בצל המחאה האתיופית-בוגר המחלקה למדיה בנה תערוכת צילומים נודדת המתעדת את תרבותה של העדה האתיופי

 

 
 

קרן מרדכי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/08/2015

הפרויקט של אבבה מארי, בוגר המחלקה לעיצוב מדיה חדשה במכללה הטכנולוגית הנדסאים באריאל ובן העדה האתיופית, נקרא "אדיס" שמשמעותו חדש באמהרית. "מבחינתי היה מדובר בפרויקט ישן- חדש", מסביר אבבה. "בתקופה האחרונה אני נמצא בתהליך של חזרה לשורשים שלי, ואני לומד על ההיסטוריה המשפחתית כמה שיותר. חיי הם קונפליקט כאשר מצד אחד תמיד שמרתי על שמי המקורי ולא החלפתי לשם ישראלי, ומצד שני, אני לא דובר את השפה האמהרית. כאשר הייתי צריך לבחור נושא לפרויקט גמר היה לי חשוב לבחור בנושא שמייצג אותי במאה אחוז ולכן הפרויקט הזה חשוב לי כל כך." הרעיון של הפרויקט, מסביר אבבה, עלה במקביל למחאת העדה האתיופית. "המחאה העלתה קולות מעורבים כאשר מצד אחד הודגש השוני והריחוק בין הוואי ותרבות העדה האתיופית לבין הרחוב הישראלי, ומצד שני, בלטה התופעה של התרחקות הדורות הצעירים בעדה מהשורשים שלהם. אני חש כי יש צורך אדיר בלימוד על תרבות העדה גם על ידי החברה הישראלית וגם על ידי הדור הצעיר בעדה, שלא דובר את השפה ולא מכיר את התרבות ממנה הוא מגיע."

רעיון הפרויקט הוא תערוכת צילומים נודדת המציגה את תרבות הקהילה האתיופית תוך התמקדות בשלושה נושאים מרכזיים: טקס הבונה (הכנת הקפה), הלבוש המסורתי והשפה הטיפוגרפית האמהרית. התערוכה מאפשרת מפגש חוויתי והצצה לחיי הקהילה תוך אפשרות לפעילות לפי הנושאים כמו פעילות טקס בונה מותאמת למבקרים וכן הלאה. הכוונה בתערוכה היא לתת מבט פנימי, אישי וחשוף. אבבה צילם ברחבי הארץ תמונות מרהיבות של בני העדה בטקסים המסורתיים וכמצולמים, בחר את קרובי משפחתו. אמו מייצגת את טקס הבונה בתמונות התערוכה, בן דוד של אביו, שעוסק בתפירת לבוש מסורתי עד היום בעזרת נול אריגה שייבא מאתיופיה, מצולם בעת מלאכתו ומייצג את הלבוש המסורתי, ועל מנת להראות את השפה, בחר אבבה לצלם קייס אשר מגיע ממשפחת קייסים. הקייס הצעיר מנהל בית כנסת בחדרה שם כל התפילות נערכות בשפת הגעז המסורתית. על בחירת הקייס לתערוכה מדגיש אבבה: "המיוחד הוא שמדובר בקייס צעיר, שגם משקיע רבות בילדי העדה ומלמד אותם על השפה והתרבות המיוחדת, דבר שמשתלב היטב ברעיון של התערוכה".

הלוגו המיוחד שעיצב אבבה לפרויקט לווה בחשיבה מעמיקה. את אותיות הלוגו הרשום באמהרית ומציין "אדיס" בנה אבבה בעצמו, תוך שינוי האותיות לקו ישר המזכיר את סגנון האותיות בעברית על מנת לחבר בין העולמות. את המילה הכתובה מלווה פרח המדמה את צבעי הרקמה שבבגדי הקהילה האתיופית. פרח באמהרית זה "אבבה", כך, הלוגו מורכב מהמילים "אדיס אבבה"- שמה של העיר הגדולה והמוכרת ביותר באתיופיה. שמה של העיר ניתן לה על ידי הקיסר מנליק השני שהגיע לשממה, והביא עמו פריחה מחודשת לעיר. מכאן, שם הפרויקט הולם את מטרתו- בניה מחודשת, פריצה והתחדשות. 

כמידי שנה, גם השנה התקיימה תערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב מדיה חדשה של  הנדסאים באריאל, בה הציגו בוגרי המחלקה את פרויקט הגמר שלהם. פרויקט הגמר מהווה את השלב האחרון בתכנית הלימודים לקראת קבלת תואר הנדסאי. זהו פרויקט עיצוב אישי, שאותו מפתח הסטודנט מהשלב הרעיוני ועד שלב היישום, הכל תחת כנפי המחלקה ובהנחיה אישית של סגל המרצים וראש המחלקה, רינת סופר- גרינפלד. מגוון הפרויקטים מעורר עניין והשראה בנושאים קהילתיים וחברתיים, סביבתיים ותרבותיים עכשוויים. הבוגרים מציגים בפרויקט הגמר עיצוב חדשני וחשיבה שיווקית ויזמית של מעצבים בעלי כישרון ויכולת מקצועית גבוהה, שאותה רכשו הסטודנטים במחלקה. אלו בוגרים בעלי סגנון ואמירה אישית וייחודית, המשתלבים בשוק העבודה.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x