חוק הנאמנות מקבל גיבוי מהקונגרס

 

 
דן דוברי יושב ראש איגוד מתכננים פיננסים בישראל דן דוברי יושב ראש איגוד מתכננים פיננסים בישראל
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
16/09/2015


ביום חמישי האחרון בית הקונגרס תמך בהצעת הממשל של אובמה לגבי קביעת סטנדרט של נאמנות מוחלטת לצרכן בייעוץ פנסיוני בכל מדינות ארה"ב. 

זה שלב משמעותי נוסף באבולוציה העולמית בחיסכון פנסיוני - חברי הקונגרס בארה"ב תמכו ברוב קולות ביישום של חוק שיחייב סטנדרט של נאמנות מוחלטת (fiduciary standard) ללקוחות בייעוץ פנסיוני. זאת למרות ניסיון של המתנגדים לדחות את היישום ע"י הצעת איחוד חוקים עם הרשות לניירות ערך שגם נמצא בתהליך מתקדם של יישום סטנדרט של נאמנות בעולם הפיננסי. חבר הקונגרס "פרלמטר" מטעם הרפובליקנים אמר "הרכבת הזאת כבר יצאה מהתחנה" וחבר קונגרס נוסף מהרבוליקנים אל גרין אמר " החקיקה בתחום הפנסיוני יעודד את רשות לניירות ערך להתקדם בזריזות יתר גם בתחום הפיננסי". החוק צפוי להכנס לתוקף כבר בתחילת 2016 וישנה את כל המציאות שוק בארה"ב.

הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) דן כבר חמש שנים בסוגייה מאז שקיבלו את המנדט מה Dodd Frank Reform לפעול ליישום הסטנדרט.

הסטנדרט של נאמנות Fiduciary הוא הסטנדרט הגבוה ביותר בחוק לנאמנות והוא מוגדר כמערכת יחסים שבו צד אחד מעניק לצד שני אמון ובטחון לנהל ולשמור עבורו על כסף או רכוש. במערכת יחסים זה על לנאמן הכרח לפעול אך ורק לטובתו של האדם שהעניק בו אמון. 

בחוק המורכב שמוצע על כל אדם שפועל בתחום הייעוץ הפנסיוני להחתים את הלקוח על חוזה שמחייב אותו לפעול כנאמנים שלהם בלבד ולשים את טובתם בקדימות. 

המתנגדים להצעה טוענים שבעקבות החוק הלקוחות הקטנים יפגעו כי הם יינטשו ע"י ערוצי הייעוץ והמחיר של אחריות מקצועית יעלה משמעותית ובכך גם העלויות של קבלת ייעוץ בארה"ב. 

אך החוק מקבל גיבוי חזק ביותר מהממשל של נשיא ארה"ב אובמה וכולם צופים שבעקבות כך הוא יעבור ללא הפרעה או עיקובים. 

משרד העבודה של אובמה (DOL) הגיב " כל החוסכים, קטנים או גדולים, מפסידים כסף רב כתוצאה מניגודי העניין בין ערוצי הייעוץ ובין הלקוח, החוק החדש לא מונע מאנשי המקצוע להעניק ייעוץ לכל הסגמנטים של האוכלוסייה ואנו בטוחים שתבצרנה מודלים עסקיים שתעניק לכל סוגי האוכלוסייה ייעוץ". 

דן דוברי יושב ראש איגוד מתכננים פיננסים בישראל שכל חבריה מאמצים סטנדרטים מקצועיים וקוד אתי לרבות הערך העליון "לשים את טובת הלקוח בקדימות" אמר: לשים את טובת הלקוח בקדימות זה לא רק נכון וצודק אלא זה גם מודל עבודה שזוכה להערכה מצד הצרכנים בישראל". 

הוא הוסיף "אנו גרגיר חול קטן לצד נחל גלובאלי שזורם לכוון אחד בלבד, אני ממליץ לכל השותפים בשוק להביט במה שקורה בעולם ולפעול מתוך שליחות לצרכנים שסומכים עליהם לעזור להם לחיות חיים של ביטחון וכבוד ולא רק מהכרח רגולטורי". 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x