סקירת מומחי המסחר על-ידי FUNDER » לאחר הדרמה בשווקים - התחזקות של הדולר

 

 
 

בעז קידר
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/08/2015

מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה: "נתוני המאקרו  החיוביים שהתפרסמו אמש בארצות הברית בתשלובת הכלים עם התערבות הממשל הסיני במפולת השוק בסין, אותתו על השוק מגמה של עליות שערים זהירה. עדיין המצב תנודתי וכל אקט הכי קטן שהממשל בסין ינקוט או לא ינקוט יתן משמעות רבה על המשך התנודתיות החדה בשווקים.

אנו רואים כי הדולר ביממות האחרונות במקביל לתנודתיות של הבורסות בעולם מטפס באופן מטאורי מעלה ,וזו בעיקר בגלל סימני התאוששות בנתוני המאקרו בארצות הברית והמשך הססנות אינטנסיבית מצד הפד על העלאת הריבית בספטמבר. יתרה מכך,  בשבוע האחרון הממשל בסין הכניס אוויר אשראי וביקושים לשוק,  והזרים מיליירדי דולרים  ב-2 פעימות, מה שיצר נהירה חזקה ביותר בקרב המשקיעים הסינים על הדולר ובכלל תחילת אופטימיות זהירה בקרב המשקיעים בעולם על ההתערבות האגרסיבית בשוק הסיני.

מתחילת השבוע הדולר זינק במעל 1% אל מול השקל ומתחילת החודש רשם עליה אגרסיבית של למעלה מ-4%. השער היציג עומד כבר על 3.92, וההערכות שסברו כי הדולר ינסוק ל-4 שקלים במרוצת 2015 עשויות כרגע לקבל רוח גבית חיובית בטווח הבינוני\ארוך.
גם אל מול היורו , הדולר מבצע התחזקות משמעותית ורשם עליות של מעל 0.8% מתחילת השבוע ומעל 3.9% בשלושה חודשים האחרונים. הלכה ולמעשה, אנו עדים לפעולות ספוקנלטיות חזקות על המטבע האמריקאי ורוח גבית שרואה את המטבע מצד עיני המשקיעים בנקודת התנגדות וחסם פסיכולוגי לקראת 3.95 לפחות בשוק הלוקאלי."

FXCM ישראל: "התיקון החיובי בשוקי המניות דחף גם את הדולר לתיקון חד מעלה"

הדולר-שקל טיפס עד לשיא חדש של 3.94, הרמה הגבוהה מאז אפריל, לפני שנסוג קלות לאזור 3.925. ואולם, יהיה זה מוקדם לומר שהשווקים עולים כעת על פסים חיוביים. התנודתיות תהיה חייבת לרדת לפני שנוכל לראות את התמונה לאשורה. זה נכון לגבי המדדים בוול-סטריט ונכון גם לגבי הדולר-שקל.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "עוד יום של תנודתיות שוברת שיאים בשוק הפיננסי, כאשר הפעם לצד החיוב. לאחר 6 ימים רצופים של ירידות חדות, שהביאו את השוק רשמית למצב של תיקון טכני שלילי, אמש המדדים בוול-סטריט זינקו בכ-4%, ועימם הדולר. 

מהצד של סין, יממה לאחר הורדת הריבית, הבנק המרכזי גם הזרים הון רב למערכת הפיננסית. בארצות הברית נתוני ההזמנות של מוצרים בני קיימא הפתיעו לטובה, ואחד מבכירי הפד ציין כי ההתפתחויות האחרונות מפחיתות את הסיכוי להעלאת ריבית מצד הפד. למרות הערה זו, שאמורה לפגוע בדולר, התיקון החיובי בשוקי המניות דחף גם את הדולר לתיקון חד מאוד כלפי מעלה, כאשר הדולר-שקל מטפס עד לשיא חדש של 3.94, הרמה הגבוהה מאז אפריל, לפני שנסוג קלות לאזור 3.925. ואולם, יהיה זה מוקדם לומר שהשווקים עולים כעת על פסים חיוביים. גם בעתות של פאניקה וירידות שערים תמיד ישנם ימים של עליות חדות. התנודתיות תהיה חייבת לרדת לפני שנוכל לראות את התמונה לאשורה. זה נכון לגבי המדדים בוול-סטריט ונכון גם לגבי הדולר-שקל".

מתוך סקירה של כלכלני בנק לאומי: ריבית בנק ישראל לחודש ספטמבר נותרה ללא שינוי. עם זאת, קיימת אפשרות להפחתת ריבית בחודשים הקרובים

הועדה המוניטארית בבנק ישראל החליטה ב-24 באוגוסט להותיר את הריבית לחודש ספטמבר ללא שינוי ברמה של 0.1%. זאת, על אף נתוני הצמיחה החלשים לרביע השני של השנה והירידה בציפיות האינפלציה בעת האחרונה, לצד התגברות הסיכונים הגלובאליים על רקע החולשה (שעדיין מוקדם להעריך את היקפה) בפעילות הכלכלית בסין.

אנו מעריכים כי לא ניתן לפסול אפשרות של הפחתת הריבית נוספת במהלך החודשים הקרובים, ואף לצעדים מוניטאריים מרחיבים נוספים, ביניהם צעדי הקלה כמותית (דרך שוק המט"ח) – כל זאת, בתלות בשינויים בתנאי הרקע הכלכליים.

תנאי רקע למהלך כזה עשויים לכלול את התחדשות התיסוף של השקל ביחס לסל המטבעות, ירידה בסביבת האינפלציה לשיעור החורג מגבולות היעד והמשך התמתנות הצמיחה במשק ובעולם.

במבט לטווח ארוך יותר, שינוי המגמה והעלאת הריבית בישראל, תלויים כאמור גם בתוואי הריבית בארה"ב – ככל שתתאחר, כך ניתן לצפות לדחיית שינוי המגמה גם בריבית המקומית.

עוד נושאים שעלו השבוע:
נמשכת העלייה בשיעור האבטלה החודשי בקרב גילאי העבודה העיקריים (25-64), תוך ירידה בשיעור ההשתתפות
נמשכת הירידה בקצב קליטת המועסקים בגילאי העבודה העיקריים

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

x