להערכתנו התנודתיות תמשיך לאפיין את השווקים ולכן ממליצים לשמור על חשיפה של 75% לשוקי המניות

 

 
 

הראל פיננסים
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/10/2015

1.מניות – אפיק לגיטימי בתיק השקעות, אך עדיין לא מגדילים את חלקו

המגמה החיובית בשבוע האחרון בשוקי המניות בעולם הדביקה גם את השוק המקומי בשלושת ימי המסחר של "אחרי החגים". S&P500 עלה בשבוע האחרון ביותר מ-3.3% והדקס זינק בכמעט 6%. בניגוד לשבועות קודמים, לעליות הפעם הצטרפו גם השווקים המתעוררים – שם התחזקו גם המניות וגם המטבעות.
חולשת המקרו מסיתה את הדגש לנתוני המיקרו, במיוחד על רקע עונת הדו"חות שהחלה בשבוע שעבר. עד עתה פרסמו 23 חברות דוחות כספיים, כאשר 80% מהן היכו תחזיות (די דומה להיסטוריה). הציפיות לעונת הדו"חות הנוכחית הן נמוכות מאוד כאשר יש הטוענים כי זו בדיוק הקרקע שתאפשר לחברות רבות להכות אותן. מנגד, ניתן לצפות כי חברות רבות שמוכרות לשווקים מתעוררים ובעיקר לסין יפרסמו תחזיות מאכזבות ואולי כמו אלקואה, יתריעו כי לא הספיקו לעדכן את התחזיות. באופן כללי, נראה כי חברות שמוכרות לשוק האמריקאי, בעיקר חברות בתחומים כמו הצריכה וגם הבריאות, צפויות לפרסם דוחות טובים יותר, בעוד שחברות שמוכרות לשווקים מתעוררים בדגש על סין, ובעיקר מוצרי השקעה, יפגעו יותר. 

הסקטור החזר ביותר בשבוע האחרון היה האנרגיה, הודות לעלייה במחירי הנפט שהזניקה את הסקטור בכ-8% - וזאת למרות צפי לירידה של 50% ברווחי החברות נפט. העלייה הזו נתמכת גם בהערכות כי המגמה החיובית במחירי הנפט עשויה להימשך.בשורה התחתונה, השבוע האחרון – שהיה מהחזקים ביותר מזה זמן רב – הוכיח שוב כי אסור להיעדר באופן מוחלט משוק המניות. אנו ממשיכים להעריך כי התנודתיות תמשיך לאפיין את השווקים ולכן ממליצים לשמור על חשיפה של 75%. שוקי המניות לא זולים בצורה יוצאת דופן, אך גם אחרי העליות של השבועיים האחרונים הם לא יקרים. 

2.קונצרני – המרווחים לא נסגרים ולאפיק תשואה פנימית מעניינת להשקעה

למרות התיקון במניות, מרווחי הקונצרני בעולם לא תיקנו . המרווחים נשארו יחסית גבוהים גם היסטורית וגם אבסולוטית, מה שעשוי להעיד על המשך חשש מהאפיק. מנגד, הדבר טומן בחובו גם פוטנציאל תשואה ומחזק את ההמלצה הוותיקה שלנו על חשיפה לאג"ח חו"ל (עם או בלי חשיפה למט"ח).בשוק המקומי השיפור בביצועי האפיק הממשלתי הצמוד הקרין לטובה גם על האפיק הקונצרני הצמוד. מרווחי הקונצרני כיום דומים לרמתם מלפני כ-3 חודשים, אך גבוהים משמעותית מכפי שהיו לפני חצי שנה או בתחילת 2015. כך לדוגמה בדירוגי AA  המרוח כיום (באג"ח צמוד) הוא 1.19%, לעומת 1.22% בסוף יוני ו-1.08% בסוף מרץ. בדירוגי A+ המרווח כיום הוא 2.05%, לעומת 1.96% בסוף יוני ו-2.46% בסוף מרץ. במהלך החגים החלו להיסחר אג"חים חדשים שהונפקו באחרונה, כולל קרסו, פורמולה וגינדי. בנוסף, הנפקת הענק של וורטון פרופרטיס (תוכננה להיות 2 מיליארד ₪) בוטלה בשל ביקושים נמוכים והנפקה נוספת של קופרליין בוטלה גם כן (היא תנסה להנפיק שוב במח"מ קצר יותר). היום התקיימה הרחבת סדרה של בנק מזרחי.

3.תיק השקעות – עדיין לא מגדילים סיכונים

התנודתיות ממשיכה להיות גורם מרכזי בשיקולי ההשקעה שלנו בתקופה הקרובה ולפיכך איננו ממליצים להגדיל סיכונים. למי שאין חשיפה לצמודים בתיק ההשקעות, מומלץ להגיע לחשיפה של עד 40%, על רקע ציפיות האינפלציה הנמוכות מאוד והסיכוי שהן יעלו, אם כי יש להביא בחשבון שייתכן שייקח זמן עד לשינוי המומנטום (בכל זאת, בששת החודשים הקרובים צפויים כמה מדדים שליליים). עדיפות לחשיפה לצמודים באמצעות האפיק הקונצרני, כאשר גם המרווחים באג"ח הבנקים נראים נוחים. לא מומלצת חשיפה גבוהה יותר לאפיק הצמוד. רוב התיק עדיין נשאר באפיק השקלי.אין ספק כי ירידת התשואות הממשלתיות הובילה לביצועים חזקים יותר בחלק הארוך של העקום, אך זה גם החלק שימשיך לספק תנודתיות גדולה ולכן לא מומלץ בעיתוי הנוכחי להאריך מח"מ. באפיק הצמוד חשוב להיזהר מחשיפה לחלק הקצר, במיוחד לאור הצפי למדדים שליליים. התוצאה היא שלא שינינו את המח"מ בתיק בתקופה האחרונה והוא עומד על כ-4 שנים. החשיפה המומלצת למניות היא בשיעור של 75% מהמקסימום.

 
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x