"רגע לפני החלטת הריבית בארה"ב: מה יעשה הפד? "

 

 
 

הראל פיננסים
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
17/09/2015

1.תיק השקעות – המטרה המרכזית: התמודדות עם התנודתיות

לאור חוסר הוודאות בשאלה אם הפד יעלה את הריבית או ימתין לישיבה הבאה, נראה כי צפויה תנודתיות בשוק בתגובה לכל החלטה שתתקבל. לפיכך, בבניית תיק ההשקעות כרגע אנו מיחסים חשיבות גדולה ככל האפשר להתמודדות עם התנודתיות.

כיוון שהאפיק הצמוד תנודתי יותר מהאפיק השקלי וכיוון שפעולות הממשלה לעניין יוקר המחייה מייצרות הפתעות חוזרות ונשנות שמגדילות את התנודתיות, הורדנו במהלך השבועות האחרונים את המשקל של הצמודים בתיק האג"ח ל-40% - עובדה שתרמה גם לקיצור מח"מ התיק בכללותו. בנוסף, משקל המניות בתיקים קטן ל-75% מהחשיפה המקסימאלית המותרת וגם הקטנו במקצת את הסיכון בתיק הקונצרני באמצעות עלייה בדירוג הממוצע של אגרות החוב.

על רקע ההערכה שלנו כי יש סבירות קצת יותר גבוהה להעלאת ריבית בארה"ב, אנו צופים כי אחת ההשלכות יהיו התחזקות של הדולר. לפיכך, הדבר תומך בהמשך החשיפה לאג"ח קונצרני בדולר, שם נפתחו המרווחים באופן משמעותי בתקופה האחרונה. למרות האפשרות להמשך תנודתיות באפיק זה, להערכתנו, התשואה הפנימית הגבוהה עשויה לפצות על זה.

2.מניות –  צופים המשך תנודתיות, אירופה עדיין נראית אטרקטיבית

בשבוע האחרון ראינו עליות בשווקים המפותחים בעולם (בעיקר ביומיים האחרונים), בעיקר על רקע נתוני מקרו טובים והעובדה שלא ראינו אזהרות רווח רבות מדי. למרות התנודתיות בסין, באופן מפתיע כמעט בכל החברות האמריקאיות תחזיות הרווח לרבעון השלישי נשארו דומות לרמתן לפני חודש-חודש וחצי והדבר נותן יותר ביטחון למשקיעים. כך גם ירידת ה VIX בימים האחרונים. עם זאת, אנו מעריכים כי סטיות התקן בשוק יישארו גבוהות יחסית בתקופה הקרובה לנוכח החלטת הריבית המתקרבת.

הנתונים החיוביים בכלכלת אירופה (למעט אמון הצרכנים בגרמניה) והרגיעה היחסית בסין, תומכים בהמלצה שלנו מהתקופה האחרונה להגדיל את המשקל של אירופה בתיק המניות (אם כי ארה"ב עדיין מהווה את הנדבך המרכזי). אירופה נראית בשלה לעליות נוספות בטווח הקרוב, כאשר גם ברווחי החברות רואים שיפור וגם הדיבורים על הרחבת ההרחבה הכמותית תורמים. הם עשויים לפעול להיחלשות היורו, מה שלא ראינו בתקופה האחרונה, ולפיכך להטיב עוד עם המניות בגוש היורו.

באחרונה נשאלנו לא מעט על חשיפה לשווקים מתעוררים. כרגע, נראה כי רוב הדברים עובדים נגדם – המטבעות חלשים, התשואות גבוהות מאוד, הדירוגים יורדים (ברזיל ירדה מתחת לדירוג אשראי על ידי אחת מחברות הדירוג, אם כי קוריאה דווקא זכתה להעלאת דירוג ל-AA). הדבר היחיד שעובד לטובתם הוא העובדה שהמחירים מאוד מאוד זולים. אך התנודתיות הגדולה שהיתה שם בתקופה האחרונה והעובדה שהיא צפויה להימשך, תומכת בחשיפה לשווקים אלה רק למי שמסתכל לטווח ארוך ומסוגל להתעלם מהטווח הקצר.

3.קונצרני: המרווחים בכל העולם בשיא של 3 שנים

בשוק האגח הקונצרני העולמי המרווחים ממשיכים להיות גבוהים והם ניצבים בשיא של כמעט 3 שנים. בשבוע האחרון הם אמנם הפסיקו להיפתח, אבל על רקע עליית התשואות הממשלתית בימים האחרונים ניתן היה לצפות לסגירה מסוימת במרווחים – אך היא לא הגיעה.

תוספת התשואה באג"ח הקונצרני הדולרי גבוהה מאוד ומאפשרת למצוא אג"ח קונצרני בדירוג BBB (עולמי, שקול ל-A פלוס ישראלי) ל-4-5 שנים בתשואה של כ 4%-5% (בדולר). זו רמת התשואות הגבוהה ביותר בשנה וחצי האחרונות. על רקע זה, מומלץ לשמור על החשיפה למי שעדיין נמצא בפוזיציה זו ומי שמחפש רעיון השקעה מעניין כדאי לבחון את האפיק הזה.

למרות שהמרווחים בעולם הפסיקו להיפתח, שבוע המסחר היום בשוק המקומי נפתח בירידות בקונצרני במקביל לירידות בממשלתי. זאת לאחר שבשבוע הקודם ירדו התל בונדים הצמודים בכ-0.4%, בעוד שהתל בונד השקלי עלה בכ-0.1%.  בדומה לשבוע הקודם, גם שבוע המסחר הנוכחי נפתח בירידות חדות יותר בדירוגים הגבוהים. תל בונד 20 כבר בתשואה שלילית של 0.7% מתחילת השנה. הירידות החדות יותר בדירוגים הגבוהים מגדילות את האטרקטיביות שלהן ומסיבה זו הגדלנו אליהן חשיפה בשבוע האחרון.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x