.

השבוע התנהל מדד ת"א 25 שוב סביב לרמה הקריטית של 1717 אבל ביום רביעי ירד עד 1697 לפני שעלה לרמת הסגירה של יום חמישי. כך עוד אנחנו מתחת לרמת התמיכה של 1717 צריך להיות זהירים לטווח קצר שכן ירידת המחיר הייתה צריכה להיעצר ב-1717.המגמה ומבנה המחיר חיוביים ועל כן התחזית חיובית וכל עוד זה לא משתנה יש לצפות לשבירת שיאים חדשים במוקדם או במאוחר. ירידת מחיר אפשרית צפויה להיעצר ברמת 1670, שם נמצאת תמיכה משמעותית, ולא נמוך מרמה זו.יעד המחיר הוא 2000 עד יוני 2016

בועז אילון,מנכ"ל ובעלים ובית השקעות תטא

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x