איגוד התעשייה הקיבוצית לדרעי >> אשרו את מתווה הגז

התעשייה החקלאית משוועת לאנרגיה זולה וזמינה – אי אפשר להמשיך עוד באי הודאות

 

 
אודי אורנשטיין מנכל האיגודאודי אורנשטיין מנכל האיגוד
 

איתי שלוסברג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
22/10/2015

איגוד התעשייה הקיבוצית קורא לשר הכלכלה, אריה דרעי, ולממשלה להסיר את המכשולים בפני אישור מתווה הגז ולאפשר את יציאתו לדרך בהקדם. לדברי מנכ"ל האיגוד, אודי אורנשטיין, מפעלי התעשייה משוועים לאנרגיה זולה, זמינה וודאית. חוסר היכולת המתמשך של הממשלה להוביל את המתווה לאישור מהווה תעודת עניות ליכולותיה הביצועיות של הממשלה. למעלה מארבע שנים מחכה המשק התעשייתי הישראלי לבשורת הגז, להורדת עלויות משמעותית, לפיתוח אפיקי תעשייה חדשים, לודאות אנרגטית וכל מה שהצלחנו להפיק אילו עוד ועוד ויכוחים תקשורתיים וחוסר החלטיות. הממשלה אישרה את המתווה, שר הכלכלה הודיע על תמיכתו במתווה, מה עוד צריך יותר מזה?  
 
מפעלי תעשייה רבים ובכלל זה הקיבוציים, צורכים אנרגיה בכמות המצדיקה מעבר מהיר לשימוש בגז טבעי וממתינים להגעתו. במתווה הנוכחי יחסכו המפעלים יותר ממיליון שקל בשנה על הוצאות אנרגיה, חלקם אף הרבה יותר. ההערכה היא שכלל התעשיה הקיבוצית תחסוך כ-230 מיליון שקל בשנה.
 
לדברי מנכ"ל איגוד התעשיה הקיבוצית, מפעלי התעשייה מתמודדים עם תקופה לא פשוטה הן בשווקי היצוא שסובלים מחוסר יציבות והן בשוק המקומי. אישור מתווה הגז וזירוז האספקה למפעלים הן בין הדרכים בהן הממשלה יכולה לסייע להגברת כושר התחרות ולהמרצת השקעות חדשות שיבואו לידי ביטוי בהגברת הפריון ובהאצת הצמיחה. סימן השאלה בפיתוח מאגר ליוויתן, הקושי המוגזם בחיבור המפעלים לגז הטבעי ואי פיתוח תעשייה מבוססת גז טבעי לא יסתיימו עם אישור המתווה, אבל האישור הוא תנאי לכך. ממשלת מצרים השלימה את הכפלת התעלה תוך שנה, אולי אפשר ללמוד ממנה משהו.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x