עיכוב בוועדת מיסוי ירוק מאיים למנוע הקמת שני מפעלים חדשים בנגב

 

 
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
10/09/2015

בעקבות הסחבת ברשות המיסים  – פנה ראש מועצת נאות חובב, אנדריי אוזן לשר האוצר משה כחלון בבקשה להתערבות דחופה שתאפשר הקמת מפעל חדש בנגב לייצור תחליפי דלק מבוססי גז טבעי
 
היום (ג') שלח ראש מועצת נאות חובב, אנדריי אוזן, מכתב דחוף לשר האוצר, משה כחלון, בו ביקש לפעול לקביעת מס הבלו על תחליפי הדלקים – DME ומתנול, החלטה שעשויה למנוע בריחת יזמים ולקדם את הפיתוח הכלכלי בנגב. קודם לכן, נעשתה כבר פנייה של היזמים לוועדת המיסוי ורשות המיסים שסירבו לדון במיסוי הבלו טרם ייצורו.
 
מזה כשנתיים שהמועצה המקומית נאות חובב מנהלת מגעים עם קבוצת יזמים המעוניינים להקים מפעלים לייצור DME ומתנול בישראל. ה –DME הוא דלק חדש, שניתן לייצר אותו מגז טבעי. דלק זה יכול לשמש כתחליף מצוין לסולר, ומתנול משמש כדלק לתעשייה ולמוצרי המשק. מפעלים אלו ישתלבו במתחם החדש לתעשיית תוצרי גז טבעי בפארק האקו תעשייתי נאות חובב. עד כה השקיעו היזמים בהכנת תוכנית עסקית והתקדמו לקראת הקצאת הקרקע, ונערכות להשקעות נוספות של מאות מיליוני דולרים.
 
כבר לפני כשנתיים פנו היזמים לוועדת המיסוי הירוק, בבקשה לקבוע את גובה מס הבלו שיוטל על ה- DME והמתנול. כיום אין בלו על DME  ומתנול, אך ברור שהמצב ישתנה ברגע שהמפעל יתחיל לייצר. לכן, על מנת לקבל את הוודאות והיציבות הדרושים להקמת מפעל, ולהכרת המציאות הכלכלית שבה יפעלו – היזמים ביקשו לדעת מה יהיה שווי המס, לפחות לתקופה הראשונה לחיי המפעל.
 
אנדריי אוזן אמר כי קיימת סכנה גדולה שמרחפת מעל המיזמים הללו בנגב, דווקא מצד ממשלת ישראל כתוצאה מחוסר החלטה בעניין. ועוד הוסיף: "השקעות במפעלים מקומיים תקדמנה חדשנות טכנולוגית מקומית, בניגוד ליבוא בלבד של התזקיק, וכן תייצרנה מאות מקומות עבודה חדשים ותאפשר הגדלת העצמאות האנרגטית גם לישראל". אוזן הוסיף ואמר כי "תוצרי המפעלים הללו יעמידו את ישראל בחוד החנית בעולם בתחום השימוש בתחליפי דלקים עם רמת פליטות מזהמים נמוכה באופן יחסי. חזון זה משתלב היטב עם המדיניות המוצהרת של ממשלת ישראל, ששמה לה כמטרה לאומית-ביטחונית לקדם את נושא תחליפי הנפט לשימוש בתחבורה".


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x