הגדלת תשלומי הביטוח הלאומי לעצמאים תפגע קשה בעצמאים

כך לדברי ניצן מאיר מזכ"ל התנועה החברתית "עצמאים עושים שינוי"

 

 
 

מיכאל לוי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
10/09/2015

"למרות ההצהרות של שר האוצר ושרי הממשלה על תמיכתם בעצמאים ולכאורה שיפור במצבם, הרי שבפועל חוק התקציב שעבר בכנסת בקריאה ראשונה פוגע במגזר העצמאים. כעת ברור כי הפגיעה בעצמאים היא לא מקרית, אלא משנה מדינית סדורה", כך טוענים ראשי תנועת "עצמאים עושים שינוי".

בחוק התקציב החדש אמנם מודגש סעיף הפחתת מס החברות וחוק דמי אבטלה לעצמאים, שעל פניהם נועדו לתמוך במגזר העצמאים, אך עם זאת, מסתתר בחוק סעיף נוסף,  לפיו דמי הביטוח הלאומי לעצמאים המרוויחים מעל 60% מהשכר הממוצע במשק, יועלה ב 2% נוספים.

על פי חוק תקציב 2016 ישלם העצמאי אשר מרוויח עד 5556 ₪ בחודש לביטוח לאומי שלושה אחוזים פחות, בעוד שעצמאים אשר משתכרים מעל 5,556 ₪ יאלצו להיפרד משני אחוזים נוספים עבור תשלומי ביטוח לאומי שלא יקנו להם כל זכויות סוציאליות. חשוב לציין שרוב המגזר העצמאי משתכר מעל 5,556 ₪ בחודש, ולכן התוספת בדמי הביטוח הלאומי תשפיע על רוב העצמאים לרעה.

 
לדברי ניצן מאיר, מזכ"ל  התנועה החברתית "עצמאים עושים שינוי",  "חוק התקציב גורם לציבור העצמאים יותר נזק מתועלת, מאחר וההצעה מטיבה עם ציבור עצמאים קטן יחסית ופוגעת קשות בציבור העצמאים העיקרי  שגם כך, נושא ברוב נטל המס. מרבית העצמאים במשק מרוויחים בין 6,000-10,000 ₪ והמשמעות מבחינתם היא תוספת של מאות שקלים בחודש לדמי הביטוח הלאומי, כאשר מנגד לא התווספו להם זכויות סוציאליות כלשהן".


בנוסף, כולל חוק התקציב סעיף דמי אבטלה לעצמאים, אשר כרוך בתוספת של 0.25% לביטוח הלאומי, סכום אשר ישמש למימון קרן פיצויים לעצמאים. בחוק דמי האבטלה מסתתר סעיף נוסף, המגדיר את התשלום לקרן זו כגמיש. משמעות הסעיף הינו, ששר האוצר יכול בכל רגע נתון להעלות את שיעורי התשלומים לקרן הפיצויים מבלי לערוך הצבעה בפורום כלשהו, כך שלמעשה מדובר בסכום שאינו ידוע ועשוי קרוב לוודאי לעלות בעתיד.


"אנו חייבים לקרוא  לילד בשמו: האוצר מעלה ל – 90% מהעצמאים את גובה התשלומים לביטוח לאומי בשני אחוזים נוספים + כל סכום שיגזור שר האוצר על פי שיקול דעתו לטובת קרנות כאלה ואחרות ש- 90% מהעצמאים לא ייהנו מהם לעולם. התשובה לשאלה מתי תיפול הגזירה הבאה ומתי יתווספו עוד תשלומים ועוד אחוזים ועוד גזרות והיטלים לפתיחת עוד קרנות שימומנו מכיסם של העצמאים היא רק עניין של זמן" . כך אומרת ענבר בזק, דוברת תנועת עצמאים עושים שינוי.


"אנו קוראים לשר האוצר, משה כחלון, לעצור את סחף החקיקה נגד ציבור העצמאים, המדינה שוב מפקירה את סקטור העצמאים ומקריבה אותם על מזבח אילוצים קואליציוניים או דרישות סקטוריאליות כאלו ואחרות. לא יתכן שהממשלה תיבנה דגם של מדינה סוציאלית על גבם של המעסיקים והעצמאים. ציבור העצמאים אשר משלם מיסים ומהווה מנוע צמיחה של המשק, נפגע באופן ישיר מכך ולכן אנחנו קוראים לחברי הכנסת אשר עניין העצמאים קרוב לליבם, לפעול לסיכול הצעת החוק בקריאות הבאות ולמנוע כרסום בציבור העצמאים אשר גם כך קורס תחת תשלומי המיסים ומפגיעה בהכנסות. פגיעה בעסקים הקטנים ובעצמאים משמעותה נזק למעגלי עבודה רחבים במשק ובסופו של דבר, פגיע גם בציבור השכירים".

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x