קומפיוגן מדווחת על תוצאות חדשות התומכות במועמד לחלבון בקרה חדש של מערכת החיסון וכמטרה לאימונותרפיה של סרטן

 

 
 

קרן מרדכי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
17/09/2015

קומפיוג'ן (נאסד"ק: CGEN, ת"א: קמפג), חברה מובילה לגילוי חישובי של תרופות, הודיעה היום, כי בכנס הבינלאומי The Inaugural International Cancer Immunotherapy Conference: Translating Science into Survival, שנערך בניו יורק, הציג דר' ארתור מכלנקין, ראש המחקר האימונו-אונקולוגי בקומפיוג'ן, את הגילוי החישובי והוולידציה הניסויית במעבדה של חלק מהחלבונים החדשים שגילתה קומפיוג'ן המהווים מטרות לפיתוח תרופות לאימונו-תרפיה של סרטן, וכן דיווח על תוצאות ולידציה חדשות עבור אחת המטרות הללו, CGEN-15052.

ידוע כי חלבוני בקרה מסוימים של מערכת החיסון, הנמצאים בסביבה התאית של הגידול הסרטני, מעכבים את הפעילות של תאי T, המהווים מרכיב חיוני בתגובה החיסונית כנגד הגידול. כתוצאה מכך חלבוני הבקרה פוגעים ביכולתה של מערכת החיסון להרוס תאים ממאירים ומאפשרים צמיחה של הגידול הסרטני. תוצאות הוולידציה החדשות שהוצגו בכנס מראות שכפי שצפוי מחלבון בקרה של מערכת החיסון, ביטוי של CGEN-15052 על תאים סרטניים בעכברים הגביר את צמיחת הגידול, בהשוואה לתאי סרטן עליהם לא בוטא החלבון. בנוסף, תוצאות קודמות הראו ש-CGEN-15052 נקשר לתאי T משופעלים ומעכב שפעול של תאי T הן מאדם והן מעכבר. תוצאות אלו, בשילוב עם רמת הביטוי הגבוהה של CGEN-15052 בסביבת הגידול של מספר רב של סוגי סרטן, כגון ריאה ושד, מצביעות על כך שחלבון זה, שהתגלה על ידי קומפיוג'ן, עשוי להוות יעד מבטיח לאימונותרפיה של מספר סוגי סרטן.

דר' ענת כהן דייג, נשיאת ומנכ"לית קומפיוג'ן, אמרה, "אנחנו שמחים מאד לדווח על התקדמות נוספת בוולידציה של CGEN-15052 כחלבון בקרה חדש של מערכת החיסון העשוי להוות יעד לאימונותרפיה של סרטן. תוצאות הוולידציה, הן בתרביות תאים והן בבעלי חיים, מוסיפות ותומכות בפוטנציאל הטיפולי של עיכוב CGEN-15052 לצורך שיקום התגובה החיסונית כנגד הסרטן".

דר' כהן-דייג הוסיפה, "ההתלהבות הנובעת מהתוצאות הקליניות במספר מצומצם של תרופות לאימונותרפיה של סרטן הקיימות כיום מדגישה את הצורך בתרופות חדשות נוספות בתחום האימונו-אונקולוגיה, כדי לתת מענה למרבית חולי הסרטן עבורם התרופות הקיימות אינן יעילות. משום כך, הניסויים אשר ממשיכים ומדגימים את הפוטנציאל של מספר גדול של חלבוני בקרה של מערכת החיסון שהתגלו על ידי החברה במגוון סוגי סרטן וסוגי תאים של מערכת החיסון, מרגשים מאד הן מההיבט הרפואי והן מההיבט המסחרי".

אודות חלבוני בקרת מערכת החיסון (Immune Checkpoints)
חלבוני בקרת מערכת החיסון הם קולטנים מעכבים וחלבונים הנקשרים לקולטנים אלו, החיוניים ליצירת סבילות חיסונית עצמית (כלומר למניעת מצבים אוטואימוניים) ולהגנה על רקמות מפני נזק כאשר מערכת החיסון מגיבה לפלישת פתוגנים או לפציעה. גידולים סרטניים "חוטפים" את חלבוני הבקרה הללו ועל ידי כך חוסמים את יכולתה של מערכת החיסון לתקוף ולהרוס את הגידול (עמידות חיסונית). חלבונים אלו התגלו לאחרונה כמטרות מבטיחות לאימונותרפיה של סרטן והם כבר מתחילים לשנות את הטיפול במחלה. חסימה של חלבוני בקרת מערכת החיסון על ידי תרופה ייעודית יכולה להגביר פעילות חיסונית אנטי-סרטנית ועל ידי כך לאפשר למערכת החיסון של המטופלים לזהות את התאים הסרטניים, לתקוף אותם ולהרוס את הגידול תוך כדי השריית תגובה חיסונית מתמשכת כנגד הסרטן. נוגדנים החוסמים את חלבוני הבקרה הובילו לאחרונה להצלחות קליניות מרשימות ולהישרדות ארוכת טווח, אפילו של חולים סופניים. הישגים אלו מעוררים תקווה שגישה חדשנית זו תוביל לפיתוח טיפולים יעילים ותהווה תוספת רבת ערך במלחמה בסרטן.

אודות קומפיוג'ן

קומפיוג'ן היא חברה מובילה לגילוי תרופות המשתמשת בתשתית חישובית בעלת אפשרויות שימוש נרחבות לצורך זיהוי יעדים חדשים לתרופות ולגילוי תרופות ביולוגיות חדשות. צנרת התרופות הנוכחית של החברה מתמקדת בחלבוני בקרה של מערכת החיסון שהתגלו על ידי החברה, והעשויים להוות בסיס לגל הבא של תרופות אימונותרפיה לסרטן. המודל העסקי של קומפיוג'ן מבוסס על שיתופי פעולה סלקטיביים עבור היעדים החדשים לתרופות ועבור התרופות הפוטנציאליות החדשות שגילתה החברה, בשלבים שונים של מחקר ופיתוח המבטיחים לחברה תשלומים על השגת יעדים וכן תמלוגים ממכירות ומהכנסות נוספות. החברה ממוקמת בתל אביב, עם מעבדות מחקר ופיתוח בתל אביב ובדרום סן פרנסיסקו. המעבדות בארה"ב מתמקדות בגילוי ובפיתוח נוגדנים חדשים כנגד חלבונים תרפויטיים שהתגלו על ידי החברה. 

מסמך זה מהווה תרגום נוחות בלבד להודעה באנגלית שפורסמה בארה"ב, אשר היא המחייבת מבחינת החברה.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x