שנה חדשה, חורף חדש אותם תירוצים >> חברת החשמל - הסערה כוח עליון; לא נפצה לקוחות

 

 
 

עידו אסייג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/10/2015

כך בוועדה לביקורת המדינה. יו"ר הוועדה קארין אלהרר דרשה לקבל בתוך שבוע את ההיערכות לכריתת העצים המאיימים על קווי המתח הגבוה. החזאי דני רופ: זו עוצמה הקרובה לטורנדו, יהיו עוד אירועים כאלו

בבוקר בו עדיין כ-8000 דירות מנותקות מחשמל, כבר למעלה מ 48 שעות, דנה היום (שלישי) הועדה לביקורת המדינה במוכנות חברת החשמל לסערה. נציגי החברה הדגישו כי מדובר בסערה חזקה במיוחד, המוגדרת "כוח עליון" ולכן לקוחות שנפגעו אינם זכאים לפיצוי. יו"ר הועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי "הסופה הייתה אמנם חזקה, אך בת שעה בלבד. נפגעו בה קשישים שלחצני המצוקה שלהם אינם עובדים, משפחות עם ילדים או אנשים עם מוגבלויות. חייבים למצוא פתרונות לא רק לסופה הנוכחית, אלא לכל החורף שיבוא עלינו. הדו"ח החמור של המבקר מציג בעיות קשות- שאילו תוקנו חלקן, הרי שחלק מהבעיות הנוכחיות היו נפתרות". אלהרר דרשה לקבל בתוך שבוע את ההיערכות לכריתת העצים המאיימים על קווי המתח הגבוה, תוך הסכמה בין חברת החשמל ומשרדי החקלאות והאנרגיה. 

צבי ורטיקובסקי, נציג מבקר המדינה, הוסיף בדיון כי "חברת החשמל היא מונופול, והאזרחים תלויה בה. רוב כבלי ההולכה הם על פני הקרקע ולכן פגיעים למזג האוויר, אך לחברה אין נתונים על עלויות להטמנתם בקרקע, אין תכנית-אב לרשות החשמל לשעת חירום ואין תכנית לתחזוקה והסרת עצים כדי למנוע ניתוק כבלי חשמל. חברת החשמל אף מפנה אזרחים למוקד 100 של המשטרה, כאשר אין מענה במוקד 103 של חברת החשמל". 

עופר בלוך, מנכל חברת החשמל השיב כי "אני מתנצל בפני הלקוחות, ואנו עושים כל המאמץ להחזיר את החשמל בהקדם האפשרי. האירוע החל עם למעלה מ-200 אלף לקוחות מנותקים, ו-340 קווי-מתח-גבוה מנותקים – אירוע חסר-תקדים בתולדות ישראל". לדבריו, היערכות החברה לחורף החלה כבר בתחילת הקיץ, על ידי לימוד לקחי הסופות שעברו, וכללה שיפוצים, מוכנות למחסור בדלק ובגז, תרגיל-חורף, המדמה אירועים קיצוניים כרעידת אדמה, תקיפות מקוונות וסופה חזקה. הוא הדגיש כי לחברה אין סמכות להיכנס לשטח פרטי ולגזום עצים המאיימים על קווי מתח גבוה, שבנפילתם ניתקו את החשמל לישוב שלם. בלוך הודה בדיון כי ועד העובדים אכן סירב לשתף חברות-חוץ כדי לזרז את השבת החשמל, ואף סירב להעביר עובדים מאזור לאזור, במשך מספר שעות – עד שהוכרח לכך ע"י בית הדין לעבודה. לדבריו, בשכונות החדשות תשתיות החשמל החדשות הן מוטמנות בקרקע, למרות שעלות הביצוע של ההטמנה גבוה בהרבה מתשתית על פני הקרקע. גרשון ברקוביץ, היועץ המשפטי של מחוז חיפה בחברה הוסיף כי "רוחות במהירות 130 קמ"ש, נחשבות כוח עליון, ולמרות משך הזמן הקצר, העוצמה גרמה לנפילת מאות קווי מתח גבוה, עצי אקליפטוס עבי, מנופים וקירות. כיוון שכך – אין עילה לתביעה נגד החברה. שום מוקד בעולם – איננו יכול לעמוד ב 30,000 פניות בשעה". לדבריו, גיזום עצים מתבצע כל השנה, אך לסערה אין פתרון חוץ מכריתת העץ ממש "ואין לנו סמכות לבצע זאת בלי אישור ממשרד החקלאות. הוצגה תכנית ארצית למשרדי החקלאות והאנרגיה, כולל מפות, ועד היום טרם קיבלנו ולו אישור כריתה אחד".

חגי שניר, פקיד היערות במשרד החקלאות השיב לו כי "כריתת עצים היא חלק קטן מההיערכות, וגם הגיזום שאתם מבצעים איננו מקצועי בעליל. פנינו אליכם פנים רבות כדי להכשיר את הגוזמים שלכם, כדי שלא יהוו מפגע. רכבת ישראל השקיעה 300 אלף שקל עם אנשי מקצוע מטעמה כדי לוודא שעצים לא יפלו על הרכבת – מה שלא עשתה חברת החשמל. כל מה שיוגש לנו ע"פ התבחינים שלנו – יאושר".

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמרה כי "כשסערה בת שעה בלבד משתקת חצי מדינה, חובה להקים ועדת חקירה. על החברה לפנות מיוזמתה ללקוחות – ולפצות על הנזקים", ואילו חברו לסיעה אחמד טיבי הוסיף כי "חורף הוא דבר צפוי, ובכל זאת לא נערכים אליו". ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) הזהיר כי "שנה אחרי שנה תקלות חוזרות על עצמן, מלוות בשביתות-עובדים, ואי-חיזוי של עוצמת סערה איננה פוטרת מאחריות". לדברי מירב בן ארי (כולנו) "אין סיבה שהמוקד יקרוס, ואין סיבה שיהיה נתק בין חברת החשמל לבין הרשויות המקומיות" ואילו עליזה לביא (יש עתיד) קראה למנהלי החברה "גם אינכם חייבים בכך – תפנו לקשישים ונכים ותעזרו להם". 

יהודה ניב, ממינהל החשמל במשרד האנרגיה הוסיף כי ע"פ בדיקת חברות חיצוניות, תעריף החשמל בארץ חסר בצורה משמעותית, היוצר פער של קרוב ל 4 מיליארד ₪, שאיננו מאפשר הטמנה בקרקע של כבלי חשמל. 

דני רופ, חזאי מזג האוויר הזהיר כי "גם בסערה הבאה יקרה אותו הדבר. הסערה הנוכחית היא דרגה אחת לפני טורנדו, אך התחזית בערב שבת כבר העריכה ש'יהיו אירועים הרסניים'. בעוצמה כזו – גם במדינות כמו ארה"ב ובגרמניה לא יהיה חשמל. מזג האוויר יחמיר ויקצין בשנים הקרובות – בגלל התחממות כדור הארץ, ובהחלט צפויה סופת טורנדו בארץ". 


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x