אחר הירידות החדות יבוא גם תיקון חד חזרה, יחד עם צריך לקחת בחשבון הסתברות ל Double Deep

 

 
רמי דרור, מנכל הלמן אלדובירמי דרור, מנכל הלמן אלדובי
 

רמי דרור
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
26/08/2015

"הירידות של השבוע האחרון חדות וכואבות יחד עם זאת על אף הירידות, עדין התשואה בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הינה חיובית מתחילת שנה ועומדת על ממוצע של כ 1.5%.  גל ירידות דומה ראינו ב 2011 בשיא המשבר האירופאי ומאז הבורסות ברחבי העולם שעטו קדימה לשיאים האחרונים. צריך לזכור שבסופו של דבר יש פרמטרים פיננסים וכלכליים ומבחינת חלופות המשקיעים כיום בעולם זה או לקנות אג"ח ממשלתיות במכפיל 50 או לקנות מניות במכפיל 16-18. בסופו של דבר הכלכלה מנצחת. הטלטלה האחרונה שעיקרה מגיע מהצד הפסיכולוגי וממסחר ממוחשב (אלגוטריידינג) שבשונה מהעבר יש לו משקל גדול יותר כיום בנפח המסחר העולמי ובהשפעה על מידת התנודתיות.

ההערכה שלנו היא שלאחר הירידות החדות יבוא גם תיקון חד חזרה, יחד עם זאת מניסיון של משברי העבר ההסתברות ל Double Deep כלומר ירידה חדה נוספת לאחר תיקון היא משהו שצריך בהחלט לקחת אותו בחשבון.

מבחינת השאלה האם לצאת מהשוק או להיכנס  - התשובה כאן פשוטה. לא ניתן לתזמן שוק ולאורך זמן שוק המניות נותן תשואה עודפת, על אחת כמה וכמה ביחס לאלטרנטיבות הסולידיות לכאורה באג"ח. דווקא זה הזמן להזכיר את אחד הכלים הפשוטים למדידת השקעות והוא התשואה שהושגה ביחס ליחידת סיכון (מדד שארפ) לא מספיק לבחון רק את התשואה האבסולוטית בחסכונות שלנו אלא להבין גם באיזו רמת סיכון הושגה אותה תשואה וכמשקיעים או כחוסכים אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם והיכן אנו מוכנים להיות בספקטרום של הסיכון מכאן קדימה.

בשורה התחתונה: הירידות כבר התרחשו. גרמניה ירדה כבר 30% מהשיא ובשאר השווקים הירידות גם הם דו סיפרתיות ונראה כי במידה רבה האירוע הנוכחי הוא כבר אחרי שיאו. לכן אני לא ממליץ לברוח בעת הזו. אני מעריך שתיקון מעלה יגיע בימים הקרובים אולם צריך לזכור שבאותה מידה לא צריך להיכנס לאופוריה בתיקון מעלה ולזכור שיש מעט ימי מסחר בספטמבר כך שהתנודתיות צפויה ללוות אותנו בעתיד הקרוב ואת זה צריך לקחת בחשבון.

רמי דרור, מנכ"ל הלמן-אלדובי

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x