כנס עדיף >> סוכני הביטוח חייבים להתעורר

אבי כץ, בעלי קופיקס >> "רכישת דירות להשקעה היא חומרנות גרידא" | עו"ד פברמן >> "המדינה מחסלת את תמ"א 38"

 

 
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
18/10/2015

כ-400 סוכני ביטוח השתתפו היום (ד') בכנס 'הסוכן הפיננסי - הזדמנויות ואתגרים' של עדיף, בחסות ראשית של הכשרה חברה לביטוח. הכנס שנערך בקריית שדה התעופה עסק בשינויים העוברים על ענף הביטוח, בין היתר כתוצאה מחוק ההסדרים, בדגש על האפשרויות העומדות בפני העוסקים בתחום להתפתח בעולם הביטוח הדינמי. 
יואב גפני, סגן בכיר לממונה על שוק ההון: "אנחנו מזהים זרעים של תפיסת עבודה הוליסטית בתחום הביטוח. ישנה מגמה חיובית שהולכת ומתפתחת של יעוץ כולל ולא רק פנסיוני. המגמה של סוכן מתוחכם יותר היא נכונה ובמידה מסוימת בלתי נמנעת וטובה למי שיבין זאת מוקדם ככל האפשר.

הלחץ והקושי נמצאים בחוק ההסדרים בעיקר בסעיף הנוגע להפרדת השיווק מהתפעול. שאלת ניגוד העניינים שם היא שאלה פשוטה ולכן בחרנו בפתרון הנקי ביותר של הפרדה".

עופר נוריאל, עורך ראשי, עדיף: "לכנס יש תכלית אחת.  להציב בפני הסוכנים תמרור אזהרה ולצייד אותם בתובנות שיסייעו להם במסע לעידן הבא. תמרור אזהרה – כי חייבים להתעורר; מה שהיה לא יוכל להימשך. הרווחיות נשחקת, השוק נפתח, הצרכים משתנים, ועל הסוכן להמציא את עצמו מחדש: למכור יותר מאותם מוצרים קיימים, אך לצדם למכור גם מוצרים ושירותים נוספים".

"בעוד שתפקיד סוכן הביטוח הוא לשמר את ביטחון נכסי הלקוח באמצעות מוצר ביטוחי, תפקיד הסוכן הפיננסי הוא לשדרג ולהגדיל את נכסי הלקוח, תוך התנהלות מול גורמים נוספים שאינם רק גופי ביטוח. לא רק לדעת למכור ביטוח רכב, אלא גם להציע ללקוח סיוע במימון ואפילו בקנייה. לא רק להתאים ללקוח את קרן הפנסיה אלא גם להציע השקעה בנדל"ן מניב. כדי לשרוד בשוק דינמי זה, אתם חייבים לדעת להתפתח למקומות נוספים".

אתי אלישקוב, מנכ"לית הכשרה חברה לביטוח: "כולנו יודעים שהיום סוכן הביטוח לא יכול להסתפק בנישות עסקיות אלא להרחיב כל הזמן את פעילותו ואת מקורות ההכנסה שלו. המרווחים מצטמצמים, התחרות בענף גוברת כל הזמן, וסוכן הביטוח חייב להתאים את עצמו למציאות המשתנה ולאתגרים חדשים. תפיסת הפעילות שלנו ב'הכשרה' מכוונת למטרה זו, בדגש על המהלכים שקידמנו. הכשרה לקחה על עצמה כמטרה לסייע לסוכני הביטוח להפוך לסוכנים פיננסיים.
 
פיתחנו מגוון רחב של פתרונות פיננסים ומוצר הדגל שלנו, בסט אינווסט, הולך צובר תאוצה.  בתי ההשקעות המובילים בארץ משתפים איתנו פעולה בבסט אינווסט וקצב הגיוסים שלנו רושם זינוק חד בשלוש השנים האחרונות. מעבר לכך, בשנה האחרונה הגברנו את ההדרכות לסוכנים בכל הארץ. פתחנו קורס עם איגוד המתכננים הפיננסים, ואנו משיקים את האקדמיה לפיננסים יחד עם מכללת עדיף. הקמנו בבית הכשרה החדש בחולון מרכז עסקים ייחודי בענף לבסט אינווסט. נמשיך ונעמיק את הפעילות שלנו בתחום כדי להיות מובילים בענף וכדי לסייע לסוכנים שלנו להצליח בפעילותם ולהתמודד עם האתגר הפיננסי".

 אבי כץ, הבעלים של קופיקס, נשיא ומייסד קרן הגשמה: "לקנות כמה דירות להשקעה זו חומרנות גרידא. אם אני רוצה להמשיך לשדרג את חיי גם בימי הפנסיה, אני צריך להשקיע בהשקעות ריאליות, לטוב ולרע. גם מי שיש לו היום 20 מיליון שקלים בבנק, בסופו של יום הוא עדיין יקבל 2,700 שקלים בחודש קצבה בפנסיה. לכן, החלטתי להקים קבוצת משקיעים. כך, קרן הגשמה תגייס השנה מיליארד שקלים הון עצמי. היום אנחנו מושקעים ב-205 פרויקטים שונים בארץ ובעולם ואין לנו השקעה אחת שבה הפסדנו את קרן ההשקעות. בישראל לבד יש לנו 20 אלף משקיעים והשנה נחזיר בין 350 ל-400 מיליון שקלים למשקיעים". 

עו"ד ד"ר יצחק לקס, יו"ר עמידר ויו"ר מכבידנט: התפיסה שלנו היא שבפרויקטים גדולים של פינוי בינוי, 90% ייועדו לרכישה על ידי זכאים, רוכשי דירה ראשונה, במחיר שהוא נמוך משמעותית ממחיר השוק, לא כדירות להשקעה אלא עבור מי שצריך דירה למגורים. אני קורא למי שיכול, שיקנה היום דירה. בעולם אחוז האנשים שיש להם דירה משלהם קטן מאשר בישראל, כי שם קיימת השכרה לטווח ארוך. אולי אנחנו צריכים לקדם את זה גם אצלנו". 

שמעון מירון, משנה למנכ”ל וראש אגף ביטוח חיים ופיננסים בהכשרה חברה לביטוח: "החל מחודש ינואר 2016 צפויה הכשרה להיכנס לתחום האשראי הצרכני ככלי לסוכני הביטוח באמצעות חברת אלבר קרדיט. כולם מדברים על עולם הפיננסים, אולם אף אחד לא עשה עד כה פעולות על מנת לעורר את התחום ואת המודעות של סוכני הביטוח לעשות מעשה. הציבור בישראל זקוק לסוכנים פיננסיים סך הנכסים בתוכניות חיסכון והשקעה בחברות ביטוח עומד היום על סכום מזערי של 20 מיליארד שקלים מתוך 3.5 טריליון שקלים נזילים. רק 15% מהסוכנים עוסקים כיום בתחום הפיננסים ויש פה הזדמנות אדירה".

עו"ד פרבמן, מומחה למקרקעין, שמלווה מאות פרויקטים בתחומי ההתחדשות העירונית בכל הארץ, השתתף היום בכנסת בדיון בנושא וטוען: "לרשויות המקומיות בישראל אין היום אינטרס לקדם את תמ"א 38. הרשויות לא מקדמות הפרויקטים מכוח תמ"א 38 משום שהן לא יכולות לגבות מפרויקטים אלה היטלי השבחה. הרשויות המקומיות ממסמסות את הליכי הרישוי להיתרי בניה, משנות מדיניות ומעכבות פרויקטים לתקופות ארוכות. צריך להקים גוף ממשלתי חיצוני שידאג לקבוע מהו תחשיב הזכויות ליישום תמ"א 38 , מהי הצפיפות המוסכמת ולקבוע נהלים לקבלת היתרי בניה תוך 4 חודשים" 
 
עו"ד גיא פרבמן, מומחה למקרקעין, המנהל משרד עורכי דין המלווה מאות פרויקטים של התחדשות עירונית, השתתף היום בכנסת בועדה לרפורמות שדנה בהתחדשות עירונית. לדבריו תמ"א 38 הוא פרויקט לאומי בעל חשיבות לאומית ואשר נותן מענה לשלושה אספקטים: חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה והתקפות טילים שמגביר את הסיכוי להצלת חיי אדם באירועים אלה, הגדלת היצע הדירות שמסייע לפתרון הגירעון הקיים בבניית דירות חדשות, והשבחת הנכסים של בעלי הדירות. עו"ד פרבמן הדגיש כי "המדינה צריכה להבין את חשיבות תמ"א 38 ולקדם פרויקטים בתחום על מנת לתת מענה לביטחון האישי של כל אזרח ואזרח במדינה ובמקביל להגדיל את כמות הדירות החדשות שנבנות במדינה ובכך לסייע במאמצי המדינה להפחית את מחירי הדיור בישראל".

לדבריו של עו"ד פרבמן ראשי הערים רבים אינם מעודדים את יישום תמ"א 38 כי מבחינתם העובדה שאין היטלי השבחה מקטינה את הכנסות הרשות המקומית היה והיו מקודמות תכניות מכוח תב"ע מקומית ולכן ראשי ערים רבות פועלים לעכב ולמסמס את הליכי הרישוי וזאת באמצעות שינוי מדיניות. 

בנוסף, בעקבות החלטת בית המשפט לאחרונה אשר בפועל לא ניתנה החלטה חד משמעית אלא המלצה לבחון את אופן חישוב זכויות הבניה הניתנות בפרויקטי תמ"א 38, החלטה שעצרה את קידום ויישום תמ"א 38 נוצר מצב שכעת כולם מחכים וממתינים לתיקון 4 לתמ"א 38 אשר להערכתי לא יכנס לתוקף אלא בעוד כשנה שנה וחצי מהיום. הדרך היחידה למנוע הקפאת הליכי התחדשות עירונית בדומה למצב ברמת גן ובעקבותיה גם בגבעתיים אשר אינן מאפשרות הפקדות תיקים לקידום פרויקטים מכוח תמ"א 38 הינה מסלול עוקף תיקון 4 רק לאופן חישוב הזכויות אשר יינתן במהלך בזק של חודש עד חודש וחצי מהיום. אחרת, המצב הנוכחי יגרור הקפאה של שנה שנה וחצי לפחות. כרגע יש חוסר ודאות מוחלט אצל הדיירים שרוצים לקדם תמ"א 38 וגם אצל היזמים".

הפתרון לקידום תמ"א 38 עפ"י עו"ד גיא פרבמן, הוא להקים גוף חיצוני שיקבע מחד שיטת חישוב לתמ"א 38 מאידך הגוף החיצוני ימופה למחוזות ובפניו יוגשו הבקשות להיתרי בנייה וידונו הבקשות להיתרי בנייה על בסיס חישוב הזכויות והצפיפות המאושרת ולאחר שיאושרו הבקשות תפעל אותה רשות מול כל הגורמים (פיקוד העורף, חב' חשמל יועצי חנייה וכיוצא בזה) להנפקת היתרי הבנייה. 

"הגיע הזמן שהיתר בנייה בישראל יינתן תוך 4-6 חודשים ממועד הגשת הבקשה להיתר בנייה. נוצר כאן אפקט של כדור שלג מתגלגל שמאיים לחסל את תמ"א 38 וצריך לעצור אותו" אמר עו"ד פרבמן וסיכם: "המהלכים האחרונים מייצרים חוסר וודאות בקרב דיירים שרוצים לממש את התמ"א 38 וכמובן פוגע גם ביזמים. אין סיבה שבארה"ב יזם יקבל היתר בניה בתוך 4 חודשים ממועד הגשת הבקשה להיתר בנייה ובארץ הליכים אלה ימשכו שנים על גבי שנים. המדינה צריכה להראות שהיא הריבון ולהניע במהירות את תהליכי ההתחדשות העירונית".

אודות משרד עוה"ד גיא פרבמן
משרד עוה"ד גיא פרבמן הינו משרד המעניק שירותים משפטיים ונוטריוניים בתחום המקרקעין ובתחום האזרחי- מסחרי, עם התמחות רחבת היקף בתחום ההתחדשות העירונית: תמ"א 38, פינוי בינוי ועיבוי בינוי. המשרד נוסד על ידי עו"ד גיא פרבמן בשנת 2001 וחרט על דגלו להיות חלוץ בתחום ההתחדשות העירונית תוך כדי דגש מיוחד על מתן שירות משפטי מקצועי, מקיף ואישי במטרה להניב תוצאות מקסימאליות עבור קהל לקוחותיו. 

במסגרת התמחותו של המשרד בתחום המקרקעין מלווה המשרד פרויקטים של ביצוע עבודות ע"פ תמ"א 38 על שלל תיקוניה, פינוי בינוי, עיבוי בינוי, עסקאות מכר מורכבות, ליווי דיירים, קבוצות רכישה, עסקאות קומבינציה, ליווי קבלנים ויזמים, רישום ותיקון צווי בתים משותפים וכיו"ב. משרד עוה"ד גיא פרבמן הינו משרד עורכי הדין המוביל בישראל בתחום תמ"א 38. המשרד מלווה למעלה מ- 400 פרויקטים של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ, הן כבא כוחם של יזמים וקבלנים והן כבא כוחם של דיירים. 


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x