נתבע משר האוצר להקים צוות חירום ולטפל בבעיה – אי אפשר להיאבק בטרור בלי מענה חברתי כלכלי

כך לדברי יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל

 

 
איתן כבל ראש הוועדהאיתן כבל ראש הוועדה
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
21/10/2015

בעלי העסקים בבירה סיפרו על ירידה של עד 70% בהכנסות ואמרו: מה שיכול לעזור לנו זה רק אם נצא מפה עם צ'ק; היו"ר כבל הופתע שאין מנגנון פיצוי שמופעל אוטומטית במקרים כאלה ואמר שיפעל לקדם זאת בחקיקה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) התכנסה היום לדיון דחוף שעסק במצוקת בעלי העסקים לנוכח גל הטרור – וקראה לממשלה להקים צוות חירום מיוחד שייתן מענה לעסקים בירושלים. היו"ר כבל, שיזם את הדיון, אמר בפתח הישיבה כי הוא מקווה שגל הטרור יפסק כמה שיותר מהר, אך המצב בעקבות השבוע האחרון חייב את הדיון בעיקר כדי לטפל בקשיים של בעלי העסקים בירושלים.

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר כי הניצחון הגדול הוא להשאיר את העיר פתוחה. "העסקים הקטנים הם סמל וחייבים להשאיר אותם פתוחים. אסור שהעיר העתיקה תהייה כמו רחוב השוהדא בחברון. ניצחנו בירושלים לא בעזרת טנקים אלא בעזרת המתונים משני קצוות העיר", אמר. הוא הוסיף כי צריך לפעול בטווח הקצר לפיצוי העסקים הירושלמיים באמצעות רשות המסים, בדומה למסלול האדום שניתן בצוק איתן (פיצוי בהתאם לנזק). ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף כי כל מסלול שיקבע צריך לא צריך להיות חד פעמי וכי ירושלים צריכה סיוע ממשלתי ברמה אחרת. הוא הזכיר כי "העיר נתונה תמיד לסטירות לחי ולא רק מאירועי ביטחון". ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר כי הממשלה צריכה לקבל החלטות לא שגרתיות בלוח זמנים קצר. "צריך להגיב לאירועים כלכליים כמו שמגיבים לאירועים ביטחוניים. לא יכול להיות שאין מגבלה של תקציב למגר את הטרור אבל אין תקציב למאבטחים למערכת החינוך", אמר. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הוסיפה כי המדינה יודעת לעזור כשהיא רוצה והיא צריכה לעזור לפני שיהיה מאוחר מדי.

מחזיקת תיק העסקים בעיריית ירושלים, עינב בר, אמרה כי המצב הקשה של העיר נמשך עוד מחטיפת הנערים בשנה שעברה ומבצע צוק איתן שהיה לאחר מכן, שאחריו היו פיגועי הטרקטורים והפיגוע בבית הכנסת בהר נוף. "קשה לחזור לשגרה אחרי תקופה כזו ואז מגיע גל טרור והעסקים נכנסים למשבר אחרי תקופה קשה ממושכת". סגן ראש עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ', אמר כי בעירייה דורשים מהממשלה להקים קרן לסיוע מידי לעסקים בעיר. הוא הוסיף ודרש ממשרדי הממשלה לקיים את כל הכנסים שהם שותפים בהם בירושלים ולהוציא כספי פנאי בעיר.

בעלי עסקים בעיר סיפרו על ירידה של בין 30-70 אחוז בהכנסות. מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, אמר כי העסקים בעיר חטפו מכה שנייה בתוך שנה ורבים מהם הולכים למות. "שר האוצר שם את העסקים הקטנים בראש מעייניו ואנחנו קוראים לו לבטל את מס המעסיקים על עובדים זרים, כמו שנעשה בחקלאות", אמר. המסעדנית לילי בן שלום אמרה שעברה ממסעדה מפוצצת ל-10% תפוסה. "רק דבר אחד יכול לעזור ולמנוע סגירת 60-70 מסעדות – וזה אם נצא מפה עם צ'ק. יש לכם מיליארדים, תביאו צ'ק לעזור לנו", אמרה לחברי הכנסת. יו"ר ועד סוחרי מרכז ירושלים, אלי לוי, אמר כי הוא לא רוצה להרגיש שבא לכנסת כדי לקבל ליטוף. "לא רוצה להרגיש שבאתי לפינת ליטוף ושמשתתפים בצערנו, אני רוצה תכלס. החרדה שלנו זה מהטלפון מהבנק, את כל השאר נשרוד", אמר. מורן מזרחי, בעלת מסעדה בשוק מחנה יהודה, הוסיפה: "מסעדנות זה עסק למתאבדים. כבר הבאנו את כל הכסף מהבית ומה שנשאר לנו זה רק למכור כליה או להשכיר רחם. אני צריכה עזרה עכשיו". ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) ביקש לדעת כיצד התמודדו בעיר עם האירועים הקודמים, מאז האינתיפאדה הראשונה ועד היום, ואם היו מנגנוני פיצוי, ובעלי העסקים השיבו שלא היה כלום.

נציג האוצר, עידו סופר, אמר כי קרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדלה משניים לשלושה מיליארד שקלים והוסיף כי סניפי המעו"ף של הרשות לעסקים קטנים מעניקים סיוע וליווי. הוא הוסיף כי שר האוצר הנחה להקים קרן לעסקים במצוקה ובמשרד פועלים במרץ ליישום ההנחיה.

היו"ר כבל העיר כי הבירוקרטיה לא מאפשרת לבעלי העסקים להגיע לקרן ולקבל את הסיוע. הוא הוסיף כי בכוונתו להוביל הצעת חוק פרטית שתגדיר את המקרים בהם יופעל באופן אוטומטי סיוע מסודר, בלי לחכות לאירוע הבא. הוא התייחס לדברי בעלי העסקים ואמר בצער שלא יהיה להם צ'ק למחר בבוקר, אך הוסיף כי בכוונתו לנער את המערכת ולגרום לה לעשות מעשה. "זה לא שכל אחד יקבל מן מהשמים, אבל נעזור לבעלי העסקים ואני מתחייב שיהיו תוצאות לכך", אמר.

"זה מקומם שהממשלה מדברת על הצורך להיאבק בטרור ולא מבינה שצריך לתת מענה גם לעניין הכלכלה. אי אפשר להיאבק בטרור בלי לטפל בבעיות שנגרמות ממנו. הוועדה תובעת שהממשלה והאוצר ייקחו על עצמם את הטיפול בטרור גם במענה החברתי כלכלי", סיכם היו"ר כבל. הוא הוסיף כי הוא בהלם מכך שאין מנגנון אוטומטי שיודע לתת מענה במקרים כאלה. "אין אפילו על מי לצעוק", אמר. היו"ר כבל ציין כי בכוונתו לתבוע משר האוצר להקים לאלתר צוות חירום, יחד עם המפקח על הבנקים וראש רשות המסים, ולתת הנחיה להקל על העסקים בירושלים. עוד הוא הוסיף כי יתבע משר האוצר להקים קרן שתדע לתת סיוע מהיר לעסקים, עד יעבור זעם.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x